Përveç iPhone 11, kjo është gjithçka që Apple ka prezantuar në fjalën e fundit

Disa minuta më parë, rasti kryesor për prezantimin e iPhone 11 të ri ka përfunduar, një ngjarje që, si zakonisht ka qenë i përqendruar në produktin më të rëndësishëm të Apple, iPhone, por jo ekskluzivisht, pasi ka prezantuar edhe rinovimin e iPad 2018 dhe Apple Watch Series 5.

Partneri im Miguel, ju ka treguar të gjitha lajmet që kanë ardhur nga edicioni i njëmbëdhjetë i iPhone, Me një nomenklaturë shumë e gjatë për t’u shqiptuar, veçanërisht nëse flasim për modelin me madhësinë më të madhe të ekranit, iPhone 11 Pro Max. Nëse doni të dini pjesën tjetër të lajmeve që Apple ka prezantuar, unë ju ftoj të vazhdoni të lexoni.

iPad

2019 iPad

Megjithëse Apple nuk ka shtuar asnjë mbiemër në këtë pajisje, nëse duam ta dallojmë atë nga modelet e mëparshme, duhet të shtojmë etiketimin 2019. Ky iPad i ri i hyrjes na ofron një ekran 10,2-inç si risia kryesore, në këtë mënyrë Apple më në fund harron iPad-in 9,7-inç që na ka shoqëruar që nga fillimi i modelit të parë iPad.

Ashtu si iPad 2018, iPad 2019 është gjithashtu i pajtueshëm me lapsin e mollës, vetëm gjenerata e parë. Në mungesë të njohjes së specifikimeve për sa i përket RAM, Apple ka zgjedhur procesorin A10 Fusion, i njëjti procesor që mund ta gjejmë në iPad 2018.

Pjesa tjetër e specifikimeve të këtij iPad 10,2 inç, ato janë praktikisht të njëjtat që mund ta gjejmë në gjeneratën e mëparshme, kështu që nëse do të kishit planifikuar të rinovoni iPad tuaj 2018 nuk është ide e mirë, përveç nëse dëshironi të merrni 0,5 inç ekran më shumë.

2019 iPad

Përveç kësaj, Me iOS 13, iPad ngjitet në disa hapa sa i përket funksionalitetit që iPad me iOS 12 na ofronte deri më tani, kështu që hap një gamë pothuajse të pafund të mundësive. Ndër risitë që na ofron iOS 13, mundësia e lidhjes së disqeve të forta të jashtme dhe kunjave USB në pajisje për të hyrë dhe menaxhuar informacionin, lidhni kontrollin e një PlayStation 4 ose Xbox për të shijuar lojërat tuaja të preferuara (falë Apple Arcade). , dhe multitasking i ri, i cili na ofron gjeste dhe funksione të reja që e bëjnë iPad një zëvendësim të mundshëm për laptopin ashtu siç e kuptojmë.

Çmimet, ngjyrat dhe disponueshmëria e IPad 2019

IPad 2019 është në dispozicion në tre ngjyra: hapësirë ​​gri, argjend dhe ari. Sa për hapësirën e magazinimit, ne gjejmë dy versione: 32 GB për 379 euro dhe 128 GB për 479 euro. Nëse duam versionin me lidhje LTE, çmimi i modelit 32 GB është 519 euro dhe ai 128 GB shkon deri në 619 euro.

Seria Apple Watch 5

Seria Apple Watch 5

Pas prezantimit të EKG vitin e kaluar me Apple Watch Series 4, Apple kishte shumë pak hapësirë ​​për përmirësim në këtë brez të ri të Apple Watch. Sidoqoftë, ajo është kthyer për të na befasuar me këtë pajisje falë pajisjes së re ekran retine gjithnjë i ndezur, një ekran që gjithmonë na tregon sferën e me të gjitha ndërlikimet që ne kemi konfiguruar.

Kur kthejmë kyçin për të parë njoftimet ose për të kontrolluar kohën, ekrani ndizet mjaftueshëm në mënyrë që të mos jetë e vështirë për të hyrë në informacionin që na tregon. Sipas Apple, jeta e baterisë mbetet e njëjtë sesa në gjeneratën e mëparshme, kështu që ne nuk do të vuajmë një ndryshim thelbësor për sa i përket autonomisë që na ofron.

La busulla e integruar është një tjetër nga risitë e ofruara nga kjo gjeneratë e pestë e Apple Watch, një busull që gjithashtu përfshin një tregues të lartësisë në mënyrë që ne gjithmonë të mund të gjejmë rrugën tonë mbrapa kudo që të jemi.

Seria Apple Watch 5

Risia tjetër që tërheq vëmendjen e kësaj gjenerate të pestë gjendet në materialet prodhuese. Apple Watch Series 5 është në dispozicion në alumini, çelik inox, titan dhe qeramikë. Dorën për dore me watchOS 6, ky Apple si modelet e mëparshme të përputhshëm me këtë version të ri të sistemit operativ për Apple Watch, ne kemi në dispozicion një metër decibel që do të na informojë kur tingulli në mjedisin tonë mund të vërë jetën tonë në rrezik shëndeti i dëgjimit.

Disponueshmëria e çmimeve dhe ngjyrat e Apple Watch Series 5

Kjo gjeneratë e pestë Apple Watch mban të njëjtat çmime si gjenerata e mëparshme, duke filluar nga 449 euro për modelin 40 milimetra me një rast alumini dhe duke arritur në 1.449 për modelin me një kuti qeramike dhe 44 milimetra.

 • Apple Watch me kutinë alumini dhe kutinë e 4-të milimetër: 449 euro
 • Apple Watch me kuti alumini dhe kuti 44 milimetra: 479 euro
 • Apple Watch me kutinë e çelikut dhe kutinë e 4-të milimetër: 749 euro
 • Apple Watch me kuti çeliku dhe kuti 44 milimetra: 779 euro
 • Apple Watch me kutinë e titanit dhe kutinë e 4-të milimetër: 849 euro
 • Apple Watch me kutinë e titanit dhe kutinë 44 milimetra: 899 euro
 • Apple Watch me kuti qeramike dhe kuti 40 milimetra: 1.399 euro
 • Apple Watch me kuti qeramike dhe kuti 44 milimetra: 1.449 euro

Apple Arcade

Apple Arcade

Apple zyrtarisht ka konfirmuar çmimin dhe datën zyrtare të lëshimit të Apple Arcade. Data do të jetë 19 shtator dhe do të ketë një çmim prej 4,99 euro në muaj. Që nga fillimi i tij, ne do të kemi në dispozicion më shumë se 100 lojëra, lojëra që mund t'i shkarkojmë në pajisjen tonë dhe që do të jemi në gjendje të luajmë pa pasur një lidhje të përhershme në internet.

Ky shërbim i ri Compatibleshtë i pajtueshëm me iPad, iPad, iPod touch, Mac dhe Apple TV, kështu që ne do të jemi në gjendje të luajmë lojërat tona të preferuara në çdo pajisje. Të gjitha lojërat në dispozicion në këtë platformë ata nuk kanë blerje shtesë dhe nuk shfaqin reklama. Përveç kësaj, kjo platformë është në përputhje me Në familje, kështu që vetëm me një pajtim, të gjithë anëtarët e një familje do të jenë në gjendje të shijojnë të gjithë përmbajtjen e disponueshme.

Apple TV +

Apple TV +

Siç është planifikuar, Apple gjithashtu ka njoftuar datën e fillimit të shërbimit të saj video streaming, një shërbim i quajtur Apple TV +, një shërbim që do të dalë në treg më 1 nëntor dhe do të kushtojë 4,99 euro në muaj. Ky çmim përfshin aksesin për të gjithë anëtarët e familjes dhe ka një periudhë prove 7-ditore falas.

Nëse po mendoni të rinovoni iPhone, iPad, iPod touch Mac ose Apple TV tuaj të vjetër, Apple ju jep një vit shërbim Apple TV +.  Në mënyrë që të shijojmë përmbajtjen që do të na ofrojë ky shërbim i ri video streaming, nuk është e nevojshme të kalojmë nëpër unazën e Apple, pasi që aplikacioni për të hyrë në përmbajtjen e tij do të jetë gjithashtu i disponueshëm, nga vjeshta, në televizione inteligjentë dhe video player.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.