Një ndryshim në Twitter mund të bëjë që numri i ndjekësve tuaj të bjerë

Twitter

Nëse sot keni shikuar llogarinë tuaj në Twitter dhe keni parë që keni më pak ndjekës se normalët, mos u shqetësoni. Shtë një ndryshim i ri që është futur në rrjetin e njohur social. Në këtë mënyrë, llogaritë e bllokuara nuk llogariten më në totalin e ndjekësve. Llogaritë e bllokuara janë ato profile që janë ngrirë sepse rrjeti social ka zbuluar ndryshime të papritura në sjelljen e tyre.

Twitter kontakton pronarët e këtyre profileve dhe nëse nuk ka ndryshim të fjalëkalimit nga ana e tyre, kjo llogari mbahet përkohësisht joaktive. Këto janë profilet që ata nuk do të jenë pjesë e këtij numërimi tani.

Pra, ajo që duket si një ndryshim pa shumë rëndësi, mund të na bëjë të shohim që me shumë llogari humbin një numër të dukshëm të ndjekësve. Twitter pretendon se transparenca dhe saktësia janë thelbësore. Kjo është arsyeja pse futet ky ndryshim.

Funksioni hyri në fuqi dje, por variacionet në numrin e ndjekësve pritet të bëhen efektive në ditët në vijim. Prandaj mbani një vëzhgim të evolucionit, sepse mund të vëreni ndryshime të dukshme në disa raste. Edhe pse në një llogari normale ndryshimi nuk duhet të jetë shumë i lartë.

Në rastin e llogarive të bllokuara, Twitter pretendon se ato janë llogari të krijuara nga njerëz, jo me bot. Por, duke pasur parasysh sjelljen që ata kanë treguar në kohët e fundit, nuk është e mundur të dihet me siguri nëse ato janë akoma në duart e pronarit origjinal të saj.

Ne do të shohim se si ndikon ky ndryshim në numrin e ndjekësve në rrjetin social. Një lajm që vjen pasi Twitter njoftoi atë hoqi 70 milion llogari të rreme midis majit dhe qershorit, gjë që do të shkaktojë një zvogëlim të numrit të përgjithshëm të përdoruesve të rrjetit social.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)