Netflix dhe Spotify duhet t'i japin fund gjeo-bllokimit në Kontinentin e Vjetër

BE përfundon gjeo-bllokimin e Netflix, Spotify dhe të tjerëve

Aktualisht, shumë ofrues të shërbimeve përdorin të ashtuquajturën bllokimi i gjeobllokut për të parandaluar hyrjen në përmbajtje përtej vendit në të cilin përdoruesi i ka kontraktuar ato. Kjo është e mundur falë zbulimit të IP-së së përdoruesve dhe lejon situata aq pak logjike sa ajo, nëse udhëtoni në Gjermani, atje nuk do të keni mundësi të përdorni përmbajtjet e Netflix në të cilat hyni me pajtimin tuaj Spanjoll, por ju do të të jetë në gjendje të përdorë përmbajtjen e disponueshme në Gjermani.

Kritika ndaj gjeo-bllokimit është rritur vitet e fundit ndërsa shërbimet e transmetimit u zgjeruan në gjithnjë e më shumë vende dhe fituan miliona përdorues. Sidoqoftë, gjeobllokimi në Evropë i ka ditët e numëruara.

Ju mund të përdorni të njëjtën përmbajtje kudo në Bashkimin Evropian

Nëse planet janë në rrugën e duhur, në më pak se një vit bllokada gjeografike në Kontinentin e Vjetër do të ketë ndërruar jetë falë rregulloreve të reja në lidhje me përmbajtjen dixhitale që janë aprovuar nga Ministrat e Brendshëm dhe Drejtësisë të Bashkimit Evropian.

Ishte një kërkesë logjike dhe përgjigjja përfundimtare ka qenë njësoj: po një nga shtyllat e Bashkimit Evropian është lëvizja e lirë e njerëzve dhe mallraveSi është e mundur që edhe sot përmbajtja dixhitale të mos përfshihet në mesin e atyre mallrave?

Bashkimi Evropian përfundon gjeo-bllokimin

Masa do të fillojë të zbatohet nga tremujori i parë i vitit 2018 dhe do të keni dy sfera specifike të zbatimit. Nga njëra anë, ofruesit e shërbimeve dhe përmbajtja dixhitale si Netflix, Spotify dhe të tjerët nuk do të jenë në gjendje të bllokojnë një përmbajtje të tillë për arsye të vendndodhjes gjeografike të përdoruesit. Dhe nga diku tjetër, As nuk do të jenë në gjendje të tarifojnë ndonjë lloj pagese shtesë kur pajtimtari hyn nga një territor që nuk korrespondon me atë të vendit ku ai ka kontraktuar pajtimin e tij.. Në këtë mënyrë, shmangen kurthe të tilla si ajo e lëshimit të telefonave celularë nga kompanitë e telekomunikacionit, mbani mend? Kur ata nuk mund të të tarifonin më legalisht për zhbllokimin e telefonit, ata thjesht aplikuan një ndryshim në koncept: përdoruesi nuk u akuzua për zhbllokimin e telefonit, por për kryerjen e menaxhimit që çoi në zhbllokimin e celularit. E fishekzjarreve!

Geobllokimi është në kundërshtim me ligjshmërinë e Traktatit të Bashkimit Evropian

Rregulloret e miratuara nga Ministrat e Drejtësisë dhe të Brendshme të Bashkimit Evropian janë të vendosura në një zonë shumë më ambicioze, plani dixhital i tregut të vetëm që tashmë në vitin 2016 përfunduan kufizimet gjeografike në lidhje me tregtinë elektronike. Motivimi për këtë vendim ishte edhe një herë sa logjik aq edhe i dukshëm: kufizimi gjeografik është në kundërshtim me Traktatin e Bashkimit Evropian ndërsa ky dokument, themelor për krijimin dhe konfigurimin aktual të BE-së, e konsideron atë të paligjshëm dhe për këtë arsye ndalon çdo lloj diskriminimi për shkak të kombësisë ose vendbanimit, në të njëjtën kohë që "garanton lëvizjen e lirë të mallrave, shërbimeve, njerëzve dhe kapitale ”.

Masa nuk do të ndikojë në përmbajtjen dixhitale falas, e cila mund të vazhdojë të jetë e bllokuar gjeo.

Spotify

Arsyeja pse përmbajtja dixhitale (muzikë, libra elektronikë, filma, seriale, dokumentarë ...) dhe platformat që i furnizojnë ato (Netflix, Spotify, etj.) U lanë jashtë vendimit në atë kohë, është diçka që është ende e vështirë për të kuptuar. aq më tepër duke marrë parasysh qartësinë kumbuese me të cilën është shprehur Traktati për Bashkimin Evropian në këtë drejtim.

Nga ana tjetër, vendimi ligjor për të ndaluar bllokimin e përmbajtjes dixhitale për arsye të vendndodhjes gjeografike nuk doli as nga askund; përpara se Ministrat e Drejtësisë dhe të Brendshëm të miratonin normën, Parlamenti Evropian e vuri në votim këtë masë, e cila u miratua majin e kaluar.

Pa geoblocks, por edhe pa mashtrim

Natyrisht, mbarimi i bllokimit të gjeobllokut mund të çojë disa përdorues të kontraktojnë të njëjtat shërbime në vendet e tjera ku ato janë më të lira, megjithatë, rregulloret mbrojnë këto kompani, të cilat do të jenë në gjendje të verifikojnë vendbanimin e klientëve të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.