Netflix thyen rekordin e të gjitha kohërave duke tejkaluar 100 milion abonentë

Netflix

Tre muajt e fundit janë sinonim i suksesit dhe rekord për Netflix. Platforma e transmetimit të videove ka tejkaluar të gjitha pritjet dhe gjatë tremujorit të fundit ka shtuar një dajak 5,2 milion abonentë të rinj, krahasuar me tre milion që ishin vlerësuar.

Me këtë, Netflix konfirmon pozicionin e tij si shërbimi më i madh i transmetimit të videos në mbarë botën ka arritur të arrijë shifrën historike prej 104 milion abonentë krahasuar me 99 milion që kishte vetëm tre muaj më parë. Me një rritje prej 10,7% në vlerën e saj të tregut, vetë kompania vërteton realitetin e ngjarjeve dhe e cilëson këtë rritje si "më të lartë se sa pritej".

Netflix tashmë ka më shumë abonentë jashtë vendit sesa brenda Shteteve të Bashkuara

Netflix ka tejkaluar pritjet e veta dhe ato të analistëve më optimistë. Gjiganti streaming kishte parashikuar një rritje prej tre milion përdoruesish për tremujorin e dytë të vitit 2017 (nga prilli deri në qershor), megjithatë, gjatë kësaj kohe ai ka arritur të fitojë 5,2 milion abonentë të rinj, duke kapërcyer kështu barrierën prej 100 milionësh për të arritur 104 milion krahasuar me 99 tre muaj më parë. Me këtë, interesi i investitorëve është rritur dhe me zgjerim, po kështu edhe vlera e aksioneve të tyre, të cilat janë rritur deri në 10,7%.

Çelësi i kësaj rritjeje qëndron në një investim i fortë dhe i vazhdueshëm për të ofruar një rrjet gjithnjë e më të bollshëm dhe të larmishëm të përmbajtjes, gjë që ka zgjuar interesin e shumë abonentëve të rinj.

Gjërat Stranger

Deri më tani në 2017, Netflix ka investuar më shumë se 6.000 miliardë dollarë në programim. Pjesa më e madhe e investimeve është caktuar për të drejtat e transmetimit për prodhimet e Hollivudit, por edhe për krijimin e përmbajtjes së re në vende të ndryshme, përfshirë Spanjën.

Më në fund, është e habitshme që 4 në 5 përdorues të rinj nga ata më shumë se pesë milion vijnë nga vende të tjera përveç Shteteve të Bashkuara.

Ne ju kujtojmë se 4 nga 7 të nominuarit për seritë më të mira dramatike për Emmy Awards 2017 janë prodhime të Netflix, specifike, "Gjërat e huaja" (favoritja e madhe së bashku me rivalin e saj më të madh, "Westworld" të HBO), "Better Call Saul", "The Crown" dhe "House of Cards".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.