NSA vërteton përdorimin e pajisjeve sipërfaqësore me Windows 10

Në fillim të vitit të kaluar, Microsoft mori vëzhgimin nga Pentagoni për azhurnoni të gjithë kompjuterët që keni në ato instalime në versionin më të fundit të Windows, Windows 10, që nënkuptonte rreth 4.000 kompjuterë midis laptopëve dhe modeleve desktop. Në fund të vitit të kaluar, kompania me bazë në Redmond fitoi gjithashtu tenderin publik për të mbajtur të gjithë ata kompjuterë që ishin zhvendosur kohët e fundit në Windows 10. Një betejë e re e fituar nga djemtë e Satya Nadella, aktualisht kreu i Microsoft. Por gjëja nuk u ndal këtu, pasi kompania ka vazhduar të lëvizë në sferat më të larta që lidhen me sigurinë e vendit për të provuar të marrin një çertifikim që u lejon atyre të arrijnë në organizata të tjera.

NSA sapo ka vërtetuar që të dy pajisjet Windows 10 dhe Surface Book, Surface Pro 3 dhe Surface Pro 4, janë të sigurta për të përdorur informacione të ndjeshme. Kjo eshte si programi ashtu edhe hardueri i tij ofrojnë një kombinim të sigurisë në një nivel shumë të lartë, në mënyrë që tani e tutje ato të jenë pajisjet e vetme të çertifikuara nga ky organ që mund të përdoren për të hyrë në të gjithë informacionin që ruhet në serverat e Agjencisë së Sigurisë Kombëtare.

Marrja e miratimit të kësaj agjencie, së bashku me kontratën që ajo tashmë ka marrë me Pentagonin, janë garanci shumë e rëndësishme për Microsoft, e cila do ta lejojë atë të jetë një opsion për agjencitë e tjera të sigurisë në më shumë vende ku Windows 10 dhe pajisjet e saj aktualisht nuk janë të disponueshme të pranishëm. Programi CSfC është përgjegjës për dhënien e aprovimit për të gjitha pajisjet që mund të përdoren për të hyrë në NSA dhe ku gjenden vetëm Surface Pro 3 dhe 4 dhe Surface Book. Asnjë pajisje tjetër nga ndonjë prodhues tjetër nuk e ka marrë këtë lloj certifikimi deri më sot. Strikshtë e habitshme që asnjë pajisje nga kompania Apple nuk e ka marrë këtë certifikatë, një kompani që gjithmonë është krenuar me sigurinë e sistemeve të saj operative dhe pajisjeve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)