OnePlus mbledh të dhëna specifike nga përdoruesit pa pëlqimin e tyre

OnePlus 3T 'Black Midnight'

Kjo është ajo që Chris Moore, pronar i një blogu të sigurisë dhe teknologjisë me seli në Mbretërinë e Bashkuar, thotë se OnePlus po mbledh të dhëna aq specifike nga përdoruesit sa IMEI e telefonave tuaj, adresa MAC, numri i telefonit dhe të tjerët pa pëlqimin e tyre të shprehur.

Nuk është skandali i parë me të cilin përballet kompania OnePlus megjithatë me këtë rast, dhe duke pasur parasysh peshën e madhe të çështjes, bëhet e paparashikueshme që unë të jap shpjegime bindëse.

Përmirësoni përvojën e përdoruesit duke shkelur privatësinë e tyre, kjo duket se është politika e OnePlus

Më parë, OnePlus është dashur të merret me kriza të shumta gjatë dy viteve të fundit, veçanërisht në lidhje me paaftësinë e tij për të siguruar mbështetjen e duhur për klientët e saj. Përveç kësaj, pas lansimit të OnePlus 5, dolën raporte që flisnin për manipulim të standardeve, ekraneve të montuara dobët dhe madje edhe përdoruesve që nuk mund të telefonojnë shërbimin e urgjencës kur kanë nevojë për të. Epo, tani vjen një krizë edhe më serioze se ato të mëparshme dhe para së cilës përdoruesit duhet të kërkojnë një shpjegim bindës dhe urgjent.

Chris Moore, pronar i një blogu të sigurisë dhe teknologjisë në MB, ka postuar nje artikull që do të vinte për të treguar se OnePlus ka qenë duke mbledhur informacione personale nga përdoruesit dhe duke i transmetuar ato pa lejen e tyre.

OnePlus 5

Çfarë lloj të dhënash po mbledh OnePlus pa lejen e përdoruesve?

Zbulimi erdhi në ngjarjen SANS Holiday Hack Challenge ku Moore zbuloi një domen të panjohur, dhe vendosi ta shqyrtojë më nga afër. Ajo që po bënte atë fushë - open.oneplus.net - ishte në thelb mbledh të dhëna përdoruesi nga pajisja jote dhe transmetoji ato në një shembull të Amazon AWS, të gjitha pa lejen tuaj.

Ndër të dhënat që po përdor OnePlus janë nga informacioni i vetë pajisjes të tilla si kodi IMEI, numri serik, numri i telefonit, adresa MAC, emri i rrjetit celular, prefiksi IMSI dhe rrjeti pa tel ESSID dhe BSSID, te të dhënat e përdoruesit të tilla si rindezjet, ngarkesat, flamujt, përdorimet e aplikacioneve dhe më shumë.

A ka ndonjë ilaç për problemin?

Sipas Moore, kodi përgjegjës për këtë mbledhje të të dhënave është pjesë e Menaxherit të Pajisjeve OnePlus dhe Ofruesit të Menaxherit të Pajisjeve OnePlus. Për fat të mirë, Jakub Czekanski shprehet se pavarësisht se janë një shërbim i sistemit, këto mund të çaktivizohen përgjithmonë duke zëvendësuar net.oneplus.odm për pkg përmes ADB ose duke përdorur këtë komandë: pm uninstall -k -user 0 pkg.

OnePlus mbledh të dhëna specifike nga përdoruesit pa pëlqimin e tyre

Dhe çfarë mendon OnePlus për këtë polemikë?

Epo, në thelb, ka shumë pak gjëra që mund të themi përtej "rrëshqitjes". Padyshim, OnePlus është një nga prodhuesit më të rëndësishëm të telefonave celularë me Android, ka një bazë të konsiderueshme të përdoruesve dhe fakti që ka qenë duke mbledhur dhe transmetuar të dhëna të përdoruesit pa lejen e tyre, serioze nga vetë natyra e aktit, është edhe më shumë në lidhje me vëllimin e njerëzve të prekur. Por edhe më shqetësuese se OnePlus nuk duket se e konsideron atë një punë të madhe. E konsultuar nga Android Authority në lidhje me zbulimin e Chris Moore, kompania është kufizuar në deklarimin se të dhënat e mbledhura kanë për qëllim të shërbejnë si një mbështetje për vetë përdoruesit, pa iu përgjigjur në asnjë mënyrë pyetjeve në lidhje me privatësinë e atyre që ata janë tuajat klientët.

Ne transmetojmë në mënyrë të sigurt analizat në dy rrjedha të ndryshme mbi HTTPS në një server Amazon. Rrjedha e parë është analiza e përdorimit, të cilën ne e mbledhim në mënyrë që të mund të rregullojmë më saktësisht softuerin tonë sipas sjelljes së përdoruesit. Kjo transmetim i aktivitetit të përdorimit mund të çaktivizohet duke u drejtuar te "Cilësimet" -> "Të Avancuar" -> "Bashkohu me programin e përvojës së përdoruesit". Rrjedha e dytë është informacioni i pajisjes, të cilin ne e mbledhim për të siguruar shërbim më të mirë pas shitjes.

Brian Reigh, nga Android Authority, vëren se ata gjithashtu kanë kontaktuar dhe folur me një përfaqësues të OnePlus megjithatë, "ne nuk morëm një shpjegim të kënaqshëm se pse kompania thjesht nuk i lejon përdoruesit të zgjedhin të ndajnë të dhënat e tyre për të ndihmuar me azhurnimet e ardhshme ». Dhe vazhdon: "ironia këtu është se OnePlus po shkel privatësinë e përdoruesve të saj për të siguruar një shërbim më të mirë pas shitjes. Nga të gjithë prodhuesit, kompania që arriti të zemërojë dhe zhgënjejë kaq shumë përdorues, pikërisht për shkak të mungesës së mbështetjes pas shitjes, po përpiqet të justifikojë mbledhjen e saj të të dhënave të paautorizuara me arsyetimin se është për mbështetjen pas shitjes ".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)