TO.tc: Merrni URL të shkurtra nga lidhjet tona në internet

shkurtues url

Ata që janë blogerë, kanë një dyqan në internet ose thjesht kalojnë shumë nga koha e tyre duke kërkuar informacion në internet për ta ndarë më vonë me miqtë dhe ndjekësit e tyre në rrjetet sociale, mund të arrijnë kopjoni dhe ngjisni url-në e një faqe në internet, diçka që mund të jetë e bezdisshme për shkak të shtrirjes që ka kjo adresë.

Duke supozuar se keni gjetur një lajm të rëndësishëm në internet dhe ka një URL tepër të gjatë, kur kopjoni dhe ngjisni në atë adresë në rrjetin tuaj social, praktikisht nuk do të keni shumë hapësirë ​​për të shkruar një mesazh shtesë në hapësirën përkatëse . Kjo është arsyeja pse është zakonisht shkoni te një lloj shkurtuesi URL, duke qenë "TO.tc" një mundësi e shkëlqyeshme që mund ta përdorni falas edhe pse, me disa kufizime të përdorimit.

Metodat e punës me TO.tc në shfletuesin e internetit

TO.tc konsiderohet si një aplikacion ose mjet online, që do të thotë se do të na duhet vetëm një kompjuter personal me një shfletues të mirë interneti; Për këtë arsye, ju mund të shkoni në URL zyrtare të zhvilluesit të saj duke përdorur Windows, Linux ose Mac, duke qenë praktikisht një mjet multiplatform që kemi hasur. Këtu ekzistojnë dy mënyra përdorimi dhe për të cilat ne mund t'i përcaktojmë ato si më poshtë.

1. Përdorimi themelor i TO.tc

Kjo bëhet pjesa më e thjeshtë e gjithçkaje, sepse sapo të hyjmë URL zyrtare e zhvilluesit tuaj ne do të gjejmë një hapësirë ​​të vetme brenda ndërfaqes së saj dhe ku, do të duhet të ngjisim adresën që i përket një lajmi që duam ta ndajmë me miqtë tanë. Në pjesën e poshtme ka një dritare të vogël ku do t'ju duhet të zgjidhni "Captcha", një sistem që zbatohet nga një numër i madh zhvilluesish për të shmangur robotët në propozimet e tyre.

shkurtues url 02

Ju do të keni menjëherë URL-në e lajmit origjinal, por, me nje adrese te shkurtuar. Ju mund ta kopjoni këtë adresë të re dhe më vonë ta ngjisni në çdo mesazh që dëshironi të ndani me miqtë tuaj.

2. Përdorimi i përparuar i TO.tc

URL-ja që erdhi për t'ju ofruar këtë shërbim mund të jetë diçka tepër konvencionale ose themelore, pasi të gjithë personazhet që janë pjesë e adresës së re nuk mbajnë koherencë dhe as nuk kanë një sens të përbashkët që mund të pëlqejë disa njerëz. Nëse keni një blog ose një faqe në internet (lajme ose një dyqan në internet) që mund të dëshironi rregulloje këtë url, diçka që mund ta bësh me opsionet e tij të përparuara; Për shembull, ne kemi marrë një nga postimet nga «Vinagre Asesino», një lidhje që ne e kemi kopjuar në hapësirën që shfaqet kur shtypni butonin blu (për opsionet e përparuara).

shkurtues url 01

Ju do të shihni se janë paraqitur disa mundësi shtesë, të cilat ato do t'ju ndihmojnë të keni një URL të shkurtuar dhe të personalizuar, diçka që në rastin tonë do të mbajë identitetin me emrin e blogut të «uthullës vrasëse» (shih imazhin e parë në krye). Për më tepër, ju mund të vendosni një fjalëkalim në mënyrë që informacioni në URL të jetë i koduar dhe vetëm ata që kanë këto të dhëna mund ta përdorin atë. Përveç kësaj, këtu është një fushë që do t'ju ndihmojë të shkruani një koment të vogël për atë që mund të merren me lajmet.

Karakteristikat më të rëndësishme të TO.tc

Megjithëse këto dy mënyra përdorimi me "TO.tc" mund të përdoren falas, ekziston edhe një version i paguar, diçka që përgjithësisht është në interes të kompanive ose institucioneve private. Ashtu si shumë shkurtues URL, TO.tc do t'ju ndihmojë gjithashtu që të jeni në gjendje të analizoni disa të dhëna statistikore, diçka që përfiton nga ata që përpiqen të njohin trafikun e gjeneruar nga lajmet e tyre në bloge të ndryshme. Për këtë, ky mjet në internet mbështetet në shërbimin Google Analytics siç përmendet nga zhvilluesi i tij. Ne mund të përfundojmë duke thënë se dy funksionet (themelore dhe të përparuara) që ofrohen falas nga ky mjet në internet mund të na ndihmojnë jashtëzakonisht shumë që të jemi në gjendje të ndajmë lajme dhe informacione të rëndësishme me miqtë tanë pa zbuluar URL-në e domenit zyrtar të cilit i përkasin (në radhë të parë).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   1234567j dijo

    Unë dua të kem para dhe diamante