Përplasësi Hadron sapo përshpejtoi atomet e tij të parë të hidrogjenit

Përplasësi i Hadronit

Deri tani me siguri e dini se për çfarë po flasim kur citojmë Përplasësi i madh i Hadronit, një akselerator dhe përplasës grimcash që ndodhet brenda ambienteve të CERN o Organizata Evropiane për Kërkime Bërthamore. Një strukturë që dikur ishte projektuar për të përplasur trarët e hadroneve për të shqyrtuar vlefshmërinë dhe kufijtë e Modelit Standard të Fizikës.

Për të kryer këtë punë në atë kohë, u ndërtuan ambiente që edhe sot e kësaj dite janë akoma më të mëdhatë në planet. Kështu që të mund të kemi një ide shumë më të mirë, komentoni se ajo është ndërtuar brenda një Tunel me perimetër 27 kilometra dhe tek ai, deri më sot, punojnë më shumë se 2000 fizikanë nga 34 vende të ndryshme ndërsa qindra universitete dhe laboratorë të ndryshëm nga e gjithë bota punuan për ndërtimin e tij.


përplasës

Përplasësi i Hadronit është një nga teknologjitë që po i ndihmon qenies njerëzore më shumë për të kuptuar mjedisin e tyre

Siç mund ta shihni, kur flasim për Përplasësin Hadron ne po flasim për një teknologji që, megjithëse po hap dyert e reja për të kuptuarin njerëzor, e vërteta është se ajo gjithashtu ka hijet e saj. Pa hyrë shumë thellë në atë që mund të ndodhë nëse ndonjë pjesë e strukturës së saj dështon gjatë provave, ju them se në një nga riparimet e fundit të saj u deshën pak më shumë se dy vjet për ta kthyer përsëri.

Larg nga e gjithë kjo, duhet përmendur se pikërisht kësaj strukture i detyrohemi që, për shembull, në 2012 u zbulua Higgs Boson Dhe, që nga ajo datë, fizikantët kanë arritur të mësojnë rreth shumë grimcave të reja të çuditshme nënatomike, dhe gjithashtu i ka shërbyer me besnikëri një prej objektivave të saj, atë të ndihmës për të konfirmuar kufijtë e realitetit.

Padyshim që po përballemi me një strukturë së cilës njerëzimi i detyrohet shumë, por, pas një dekade eksperimentesh, kjo është hera e parë që studiuesit dhe shkencëtarët që punojnë në zyrat qendrore guxojnë jo vetëm të injektojnë bërthama atomike në makinë, por edhe atome plumbi që përmbajnë një elektron i vetëm.

Vendndodhja e CERN

CERN mund ta kthejë Hadron Collider në një fabrikë rrezesh gama

Për të sqaruar qëllimin e eksperimenteve, ata që janë përgjegjës për CERN kanë njoftuar se kjo ka qenë vetëm një provë e konceptit me të cilin synohet të provohet një ide e re e quajtur Fabrika e Gama, i njëjtë me të cilin synohet të kthehet përplasësi Hadron në një fabrikë rrezesh gama të aftë për të prodhuar grimca masive dhe madje edhe lloje të reja të materies.

Sipas fjalëve të Michaela Schauman, një inxhinier i cili aktualisht punon me përplasësin Hadron:

Ne jemi duke hetuar ide të reja se si mund ta zgjerojmë programin aktual të kërkimit dhe infrastrukturës së CERN-it. Të zbulosh se çfarë është e mundur është hapi i parë.

Përkundër asaj që mund të imagjinoni, ky lloj eksperimenti nuk është diçka e re në CERN pasi që fjalë për fjalë çdo vit, pak para mbylljes vjetore të dimrit, studiuesit eksperimentojnë dhe tregtojnë përplasje protonesh për bërthama atomike. Risia është se kësaj here ajo që ata kanë provuar është kolisoinojnë atomet e plota.

Arsyeja që shkencëtarët nuk e kanë kryer kurrë këtë provë është diçka aq e thjeshtë sa që atomet e plumbit janë të brishtë dhe është jashtëzakonisht e lehtë të heqësh aksidentalisht elektronin, i cili përfundimisht përfundon duke shkaktuar bërthamën të përplaset në murin e tubit.

Nga Michaela Schauman:

Nëse shumë grimca bien jashtë rrjedhës, Përplasësi i Hadronit automatikisht zbraz rrezen pasi përparësia jonë është të mbrojmë strukturën e saj.

Në parashikimet konkludojmë se kohëzgjatja e këtij lloji të veçantë rrezesh brenda Përplasësit të Hadronit do të ishte së paku 15 orë. Në këtë kuptim, ne u befasuam kur mësuam se jeta e dobishme mund të ishte deri në 40 orë. Tani pyetja është nëse mund të ruajmë të njëjtën jetë të rrezes në një intensitet më të lartë duke optimizuar konfigurimin e përplasësit, i cili ishte ende i konfiguruar për t'u përdorur me protone.

riparimet e koliderit

Studiuesit kërkojnë përdorime të reja për Hadron Collider

Nëse do të vijë koha që studiuesit të zgjedhin këto rrezet e atomeve, hapi tjetër do të jetë që të gjuajmë atomet që qarkullojnë me një lazer për të bërë që elektroni të hidhet në një nivel më të lartë energjie. Brenda përplasësit të Hadronit, atomi do të lëvizte me një shpejtësi shumë të afërt me atë të dritës, duke e bërë energjinë e grimcës tepër të lartë, duke shkaktuar ngjeshjen e gjatësisë së valës. Kjo do të bënte u kthye në një rreze gama.

Sapo rrezet gama të jenë mjaft të fuqishme, ata do të kenë aftësinë të prodhojnë grimca të tilla si kuarkë, elektrone dhe madje edhe muone, për të mos përmendur që, kur të vijë koha, ato madje mund të bëhen grimca masive dhe potencialisht edhe të reja. Llojet e lëndëve si lëndë e errët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)