Panasonic debuton në TV-të e reja OLED në CES 2018

OLED Panasonic

CES 2018 fillon me shumë karakteristika të rejasidomos në tregun televiziv. Që nga ky vit shumë marka përfitojnë nga kjo ngjarje për të prezantuar lajmet e tyre. Panasonic është një prej tyre që prezanton gamën e saj të re të televizioneve OLED. Një gamë që tashmë e kemi takuar në vitin 2017. Tani, kjo gamë është rinovuar plotësisht. Marka ka vendosur të përqendrojë përpjekjet e saj në ofrimin e një cilësie profesionale të imazhit.

Falë aleancës me Hollywood Deluxe ata shpresojnë të marrin një cilësi edhe më të mirë të imazhit. Panasonic pret që ajo të jetë aq e mirë sa të afrohet sa më shumë me standardet e kinemasë. Çfarë tjetër ka në dyqan kompania për ne në CES 2018?

Katër modele të reja

Panasonic CES 2018

Janë gjithsej katër modele të reja që prezanton Panasonic. Ata i përkasin dy diapazoneve të ndryshme. Ne u takuam me: 1000-inç EZ77 dhe FZ950 dhe FZ800, i disponueshëm në 65 dhe 55 inç. Në të gjitha modelet e markës ne gjejmë të re Procesori HCX 4K, i cili kërkon të përmirësojë Imazhe HDR mbi OLED. Përveç kësaj, ai siguron kontrast dhe gamë më të mirë të ngjyrave, i cili sipas markës përfshin një miliard hije.

Ky procesor përfshin tavolina profesionale 3D LUT (Tabelat e Kërkimit). Këto tabela përdoren nga kompanitë e prodhimit në Hollywood dhe ofrojnë ngjyra më të sakta. Falë kësaj, hapësirat me ngjyra korrigjohen dhe filmat shfaqen saktësisht siç i krijoi regjisori i tyre.

Gama FZ950 dhe FZ800 përfshijnë Cilësimet e kalibrimit të Fondacionit të Shkencave të Imazheve (ISF). Ato përfshijnë të reja pikat e kalibrimit, ndriçimi 2,55% dhe janë të pajtueshme me CalMAN Portret Display me funksionalitetin AutoCal. Kjo do të thotë se ata janë të zgjuar kur bëhet fjalë për kalibrimin dhe dashamirët e një imazhi të shkëlqyeshëm.

Metadata dinamike HDR10 + HDR10 +

Ky prezantim nga Panasonic na ka lënë me një term shumë interesant. Në përgjithësi dëgjojmë fjalë që janë më pak të veçanta, në këtë rast bëhet fjalë "Metadata dinamike HDR10 +". Për çfarë bëhet fjalë? Theshtë teknologjia që do të ndihmojë përfitoni nga diapazoni dinamik i imazheve edhe në rastin në të cilin burimi origjinal nuk ka certifikimin specifik.

Sipas Panasonic ata kanë parashikuar të ardhmen me këtë teknologji të re. Gjithashtu rivalët e tij. Që nga televizionet e tyre ato tani do të mbështesin standardet e ardhshme HDR që nuk janë njoftuar ende. Kështu që ata do të jenë të parët që janë të pajtueshëm. Të katër televizionet janë në përputhje me standardet HDR10 dhe HDR10 + siç konfirmohet nga kompania.

Përveç kësaj, të gjithë ata kanë Certifikimi Ultra HD Premium dhe THX. Përveç kësaj, kompania ka shtuar optimizuesin Skena Dinamike 'dhe një Rritës Automatik i Ndriçimit HDR. Kjo e fundit u drejtohet përdoruesve mesatarë, atyre që nuk duan cilësime dhe kalibrime të komplikuara ose kushte tepër komplekse. Kështu që ideja është që ata të analizojnë imazhet dhe të tregojnë cilësinë më të mirë automatikisht.

Audio hi-res e Panasonic

Cilësia e imazhit është thelbësore për Panasonic, siç është e qartë për ne deri më tani. Por, është e rëndësishme që kompania mos e neglizhoni audion. Diçka që nuk ka ndodhur, siç pritej. Meqenëse kompania ka zgjedhur këtë herë teknologjinë e saj. "Shtë "Tuned by Technics" i krijuar për të ofruar nivele të mira audio pa mbushje. Diçka që do të jetë për sa kohë që shikojmë filma, shfaqje televizive ose po luajmë lojëra.

Panasonic

Isshtë një teknologji që përbëhet nga një altoparlant dinamik që ndahet në tetë njësi me shumë altoparlantë. Pastaj, në një altoparlant të vetëm ka katër woofer, katër squawkers dhe dy twitter. Përveç kësaj ka një radiator pasiv katërfish që shërben për të rritur basin. Me pak fjalë, tingëllon shumë mirë dhe premton cilësi të shkëlqyeshme.

Panasonic ka pohuar se do të ketë një rritje prej 40% të audios mbi të njëjtin interval vitin e kaluar. Por e gjithë kjo është arritur pa pasur nevojë për të rritur madhësinë ose për të bërë ndryshime në dizajn. Pra, ka pasur punë të shkëlqyeshme nga marka në këtë drejtim. Diçka që konsumatorët presin ta vlerësojnë pozitivisht.

Çmimi dhe disponueshmëria

Të katër modelet e Panasonic do të lansohen në gjysmën e parë të vitit 2018, si në Evropë dhe në Shtetet e Bashkuara. Por data e saktë ende nuk është zbuluar. Nuk dihet as çmimi me të cilin do të arrijnë në treg. Shpresojmë që vetë Panasonic ta konfirmojë këtë së shpejti. Çfarë mendoni për këto modele të reja?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.