Netflix "vetëm" është i pranishëm në 2% të familjeve në Spanjë

Abonim në Netflix

Kanë kaluar një vit e dy muaj që kur Netflix mbërriti në Spanjë. Ishte një fenomen që kapërceu kufijtë dhe është se shumë Spanjollë tashmë e shijuan shërbimin duke shfrytëzuar në maksimum llogaritë e tyre të krijuara "në Shtetet e Bashkuara" dhe duke përdorur VPN. Sidoqoftë, mbërritja në Spanjë ka bërë ndoshta më shumë zhurmë sesa meriton me të vërtetë. Duhet të kemi parasysh që sipas statistikave, shërbimi më i famshëm i përmbajtjes audiovizive, i kërkuar në planet, gjendet vetëm në dy përqind të shtëpive në Spanjë. Të gjithë e dimë që Spanja ka qenë gjithmonë një vend hezitues ndaj këtij lloji të përmbajtjes dhe teknologjisë, por mbase këto të dhëna kanë ndikuar në ju si ne.

Duke marrë parasysh numrin e posterëve reklamues që mund të gjejmë në Madrid dhe se nuk do të ketë pothuajse asnjë nën dyzet që nuk e njeh Netflix, Ne jemi të tronditur kur mësojmë se "vetëm" dy për qind e familjeve familjare në këtë vend kanë një pajtim në Netflix. Platforma është në dispozicion në më shumë se 190 vende dhe ka 86 milion abonentë (pothuajse dyfishi i popullsisë së Spanjës), gjë që e vendos atë si udhëheqësin e tregut kudo që të shkoni. Sipas Komisionit Kombëtar për Tregje dhe Konkurrencë, Netflix është i pranishëm në 1,8% të familjeve në Spanjë me qasje në internet, e cila llogaritet në 12 milion.

Në fakt, Wuaki po ha 1,1% të tregutNdërsa Yomvi (Movistar +), lideri i padiskutueshëm, merr gati 8% të përdoruesve në Spanjë, krahasuar me pothuajse një 90% e përdoruesve që nuk janë pajtuar në këtë lloj shërbimi (Megjithëse nuk dyshojmë se ata do të shohin përmbajtje përmes kanaleve të moralit të dyshimtë). Me pak fjalë, siç e prisnim tashmë, Movistar + është një kockë e vështirë, ose pothuajse e pamundur, për t'u thyer në Spanjë, fakti i lidhjes së shërbimit me internetin, televizionin dhe lidhjet e linjës së lëvizshme u jep atyre një plus që vështirë se do t'ua heqin kurrë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.