Nintendo "vazhdon" të bëjë miq në YouTube

Nintendo kurrë nuk ka marrë vesh së bashku me teknologjitë e reja ose trendin e tregut. Kompania japoneze ka mbetur e ankoruar në të kaluarën për shumë njerëz, dhe ngadalë po përpiqet të dalë nga vrima në të cilën ajo kishte hyrë vetë. Por ndërsa shkon dy hapa, kthehu një. Nintendo kurrë nuk është marrë vesh me YouTubers që transmetojnë lojërat e tyre drejtpërdrejt në YouTube, duke mbajtur të gjitha të ardhurat nga reklamat që ata morën.

Por, gjithçka ndryshoi në vitin 2015, kur kompania nisi programin Nintendo Creators, një marrëveshje me të cilën si YouTube ashtu edhe Nintendodhe shpërndau të ardhurat nga reklamat. Por duket se në Japoni ata kanë menduar dy herë dhe e kanë hedhur poshtë këtë marrëveshje.

Kompania japoneze ka azhurnuar rregullat e dokumentit në fjalë, duke ndaluar të gjithë YouTubers, nëse ata kanë nënshkruar këtë marrëveshje apo jo, të transmetojnë drejtpërdrejt lojëra drejtpërdrejt përmes YouTube, në këtë mënyrë ne kthehemi 2 vjet pas, deri në 2015. Rregullat e reja lejojnë perdoruesi transmetoni video të lojërave Nintendo por jo drejtpërdrejt, por më parë janë regjistruar. Këto lloje video tërheqin një audiencë shumë më të vogël sesa videot që bëhen direkt ku YouTuber mund të ndërveprojë me audiencën.

Nintendo u ka dërguar një deklaratë të gjithë YouTubers që janë pjesë e kësaj platforme përmes një emaili, një email që kompania ka publikuar sot në faqen e saj të internetit. Ne nuk e kuptojmë plotësisht se si transmetimi i videove të lojërave Nintendo mund të dëmtojë kompaninë, që nga ajo kohë do të ishte arsyeja e vetme pse ai u detyrua të shfuqizonte marrëveshjen e vitit 2015. Por, duke parë performancën e kompanisë në vitet e fundit, pak ose asgjë nuk mund të na habisë kur Nintendo është prapa.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.