Nga Kina ata thonë se kanë testuar me sukses EmDrive

EmDrive

Shumë kanë folur për të njohur si EmDrive, aq më tepër që kur NASA publikoi vetëm disa javë më parë një dosje të plotë, ku ata përmendën mundësitë e mëdha që një motor i këtyre karakteristikave mund të ofronte, një motor avioni që shumë studiues nuk kanë hezituar ta quajnë me pseudonimin e 'motor i pamundur'për shkak të mënyrës së tij të veçantë të punës.

Pa hyrë shumë në detaje, ju them se, në sajë të arkitekturës së tij, EmDrive do të ishte një motor që do te funksiononte nuk ka nevojë të përdorni karburant, duke përdorur mikrovalët që janë 'shkrepur' nga një skaj i konit që formon dhe mbulon motorin në tjetrin. Problemi kryesor me këtë motor, veçanërisht për të gjitha llojet e fizikantëve, është se, për të punuar, ligjet e fizikës duhet të prishen fjalë për fjalë.

Kina dëshiron të provojë EmDrive në hapësirë ​​pas testeve të suksesshme në mjedise të kontrolluara.

Pikërisht fakti që EmDrive është fjalë për fjalë e pamundur që ajo të funksionojë, të paktën në një nivel teorik, është pika në të cilën pajtohen praktikisht të gjithë shkencëtarët, të paktën deri më tani kur, nga Kina, ata sigurojnë që ata do të kishin qenë në gjendje jo vetëm për të ndërtuar një prototip funksional, por ata janë në gjendje ta vënë atë në provë në një anije që së shpejti do të çan hapësirën. Si detaj, ta them këtë Falë fuqisë së këtij motori, një anije kozmike mund të shkojë nga Toka në Mars për vetëm 70 ditë ndërsa teknologjia aktuale, më modernja dhe premtuese, arrin ta bëjë këtë udhëtim në 150 ditë.

Ky njoftim është bërë nga Doktor Chen Yue të Akademisë Kineze të Teknologjisë Hapësinore dhe siguron se ata kanë arritur ta provojnë me sukses këtë motor. Problemi kryesor që po zbulon komuniteti është se, megjithëse është një deklaratë që mund të revolucionarizojë botën, e vërteta është se ne kemi vetëm fjalën e Chen Yue, jo një foto, apo më shumë informacion në lidhje me të.

Më shumë informacion: Shkencë e vulgarizuar


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.