Panasonic prezantoi bastin e saj në televizione: Paneli LED 4K LCD me HDR10 +

Aktualisht ne nuk bëjmë asgjë më shumë sesa të shohim televizione që shtojnë ekranet OLED dhe e vërteta është se këto panele duken luksoze, por ka shumë mundësi të tjera interesante atje dhe kjo është ajo që ai dëshiron të na tregojë Panasonic me televizorët e saj të rinj LED 4K LCD me HDR10 +.

Gjëja më e mirë për shtimin e këtyre paneleve në TV është se ne po përballemi me një teknologji më shumë se të provuar dhe pa dyshim që kjo është një pasuri që duhet marrë parasysh kur duhet të bëjmë shpenzimin e rëndësishëm financiar që është sot për të blerë një televizion, gjithashtu dhe në përputhje me këtë, çmimi i OLED është shumë më i lartë se ai i LCD LED.

Ne do të gjejmë avantazhe dhe disavantazhe në të dy llojet e panelit, por Panasonic ka arritur që me gamën e saj FX të ketë në duar një raport interesant të cilësisë së çmimit për këtë lloj ekrani. Përveç që ka HDR10 +, Google Assistant dhe Amazon Alexa, nuk është diçka që mund të shihet çdo ditë në të gjitha panelet. Pastaj ju lëmë me tabelën e karakteristikave për katër modelet e serive FX që janë prezantuar dhe që ofruar me GA10, një altoparlant që i shtohet televizionit për tu kontrolluar nga zëri ynë përveç asistentit Alexa dhe Google Assistant:

FX780 FX740 FX700 FX600
Panel LED LCD 4K UHD LED LCD 4K UHD LED LCD 4K UHD LED LCD 4K UHD
Shkalla maksimale e rifreskimit 2.200 Hz 1.600 Hz 1.600 Hz 1.300 Hz
Drita e dritës së pasme Pro lokal i errësimit Dimming lokale Dimming lokale Dritë shtesë e dritës së pasme adaptive
Multi HDR Po (me HDR10 +) Po (me HDR10 +) Po (me HDR10 +) Po (me HDR10 +)
Asistentë zanorë Amazon Alexa dhe Google Assistant Amazon Alexa dhe Google Assistant Amazon Alexa dhe Google Assistant Amazon Alexa dhe Google Assistant
Masat 75, 65, 55 dhe 49 inç 65, 55 dhe 49 inç 65, 55 dhe 49 inç 65, 55, 49 dhe 43 inç

Secili dhe secili prej këtyre modeleve ka specifikime spektakolare, por padyshim që mbreti në to është modeli FX780, e cila siç mund ta shihni në përshkrim ofron një alternativë interesante për ata që nuk duan të blejnë një OLED. Në këtë rast ai ka një dizajn «Art & Interior Glass», duke e lënë panelin pa kufij, me korniza qelqi shumë të holla që e bëjnë TV-në të duket spektakolare. ato mund të shkojnë deri në 75 inç, kështu që ne po përballemi me një kafshë të vërtetë.

Për diapazonin më të ulët mund të shikojmë modeli FX740, i cili ka dizajnin shumë të ngjashëm me modelin e mëparshëm, por shton modele me madhësi maksimale prej 65 inç, duke kaluar 55 dhe 49 inç. Në këtë rast, paneli ka një shpejtësi rifreskimi pak më të ulët dhe arrin 1.600Hz. Pa dyshim, një mundësi shumë e mirë nëse nuk duam modelin më të lartë të markës. Më në fund në këtë seri të modelit FX gjejmë FX600 dhe FX700, të dy modelet janë disi më të drejta për sa i përket specifikimeve dhe dizajnit të shtuar, por nuk kanë pse të heqin diapazonin për këtë arsye dhe postulohen si TV-të më të mira për intervalin e hyrjes së këtij diapazoni. Për momentin kompania prezantoi modelet në CES në Las Vegas, por tani për tani Ne nuk kemi në dispozicion datat e shitjes dhe as çmimin e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.