NVIDIA TITAN V, 'GPU-ja më e fuqishme e PC-ve e krijuar ndonjëherë'

NVIDIA TITAN V GPU

Kjo nuk është hera e parë që NVIDIA lëshon kartën grafike më të fuqishme PC në botë. Dhe ai e bën atë përsëri me lirimin e tij të ri: NVIDIA TITAN V, një GPU e dedikuar e përqendruar në inteligjencën artificiale dhe te llogaritja intensive. Megjithëse, natyrisht, nëse keni më shumë se 3.000 euro në xhep dhe mund t'ia lejoni vetes, natyrisht ju mund të menaxhoni lojëra video si askush tjetër.

TITAN V i ri i NVIDIA është karta grafike më e fundit nga kompania. Prezantimi bazohet në moton: "GPU-ja më e fuqishme e kompjuterit e bërë ndonjëherë". Gjithashtu, kjo moto nuk është e re në kompani dhe duket se idetë krijuese ikin pak me secilin prezantim të ri.

Nga ana tjetër, në pjesën më teknike, NVIDIA TITAN V bazohet në arkitekturën e super kompjuterit NVIDIA Volta. GPU-ja e parë që vjen me këtë platformë të integruar është Tesla V100. Sigurisht, ky model arriti në më shumë se 10.000 euro. Sidoqoftë, ata ndajnë të dhëna teknike: 640 bërthama tensionore; 5.120 bërthama CUDA, 21 milion tranzistorë, memorje 3D e zgjeruar (12 GB memorje HBM2) dhe 110 teraFLOPS për të mësuarit e thellë.

Nga ana tjetër, duhet të merret parasysh që platforma NVIDIA Volta shumëzuar me pesë performancën krahasuar me NVIDIA Pascal të mëparshme. Sidoqoftë, kjo nuk mbaron këtu pasi kompania tashmë po punon për pasardhësin që do të mbërrijë në fund të vitit 2018 ose në fillim të vitit 2019. Itshtë e njohur për NVIDIA Ampere.

Ndërkohë, çmimi i kjo NVIDIA TITAN V arrin në 3.100 euro këtu në Spanjë. Një çmim që natyrisht - dhe siç e kemi përmendur tashmë - nuk është menduar për përdoruesit konvencional ose gamer As përdoruesi i rëndë. Këto produkte janë përqendruar te studiuesit dhe zhvilluesit. Thjesht duhet të dini se NVIDIA tashmë po vë bast shumë në makinën autonome.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.