Një ashensor do të lidhë Tokën me Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar

E vërteta është se nuk është hera e parë që kemi dëgjuar referenca të reja për një temë mjaft të përsëritur në Japoni vitet e fundit dhe është që në vend kompania e ndërtimit Obayashi Ajo nuk pushon në përpjekjet e saj për të qenë në gjendje të hartojë një projekt që është mjaft tërheqës dhe i zbatueshëm për të pasur miratimin e duhur dhe lejet e ndërtimit për të filluar zhvillimin e tij.

Fjalë për fjalë çfarë planeti kjo kompani nuk është asgjë më pak sesa ndërtimi i asaj që do të ishte e para ashensor hapësinor ndërtuar nga njeriu, një platformë që do të lidhte, në parim, Tokën me Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. Gjëja më interesante nga të gjitha është që projekti qëndron ende vite pasi është propozuar për herë të parë, përsëri në 2014, dhe tani edhe me bashkëpunimin e një institucioni të staturës së Universiteti Shizuoka.

Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar

Kompania ndërtimore Obayashi vazhdon me projektin e saj për të lidhur Tokën dhe Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës me anë të një ashensori

Përparësitë e një sistemi si ky, pasi të jetë implementuar, janë aq të qarta sa kapaciteti që do të kishte struktura e tij pasi që, sipas të dhënave të para të zbuluara nga ata që janë përgjegjës për kryerjen e projektit, ky ashensor mund të transportojë brenda deri në 30 persona se ata do të udhëtonin në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës me një automjet në formë ovale rreth 18 metra të gjatë dhe 7 metra të gjerë. Ky automjet do të ishte krijuar për të ofruar udhëtimin më të rehatshëm të mundshëm gjatë lëvizjes me shpejtësi deri në Km 200 / h.

Nëse marrim parasysh, në këtë pikë, që po flasim për një strukturë të qeverisur nga një motor elektrik që duhet të lëvizë jo më pak se 96.000 km kabllo e bërë me tuba karboni. Në total, vlerësohet se do të duhen deri në 8 ditë udhëtim nga kur ashensori largohet nga Toka dhe arrin në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar dhe anasjelltas. Pas një studimi të parë të fizibilitetit, kostoja e një artefakti të tillë vlerësohet të jetë rreth 9.000 milionë.

ascensor

Vlerësohet se rreth 9.000 milion dollarë do të investohen në prodhimin e këtij ashensori

Ndërtimi i këtij ashensori do të fillojë me lëshimin e dy satelitëve të vegjël që duhet të jenë maja e shtizës për ndërtimin përfundimtar të një platforme të aftë për të lidhur Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, ​​mos harroni se ai ndodhet 36.000 kilometra larg, me një platformë detare. Si detaj, ju them se që të ndodhë kjo nuk do të duhet të presim shumë qëkur gjatë të njëjtit muaj të shtatorit do të nisë një test i parë pilot ku synohet të vlerësohet lëvizja e një kontejneri në kabllon e transportit që është në hapësirë.

Kjo është arsyeja pse duhet të lëshohen dy satelitët e lartpërmendur, dy struktura që do të lidhen me një kabllo çeliku të gjatë 10 metra. Sipas informacionit të publikuar zyrtarisht, këto satelitë, nëse gjithçka shkon siç është planifikuar, duhet të lëshohen nga Qendra Hapësinore Tanegashima (Kagoshima) në drejtim të Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar të nesërmen. Shtator 11. Së bashku me satelitët, do të mbërrijë një kontejner i motorizuar që do të përdoret sikur të ishte një ashensor për të udhëtuar nga njëra anë në tjetrën përgjatë gjithë kabllit. Ky udhëtim do të regjistrohet në çdo kohë me kamera të vendosura në të dy satelitët.

ISS

Ka ende shumë punë për të bërë për të prodhuar ashensorin e parë hapësinor në histori

Tani për tani, e vërteta është se ka ende shumë punë për të bërë. Ndër sfidat me të cilat përballet një projekt i kësaj madhësie, duhet të theksohet, për shembull, që kabllot, sapo të mblidhen, duhet të përballet me mot të ndryshëm të pafavorshëm siç janë rrezet kozmike, prandaj përgjegjësit kanë marrë vendim, në parim, të përdorin nanotubat e karbonit si material bazë në ndërtimin e këtyre kabllove. Nga ana tjetër, duhet të merret parasysh se kjo strukturë do të duhet të përballet me përplasje të mundshme me meteorit, mbeturina hapësinore dhe madje duhet të jetë e aftë të transmetojë energji midis Tokës dhe Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës.

Siç është përmendur në studimin e fizibilitetit, nëse një objekt i tillë do të ndërtohet, avantazhet do të ishin mbresëlënëse pasi, për shembull, do të ishte e mundur të dërgohen materiale dhe njerëz në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar me një ulje shumë të rëndësishme të kostos siç është ajo, nëse sot vlerësohet se dërgimi i një kilogram materiali në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës ka një kosto rreth 22.000 dollarë duke përdorur këtë lloj teknologjie, kostoja do të ulej në 200 dollarë për kilogram.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jose dijo

    Ky lajm është plot gabime, 36.000 km është distanca për të mbajtur një satelit gjeostacionar, por stacioni ndërkombëtar hapësinor është vetëm 400 km larg.

bool (e vërtetë)