Dhjetë gjëra të pamatura që pothuajse të gjithë ne i kryejmë në Internet dhe që duhet t'i zgjidhim sot

internet

internet Shtë një mjet që shumica prej nesh e përdor pothuajse vazhdimisht në baza ditore, në punën tonë, në jetën tonë personale dhe natyrisht në kohën e lirë. Për mjaft kohë, ne gjithashtu kemi hyrë në rrjetin e rrjeteve përmes jo vetëm kompjuterëve tanë, por edhe nga smartphone, tabletë apo edhe pajisje të wearable, midis të cilave orët inteligjente dallohen pa dyshim. Sidoqoftë ne vazhdojmë të bëjmë pak ose aspak kujdes në rrjetin e rrjeteve.

Dhe është se përkundër qindra këshillave që ne marrim pothuajse çdo ditë në mënyrë që të jemi të kujdesshëm me postat elektronike që marrim në kutinë tonë të postës elektronike, rrezikun e përdorimit të rrjeteve publike WiFi për gjëra të caktuara ose kujdesin që duhet të kemi për të pasur informacionin tonë privat , ne vazhdojmë të bëjmë gabime praktikisht çdo ditë që e vendosin sigurinë tonë në rrezik të qartë.

Tjetra do t'ju tregojmë 10 gjëra të pamatura që pothuajse të gjithë ne kryejmë në internet dhe që duhet t’i zgjidhni tani për të mos e rrezikuar veten në një mënyrë disi absurde. Bëhuni gati, ne do të fillojmë dhe është e rëndësishme që ju t'i kushtoni vëmendje gjithçkaje që do të lexoni më tej.

Rrjetet publike WiFi po rriten dhe po bëhet më e lehtë për t'i gjetur ato kudo dhe kudo. Për shembull, gjithnjë e më shumë qytete kanë rrjetin e tyre publik WiFi që mund të përdoret falas në pothuajse çdo cep të qytetit. për fat të keq Këto rrjete përdoren pa ndonjë kujdes, duke hyrë përmes tyre për shembull të dhënat tona financiare.

Shumë përdorues nuk janë të vetëdijshëm për rrezikun që paraqet kjo, por për t'ju dhënë një ide shumë ekspertë e thonë këtë "Edhe një vajzë 7-vjeçare është e aftë të spiunojë komunikimet tuaja nëse shfletoheni të lidhur në një rrjet publik".

Nëse lidheni me një rrjet publik WiFi, mos vizitoni bankën tuaj, mos zbuloni fjalëkalime dhe jini shumë të kujdesshëm se cilat faqe në internet vizitoni sepse vjedhja e informacionit tuaj privat dhe personal është shumë më e lehtë nga sa mendoni.

 • Hapni bashkëngjitjet që marrim me postë nga adresa të panjohura

Çdo ditë ne marrim qindra mesazhe të ndryshme në postën tonë, shumë nga adresa të panjohura, disa prej tyre me bashkëngjitje. Për ndonjë arsye që është e vështirë për tu shpjeguar, shumë përdorues vazhdojnë të hapin këto skedarë, madje pa paraqitur më parë disa teste sigurie.

Sigurisht që në shumicën e gjërave përmban softuer me qëllim të keq. Rekomandimi ynë, i përsëritur qindra herë jo vetëm nga ne, por nga e gjithë bota, është që ju të mos hapni bashkëngjitje nga adresat e postës elektronike që nuk i njihni.kështu për të cilën ne dyshojmë qartë. Goesshtë e vetëkuptueshme që asnjë skedar i bashkangjitur nuk duhet të hapet, përveç përjashtimeve, të postave elektronike që grumbullohen në dosjen Spam.

 • Klikoni në lidhjet e shkurtuara pa ndonjë kontroll

Lidhje në internet

Shumë janë faqet e internetit që na lejojnë të shkurtojmë lidhjet, ndonjëherë për t'i përdorur ato në një mënyrë më të rehatshme, por në shumicën e kohës për të fshehur malware ose pishing.

Sa herë që shtypet një nga këto lidhje, ajo duhet të bëhet vetëm nëse jemi të sigurt për atë që mund të gjejmë në anën tjetër dhe nëse gjithashtu kemi një farë besimi në rrjetin që e ka vendosur atë, përndryshe këshilla më e mirë është të mos klikoni mbi to.

 • Injoroni ose madje refuzoni azhurnimet e sigurisë

Përditësimet zakonisht paraqiten në çdo pajisje në momentin më të papërshtatshëm, gjë që bën që ne t'i refuzojmë ato në shumë raste dhe të mos i instalojmë ato. Sidoqoftë, është thelbësore që të instalojmë çdo azhurnim dhe aq më tepër nëse përmirëson sigurinë. Nëse një prodhues ose zhvillues lëshon një azhurnim të sigurisë nuk është një trill ose një mënyrë për të na bezdisur, por zakonisht është interesante dhe nganjëherë mbyll vrimat e sigurisë duke parandaluar problemet në të ardhmen.

 • Besoni se një antivirus nuk është i nevojshëm

Një antivirus është një nga programet më thelbësore që duhet të instalohet në çdo kompjuter. Të besosh se mund të jetosh i qetë dhe i sigurt pa një është një ëndërr që dikush herët a vonë do të të zgjojë, duke infektuar të gjithë kompjuterin tënd dhe duke të futur në një problem serioz, nga i cili do të jetë shumë e vështirë të dalësh.

Nëse nuk keni të instaluar ndonjë antivirus, bëjeni vetes një favor të madh dhe instalojeni menjëherë, edhe nëse është një nga shumë falas që ofrojnë shumë kompani.

 • Përdorni të njëjtin fjalëkalim për shumë shërbime

fjalëkalim

Gjithnjë e më shumë aplikacione ose shërbime na kërkojnë të krijojmë një fjalëkalim. Shtë e qartë se duhet të përpiqeni të mos përdorni të njëjtin fjalëkalim për të gjitha shërbimet, megjithatë shumë përdorues vazhdojnë ta bëjnë këtë.

Përdorimi i të njëjtit fjalëkalim në kartën tonë të kreditit, në smartphone-in tonë ose për të hyrë në postën tonë, mund të jetë shumë i qetë, por pa dyshim është që t'i bësh gjërat shumë të lehta për çdo krimin kibernetik për të vjedhur të dhënat tona private dhe madje për të plaçkitur bankën tonë në rastin më të keq.

 • Injoroni mesazhet gjithnjë e më të zakonshme "Lidhja e pasigurt"

Mesazhet e lidhjeve të pasigurta shihen gjithnjë e më shpesh dhe ndryshe nga sa shumë mund të mendojnë se nuk janë për të zbukuruar dhe nuk vijnë me të kuqe sepse është thjesht një paralajmërim pa shumë rëndësi. Nëse shfletuesi ynë i uebit na tregon një mesazh të këtij lloji, kjo është për shkak ajo faqe në internet mund të infektojë pajisjen tonë me përmbajtje të dëmshme dhe sepse shfletimi juaj në të nuk është plotësisht i sigurt.

Përdorimi i këtyre llojeve të faqeve duke kapërcyer mesazhin paralajmërues është i pamatur dhe shpesh çon në një problem të rëndësishëm.

 • Mos bëni kopje rezervë

Bëni një rezervë Treshtë jashtëzakonisht e thjeshtë në shumicën e rasteve, megjithëse do të na duhet kohë mbi të gjitha për ta bërë atë. Sidoqoftë, mund të jetë jashtëzakonisht e dobishme në rast se pësojmë humbje ose vjedhje të të dhënave tona.

Këshilla jonë është që nëse nuk e keni, bëni një kopje rezervë të të gjithë përmbajtjes së kompjuterit, tablet ose smartphone tuaj tani, në mënyrë që të mos pendoheni për një kohë.

 • Shkarkoni aplikacione kudo dhe kudo pa ndonjë masë paraprake

Google

Shkarkimi i aplikacioneve jashtë Google Play, App Store ose ndonjë dyqan tjetër zyrtar i aplikacioneve është një rrezik i madh Këto dyqane jozyrtare softuerësh janë zakonisht vendi ideal për të strehuar aplikime me qëllim të keq. Nëse dëshironi të jetoni në heshtje dhe mbi të gjitha të sigurt, shkarkoni aplikacione vetëm nga dyqanet zyrtare ose të paktën ato me besueshmëri shumë të lartë.

 • Tregoni gjithë jetën tuaj, në detaje të mëdha, në mediat sociale

Edhe pse tashmë e kemi përsëritur qindra herë, duhet ta përsërisim edhe një herë dhe kjo është nuk është asgjë pozitive të tregojmë jetën tonë në detaje përmes rrjeteve sociale. Duke thënë në çdo moment se ku jemi po e bëjmë shumë të lehtë për njerëzit e këqij.

Sa më shumë që të jetë e mundur, duhet të shmangni "gjetjen" e vetes në secilin vend dhe kjo është sepse nëse njoftoni pushimet tuaja 15-ditore kudo me zhurmë të madhe, nëse një kriminel lexon murin tuaj në Facebook ose kronologjinë tuaj në Twitter, ata tashmë do ta dinë se ata do të keni falas në shtëpinë tuaj.

Përveç këtyre 10 veprimeve të pamatur, ne zakonisht kryejmë shumë më tepër çdo ditë dhe vazhdimisht. Në rast të të gjitha këtyre ju nuk bëni ndonjë gjë, gjë që unë e shoh mjaft të vështirë, me siguri që jeni një nga ata që i lënë fëmijët e tyre ose nipat e tyre smartphone, pa asnjë kufizim dhe pa aktivizuar kontrollin prindëror. Ky mund të jetë një problem më i madh se çdo pakujdesi që ju kemi treguar dhe kjo është që një fëmijë mund të kryejë më shumë pakujdesi në një minutë sesa ju në një muaj të tërë.

Nëse nuk doni të keni ndonjë problem dhe qëndroni gjithmonë të sigurt, përpiquni të bëni gjëra mirë në internet dhe të shikoni gjithçka që bëni shumë mirë, sepse pamaturia ndonjëherë mund të rezultojë një problem i madh.

Sa gjëra të pamatura kemi parë në këtë artikull të kryeni në ditën tuaj në ditë?.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)