SPC Gravity Octacore, një tablet ekonomik me 4G [Analizë]

Ne vazhdojmë të bashkëpunojmë me një markë që ka produkte të ndryshme në treg pothuajse të të gjitha llojeve, SPC vazhdon të demokratizojë teknologjinë me çmime shumë të arsyeshme që mbulojnë nevojat e shumicës së përdoruesve. Pavarësisht nga fakti që tabletat nuk duket se po kalojnë momentin e tyre më të mirë, ato janë akoma një produkt shumë interesant për të konsumuar përmbajtje në shtëpi dhe jashtë saj.

E reja Qëndro me ne ka kaluar nëpër tabelën tonë të analizave dhe zbulon të gjitha karakteristikat e saj në këtë analizë të thelluar.

Dizajni dhe përmbajtja e paketës

Gjëja e parë që na befason në lidhje me një pajisje të tillë "të lirë" është se ne jemi përballur me një tabletë me një trup metalik në pjesën e pasme, me përjashtim të dy shiritave plastikë të dedikuar për përmirësimin e mbulimit 4G, diçka e zakonshme në këtë lloj pajisje produktet. Në pjesën e pasme gjejmë vetëm logon e markës dhe kamerën, e cila ka një blic LED. Ne gjejmë një pajisje me një madhësi prej 166 mm x 251 mm x 9 mm, relativisht e pakët, ndërsa pesha totale vjen rreth 550 gram, madhësia ka të bëjë shumë me këtë. Nëse ju pëlqen kjo SPC Gravity Octacore mund ta blini K HTU me çmimin më të mirë.

 • dimensionet: 166 x 251 x 9 mm
 • pesha: 55 gram

Në anën e majtë gjejmë porta microUSB për karikimin dhe transferimin e të dhënave, një portë për një microSD, foleja për kartën SIM dhe një fole 3,5 mm për të lidhur kufjet. E drejta në skajin e sipërm do të kemi qasje në butonat e kyçjes dhe volumit së bashku me mikrofonin. Këto butona janë mjaft të vegjël, të përshtatur për hollësinë e pajisjes dhe me një udhëtim mjaft të drejtë.

Tableti na ka lënë ndjesi të mira në prekje, megjithëse kemi një kornizë të spikatur përpara dhe na mungon çdo lloj zhbllokimi biometrik.

Karakteristikat teknike

Hardueri është shumë i rëndësishëm në këtë lloj produkti. SPC ka vendosur të vërë bast për pajisje të mjaftueshme, në të cilat kemi pothuajse të gjitha mundësitë, por duke rregulluar çmimin në mënyrë që të sigurohet një produkt sa më i lirë.

 • procesori: Unisoc SC9863A 8-bërthamë (4 A35 1,6 GHz dhe 5 A55 1,2 GHz)
 • RAM: 3GB / 4GB
 • storage: 64 GB + miroSD deri në 512 GB
 • Kamera:
  • Mbrapa: 5MP me blic
  • Përpara: 2MP
 • lidhjes: Bluetooth 5.0, WiFi 5, GPS dhe 4G
 • Portet: microUSB - OTG, Jack 3,5 mm
 • bateri: 5.800 mAh
 • Sistem operativ: Android 9 Pie

Ne kemi testuar versionin e 4 GB RAM dhe ne zbulojmë qartë që procesori ka kufij kur ekzekuton, për shembull, video lojëra shumë të kërkuara. Prandaj jemi ballafaquar me një tabletë të krijuar kryesisht për të konsumuar përmbajtje multimediale dhe pak qëllim për të krijuar përmbajtje. Padyshim që lëviz me shkathtësi në aplikacione të tilla si Facebook, Instagram dhe rrjetet sociale në përgjithësi, ndërsa WiFi 5 ofron performancë të mirë të lidhjes WiFi edhe me rrjete 5 GHz. Ne duhet të jemi të qartë për audiencën e synuar për këtë produkt.

Ekran dhe përmbajtje multi-media

Ne po përballemi me një ekran mjaft të madh, Kemi 10,1 inç panel IPS që qëndron në rezolucion HD, nga këndvështrimi im pjesa më negative. Një ekran FullHD do të kishte qenë një sukses dhe një produkt gati i rrumbullakët. Kemi një rezolucion përfundimtar prej 1280 x 800 pikselë. Mungesa e FHD është paksa e dukshme, veçanërisht kur duam të konsumojmë përmbajtje në Netflix ose Amazon Prime. Nga ana e tij, shkëlqimi që arrin paneli nuk është shumë i lartë, por është i mjaftueshëm. E njëjta gjë ndodh me këndet e shikimit të ekranit, xhami ofron reflektime disi të tepruara në varësi të rrethanave, dhe si në versionin e lirë të iPad, ne nuk gjejmë një ekran të petëzuar në xham.

Sa i përket zërit, kemi dy altoparlantë që ofrojnë një tingull standard. Ne nuk gjetëm fuqi veçanërisht të lartë, por as probleme të shëndosha të "konservuara". Ne qartë kemi një tingull stereo që është i saktë për diapazonin e tij të çmimeve. Për të konsumuar përmbajtje multimediale të relaksuar në divan është më se e mjaftueshme. Siç e thashë më parë, pak më shumë rezolucion i mungon pajisjes, do të kishte qenë ideale.

Lidhshmëria, performanca dhe autonomia

Ne nuk duhet të harrojmë se kjo Gravity Octacore nga SPC ka lidhje 4G, e cila do të na lejojë të shijojmë shpejtësinë 4G jashtë. Ne kemi testuar dhe rezultati ka qenë identik me atë të çdo pajisje të lëvizshme për sa i përket mbulimit dhe shpejtësive. Ky produkt mund të jetë veçanërisht interesant për udhëtime në plazh ose shtëpi të dyta gjatë kësaj vere, karta 4G e pajisjes sonë të lëvizshme do të na lejojë të përfitojmë nga karakteristikat e tij. E gjithë kjo pa harruar që ne kemi një adaptor microUSB-OTG, kështu që ju mund të lidhni përmbajtjen direkt nga një hapësirë ​​ruajtëse USB.

Do por parte Bateri 5.800 mAh bën një punë të mirë, rreth 9 orë rishikim dhe shfletim të vazhdueshëm të videos, veçanërisht nëse nuk e kërkojmë me lojëra video ose detyra më të rënda të përpunimit.

Si kamera ne kemi rezolucionin dhe funksionalitetin e duhur për të skanuar disa dokumente ose për të bërë thirrje video. Pa shtirje të mëtejshme. E njëjta gjë ndodh me performancën për sa i përket fuqisë së pajisjes, ne do ta gjejmë veten të kufizuar me lojëra video 3D që kërkojnë përpunim të shkëlqyeshëm, GPU është dizajnuar, siç e kemi thënë disa herë, për të konsumuar përmbajtje multimediale dhe për të lundruar, ku ky produkt spikat më së shumti duke pasur parasysh mundësitë e tij të lidhjes.

Mendimi i redaktorit

Me pak fjalë, ne po përballemi me një produkt të nivelit fillestar me shumë mundësi, ne kemi një vlerë të mirë për para, përfundime interesante dhe mbi të gjitha shumë pak kufizime në një nivel teknik dhe kemi 4G, shumë hapësirë ​​ruajtjeje, USB-OTG dhe një autonomi e madhe për sa i përket baterisë. Isshtë e vërtetë që ekrani është me rezolucion HD dhe se Android 9 është pak i vjetëruar, por duke marrë parasysh që kemi për 159 € versionin 4 GB RAM dhe vetëm 135 € për versionin 3 GB memorie RAM nuk është i disponueshëm. Asgjë keq Nëse ju ka bindur, mund ta blini në KJO LIDHJE nga Amazon dhe vetë Faqja kryesore web. 

Graviteti Octacore 4G
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 3.5 yje
135 a 159
 • 60%

 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • Ekran
  Redaktori: 65%
 • performanca
  Redaktori: 70%
 • Conectividad
  Redaktori: 90%
 • autonomi
  Redaktori: 80%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 80%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Mundësi të shumta të lidhjes të të gjitha llojeve
 • Ndërtim i mirë dhe ndjesi e volitshme
 • Një vlerë për para e rregulluar

Contras

 • Një panel FHD mungon
 • Tingulli mund të përmirësohet
 • Unë do të vija bast në Android 10
 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.