Nokia e çon Apple në gjyq për përdorimin e 32 patentave të kompanisë finlandeze

smartphones

Në vitet që pasuan lansimin e iPhone të parë, dhe që u quajt epoka e smartphone, me të cilin nuk jam aspak dakord, Apple filloi të padisë djathtas dhe la të gjitha kompanitë, veçanërisht Samsung, për gjoja kopjoni si dizajnin ashtu edhe funksionimin e iPhone, diçka që me kalimin e kohës dhe ua ka marrë arsyen djemve nga Cupertino, siç mund ta shihnim disa muaj më parë kur beteja ligjore midis dy kompanive përsëri dështoi kundër Apple.

Në vitet e fundit, shumë prej tyre kanë qenë kompani që e kanë denoncuar Apple për përdorimin e patentave në terminalet e saj, qoftë iPhone apo iPad. Ericsson ka qenë një nga të fundit që mundi gjigantin e mollëve por ai nuk do të jetë i vetmi, nëse nuk i numërojmë trollet e patentave. Nokia, kompania që mbretëroi në botën e telefonisë për shumë vite, sapo ka ngritur një padi miliona dollarëshe kundër Apple në Shtetet e Bashkuara dhe Gjermani për përdorimin e 32 patentave pa kaluar më parë. Duket se mosmarrëveshja midis dy kompanive për të arritur një marrëveshje të kënaqshme për të dy, firma Nokia nuk ka pasur zgjidhje tjetër përveç të padisë.

Duke qenë një nga pionierët në botën e teknologjisë, Nokia ka kontribuar në zhvillimin e shumë prej teknologjive që përdoren aktualisht në telefoninë mobile, ashtu si edhe Ericsson. Ndër patentat që citon Nokia, ne gjejmë ato që janë që lidhen me ndërfaqen e përdoruesit, kodimin e videos, çipat e lidhjes pa tela, antenat e komunikimit… Kur shumë patenta paraqiten në të njëjtën padi, procesi mund të zgjasë disa vjet, siç ndodhi me procesin midis Samsung dhe Apple, i cili përfundoi 6 vjet më vonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.