orë alarmi me dritën e lindjes së diellit

Vajza prek një orë alarmi me dritën e lindjes së diellit që është pranë shtratit të saj

A jeni zgjuar ndonjëherë me një përzierje konfuzioni dhe paniku kur keni dëgjuar tingullin e orës tuaj të ziles në errësirë? Një situatë sa fatkeqe aq edhe e zakonshme. Ne e dimë atë zgjimi me dritë natyrale është më i mirë për trupin dhe mendjenedhe pse jo të gjithë ne mund ta gëzojmë atë privilegj.

Fatkeqësisht, ritmet e natyrës dhe jetës moderne rrallë sinkronizohen për të lehtësuar zgjimin tonë. Duke menduar për këtë, janë gjetur zgjidhje teknologjike, siç janë orët e alarmit të dritës së agimit. Këto pajisje mund t'ju japin një zgjim i qetë, natyral dhe më i shëndetshëm.

Zbuloni gjithçka që duhet të dini për orët e alarmit me dritën e lindjes së diellit dhe një mënyrë e shkëlqyer për të nisur rutinën tuaj të përditshme me më shumë energji.

Cilat janë orët e alarmit me dritën e lindjes së diellit?

Një orë alarmi me dritën e lindjes së diellit ndizet gradualisht, duke rritur shkëlqimin e një drite gjatë një periudhe kohore. Drita hyn përmes qepallave dhe nxit trupin të fillojë ciklin e tij natyror të zgjimit.

Kur drita arrin intensitetin e saj maksimal, zgjimi ndodh në mënyrë spontane, pa pasur nevojë për një alarm. Epo, kjo është teoria. Pothuajse të gjitha orët e alarmit të këtij lloji përfshijnë gjithashtu alarme zanore të personalizueshme (tinguj, muzikë, zhurmë ambienti), vetëm në rast se drita nuk është e mjaftueshme.

Vajza zgjohet e qetë me dritën e agimit

Më të avancuarit madje mund të matin mjedisin e gjumit, duke përdorur parametra të tillë si drita e ambientit, temperatura dhe lagështia. Disa nga këto orë alarmi përfshijnë gjithashtu një modalitet "të muzgut" për kohën e gjumit.

Pavarësisht nga kompleksiteti i tyre, të gjithë ata e bazojnë efektivitetin e tyre në efektivitetin e ndezjes gradualisht të dritave për të rregulluar ritmet tona rrethore.

Si funksionon një orë alarmi me dritën e lindjes së diellit?

Drita e këtyre orëve me zile ndizet gradualisht përpara orës së zgjimit që keni vendosur (midis 30 deri në 60 minuta më parë). Kjo dritë përfshin ritmet cirkadiane duke i sinkronizuar me ciklin mjedisor të ditës dhe natës.

Ritmet cirkadiane janë ndryshime fizike, mendore dhe të sjelljes që pasojnë një cikël ditor. dhe se ato i përgjigjen kryesisht dritës dhe errësirës në mjedis.

Drita e agimit në rrugët e një qyteti

Duke u ekspozuar ndaj dritës së ngjashme me rrezet e diellit në mëngjes, trupi merr një sinjal për t'u zgjuar dhe aktivizuar. Kjo mund të ndihmojë rregullojnë orën e brendshme biologjike dhe përmirësojnë humorin dhe performancën gjatë ditës.

Ritmet cirkadiane ndikojnë në funksione të rëndësishme të trupit, të tilla si lirimi i hormoneve, zakonet e të ngrënit dhe tretjes, dhe temperatura e trupit, si dhe modelet e gjumit.

A janë ato më të mira se orët tradicionale të alarmit?

Orët e alarmit të dritës së lindjes së diellit kanë disa përparësi në krahasim me orët tradicionale të alarmit, si në vijim:

 • Orët e alarmit me dritën e lindjes së diellit simulojnë lindjen e diellit, duke u ndezur në mënyrë progresive gjatë një periudhe kohe, e cila mund të ndihmoni të zgjoni përdoruesin në mënyrë më natyrale dhe më të butë.
 • Orët e alarmit me dritë të lindjes së diellit mund të përmirësojnë disponimin dhe performancën e përdoruesit duke Sinkronizoni ritmet tuaja cirkadiane me ciklin mjedisor të ditës dhe natës.
 • Orët e alarmit me dritë agimi mund zvogëlojnë stresin dhe ankthin që ndonjëherë shkaktojnë tingujt e papritur ose të bezdisshëm të orëve tradicionale të alarmit.
 • Orët e alarmit të dritës së lindjes së diellit mund të ofrojnë veçori të tjera si tingujt e natyrës, radio FM, ngjyra të ndryshme, prekje ose telekomandë, etj.

Një orë alarmi me dritën e lindjes së diellit në një stend nate

A kanë orët e alarmit me dritë agimi ndonjë disavantazh?

Orët e alarmit të dritës së lindjes së diellit janë të sigurta për t'u përdorur nga kushdo, dhe ato nuk kanë ndonjë pengesë të qartë në krahasim me orët tradicionale të alarmit. Në fakt, ne mund t'i konfigurojmë ato në mënyrë që të kenë të njëjtin funksionalitet si ora e ziles së një jete.

Sidoqoftë, orët e alarmit të dritës së agimit kanë disa të meta ose kufizime për t'u ditur:

 • Drita e agimit është orë me zile Zakonisht ato janë më të shtrenjta se orët tradicionale të alarmit, edhe pse ka modele baze me pak se 30 euro.
 • Ato gjithashtu mund të mos jenë efektive nëse përdoruesi ka probleme me perceptimin e dritës ose nëse ka shumë dritë në dhomë.
 • Orët e alarmit me dritë agimi mund të kërkojnë një përshtatje me porosi sipas preferencave dhe nevojave të përdoruesit (kohëzgjatja dhe intensiteti i lindjes së diellit, lloji dhe vëllimi i zërit, etj).

Mund të themi se, në përgjithësi, këto orë alarmi mund të jenë më të mira për pothuajse të gjithë njerëzit, por jo për të gjithë. Dobia e tij varet nga karakteristikat individuale dhe mjedisore të secilit rast. Idealja do të ishte t'i provojmë dhe të shohim se si mund të përshtatet me nevojat tona.

Një orë alarmi me dritën e lindjes së diellit pranë shtratit

Cilat veçori duhet të kërkoni në një orë alarmi me dritën e lindjes së diellit?

Disa veçori që mund të kërkoni në një orë me zile me dritën e lindjes së diellit janë:

 • Kohëzgjatja dhe intensiteti i simulimi i lindjes dhe perëndimit të diellit. Në mënyrë ideale, mund të rregullohet sipas preferencave dhe nevojave tuaja.
 • Shumëllojshmëria dhe cilësia e tinguj natyralë ose radio FM për alarm. Idealisht, ato duhet të jenë tinguj relaksues dhe të këndshëm që ju ndihmojnë të zgjoheni ose të flini.
 • La lehtësia e përdorimit dhe cilësimet e orës së ziles. Idealisht, ai duhet të ketë një ekran të pastër dhe një panel intuitiv butonash ose që mund të kontrollohet nga celulari ose me zë.
 • La pajtueshmërinë me pajisje të tjera inteligjente Idealisht, mund të integrohet me sisteme të tjera si Alexa, Google Home ose Apple HomeKit për të krijuar skena të personalizuara.
 • Garancia dhe shërbimi pas shitjes i orës me zile. Idealisht, duhet të ketë një garanci prej të paktën 2 vitesh dhe shërbim efikas ndaj klientit.

Këtu janë disa veçori që mund ta bëjnë orën tuaj të alarmit të lindjes së diellit më të kënaqshme dhe më të dobishme për shëndetin tuaj.

Orët e alarmit me dritën e lindjes së diellit mund të kenë shumë funksione si riprodhimi i radios ose zërit.

Markat dhe modelet më të mira të orëve me alarm agimi

Disa marka të elektronikës së konsumit janë specializuar në dizajnimin e këtij lloji të orës me zile, si Lumie, Artinabs dhe Philips. Këto janë disa nga modelet e tyre më të mira që mund të gjenden tani:

 • Lumie Bodyclock Glow 150. Me një çmim rreth 100 euro, kjo orë alarmi me dritën e lindjes së diellit është një nga më të shiturat në rangun e mesëm të kësaj lloj pajisjeje. Ju mund të zgjidhni midis një lindjeje graduale të diellit prej 20, 30 dhe madje 45 minutash dhe përfshin një gjenerator të zhurmës së bardhë.
 • Alarmi për lindjen e diellit Lumie. Një pajisje e nivelit fillestar që mund të gjendet për më pak se 50 euro në oferta specifike. Mund ta përdorni si dritë leximi dhe të ndryshoni ngjyrën e dritës me dorë (e kuqe, portokalli, rozë, blu dhe jeshile), si dhe dritën e ngrohtë dhe të bardhë.
 • Ora me zile Artinabs. Një orë alarmi bazë me dritën e lindjes së diellit, por e aftë për të simuluar perëndimin e diellit dhe lindjen e diellit (midis 10 deri në 60 minuta para orës së zgjimit). Mund të vendoset të përsërisë alarmin dhe mund të personalizohet për fundjavë.
 • Drita zgjimi SmartSleep Philips HF3531/01. Zgjohuni deri në 7 tinguj të natyrës me cilësi të lartë dhe funksionin e dritës së mesnatës duke trokitur dy herë pajisjen. Zvogëlimi i ekranit është automatik dhe varet nga drita natyrale. Ka deri në 20 cilësime ndriçimi.

Në treg ka shumë orë alarmi të lindjes së diellit, kështu që do të gjeni lehtësisht një që i përshtatet shijes dhe xhepit tuaj. Ndiqni këshillat tona për të zgjedhur atë që ka atë që kërkoni dhe ju ndihmon të përmirësoni shëndetin dhe mirëqenien tuaj, si dhe cilësinë e gjumit tuaj.

Vajza mban një orë gjigante


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.