Netflix fillon një version të ri të aplikacionit të tij që është shumë më i optimizuar dhe funksional

Netflix

Netflix Isshtë një nga shërbimet e transmetimit me më shumë përdorues në planet, kjo është diçka që ne e dimë, pasi inxhinierët e saj nuk ndalen së punuari për një moment të vetëm për të nisur funksione të reja dhe për të përmirësuar aftësitë e atyre që tashmë po përdoren nga përdoruesit . Me këtë rast, duket se ata kanë vendosur të përqendrohen në këtë të fundit dhe optimizoni mënyrën e ruajtjes dhe shikimit të videove sa më shumë që të jetë e mundur Pa humbur cilësinë.

Një nga problemet kryesore të transmetimit, të paktën deri më tani, është që për të shikuar video cilësore, ato peshojnë shumë, diçka që ndikon gjithashtu në faktin që ne duam të shkarkojmë një film ose serial për ta parë atë jashtë linje. Atshtë në këtë pikë ku Netflix e ka arritur atë, falë një teknologji e re e kompresimit të videos, që këto peshojnë shumë më pak pa humbur cilësinë, gjë që do të përmirësojë shumë shpejtësinë e ngarkimit ndërsa videot që shkarkoni do të zënë shumë më pak kujtesë.

Netflix, falë teknologjisë së kompresimit VP9, ​​i bën videot tuaja shumë më të lehta.

Lidhur me teknologjinë e përdorur, përmendni se po flasim për formatin e kompresimit me burim të hapur VP9 e zhvilluar nga Google por e përmirësuar duke shfaqur një sasi të madhe skenash dhe orësh video. Në thelb ajo që bën kjo formë është që të lejojë që çdo film dhe madje çdo skenë e secilit film, në varësi të karakteristikave të tij, të kompresohen duke përdorur një format ose një tjetër. Për këtë, nga Netflix, u punësuan disa njerëz që shikonin skena të pavarura në tableta në formate të ndryshme, duke zgjedhur se në cilin terminal shihej më mirë.

Pasi inxhinierët kishin informacion të mjaftueshëm, ishte koha për një sistemi i inteligjences artificiale u trajnua, duke arritur kështu të zhvillojë një platformë të aftë të informojë se si duhet të kompresohet secila video në mënyrën më kompakte dhe optimale të mundshme. Falë gjithë kësaj, tani të gjitha seritë do të ngarkohen shumë më shpejt pa pasur nevojë të punësoni, për shembull, një lidhje interneti me shpejtësi të lartë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.