Netflix është zyrtarisht i përputhshëm me shfletuesin Firefox në Linux

Për 4 vjet, djemtë në Netflix braktisën teknologjinë Silverlight, e cila përdoret edhe sot nga shërbime të tjera të ngjashme, duke përdorur avantazhet që na ofron teknologjia HTML 5, në mënyrë që të mos jetë e nevojshme të instaloni ndonjë shtojcë të hareshme. Meqenëse Netflix miratoi teknologjinë HTML 5, përdoruesit e Netflix mund të përdorin shfletuesit Chrome, Internet Explorer, Microsoft Edge, Opera, Safari ose Firefox në pothuajse të gjitha sistemet operative. Nëse jeni përdorues të Linux dhe keni një pajtim në Netflix, mund të përdorni Chrome vetëm për të hyrë në përmbajtje, por për fat të mirë për disa ditë, Firefox për Linux tashmë mbështet shërbimin video streaming pa pasur nevojë të shtoni ndonjë shtojcë.

Kjo është e mundur falë pajtueshmërisë që djemtë nga Fondacioni Mozilla kanë zbatuar në versionin më të fundit të Firefox për Linux, duke dhënë mbështetje për EME (Encriptted Media Extension). Nëse jeni përdorues i Linux, tani mund të hyni në faqen Netflix direkt nga kompjuteri juajr pa pasur nevojë të përdorni ndonjë shtojcë tjetër. 

Në mënyrë që të ofrojë pajtueshmëri aktuale me të gjithë sistemet operative dhe shfletuesit, Netflix ka punuar së bashku me Google, Microsoft, Apple dhe Mozilla për ta bërë të mundur këtë. Në të vërtetë Microsoft Edge është shfletuesi i vetëm që na lejon të shijojmë përmbajtje me cilësi 4K nga Netflix, një shërbim që përfundimisht do të arrijë në shfletuesit e tjerë.

Falë teknologjisë HTML 5, Netflix është në dispozicion në të gjitha platformat duke na lejuar të shijojmë këtë shërbim video streaming nga çdo kompjuter. Aktualisht Netflix është shërbimi më i madh video aktualisht i disponueshëm në botë përveç në katër vende, vende që për shkak të censurës ose janë në një situatë armiqësore me Shtetet e Bashkuara, nuk mund të ofrojnë katalogun e tij të gjerë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.