Si të zvogëloni zhurmën dhe të përmirësoni rezolucionin e fotove me një mjet në internet

Përmirësimi i rezolucionit të fotove

Që kur ishim të vegjël kemi parë truke të ndryshme në filma në lidhje me përmirësimin e cilësisë së imazheve. Ne ende nuk kemi ardhur aq larg nga pikëpamja teknologjike, por ka disa aplikacione në internet që do t'ju lejojnë të rrisni rezolucionin e fotove tuaja.

Shpesh hasim në foto që duken mjaft keq. Shumë prej tyre gjenden në internet ose janë marrë shumë vite më parë me një telefon ose një aparat fotografik dixhital me rezolucion të ulët. Për pjesën më të madhe, këto foto janë të pashpresa dhe asgjë nuk mund të bëhet me to, edhe pse me kalimin e kohës janë shfaqur disa aplikacione që mund t'ju ndihmojnë të përmirësoni mprehtësinë dhe qartësinë e këtyre fotove, duke ulur zhurmën.

Heqja e aplikacioneve më të përparuara si Photoshop ose Lightroomtë cilat bëjnë mrekulli kur bëhet fjalë për redaktimin e imazheve, ka edhe disa zgjidhje falas për aktivitete më të thjeshta. Ka edhe disa aplikacione në internet që mund t'ju ndihmojnë të përmbushni këtë detyrë, veçanërisht nëse doni të rrisni rezolucionin e fotove tuaja.

Sipas eksperimenteve të mia, Waifu bën një punë të shkëlqyeshme me rezultate mjaft interesante, siç mund të shihet në imazhin e mësipërm.

Në dispozicion në këtë drejtim, ky mjet në internet është shumë efikas, megjithëse sjell kufizimet e veta. Për shembull, mund të zmadhoni fotot me një Madhësia maksimale 5 MB, dhe mund të zvogëloni zhurmën në imazhe me një Rezolucioni maksimal 3000 x 3000 pixel. Nga ana tjetër, ngritja (shkallëzimi) mund të bëhet deri në 1500 x 1500 piksel.

Në mënyrë të ngjashme, procesi i ngritjes mund të kryhet në një normë prej 1.6x ose 2x. Me shpejtësinë 2X, një imazh prej 640 x 304 pikselë dhe një madhësi prej 300 KB mund të arrijë dimensionin prej 1280 x 608 pikselë dhe 1.6 MB.

Për të përdorur aplikacionin, duhet të hyni në lidhjen e dhënë më sipër, zgjidhni imazhin duke përdorur butonin "Zgjidhni File”, Kontrolloni kutinë Foto nëse është një imazh zgjidhni algoritmin për zvogëlimin automatik të zhurmës. Unë kam zgjedhur algoritmin e rekomanduar, "medium", ndërsa në funksionin e shkallëzimit kam zgjedhur "2X” Në fund, klikoni në Butoni i shkarkimit për të shkarkuar imazhin që rezulton ose Konvertoni për të parë imazhin përfundimtar në një dritare të shfletuesit tuaj të internetit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.