Panasonic Lumix G9, rezistent ndaj akullit, pa pasqyrë

Panasonic Lumix G9

Panasonic ka hedhur në treg sektorin e saj të ri të nivelit të lartë në mikro katër të tretat. Emri i tij eshte Panasonic Lumix G9, një aparat fotografik i fuqishëm që do t'ju lejojë të mbledhni imazhe me përkufizim të lartë siç është marrja e videove 4k për t'u ndarë më vonë.

Panasonic ka bërë një emër të mirë në industrinë e aparateve fotografike. Tashmë ishte kur Lumix i nivelit të lartë i ngjesh ato, i cili me mikro katër të tretat është bërë një pikë referimi. Sidomos kur bëhet fjalë për regjistrim video 4k. Panasonic Lumix G9 i ri vjen për adhuruesit e natyrës, falë karakteristikave dhe forcës së trupit të tij.

Gjëja e parë që do t'ju tregojmë është se ky Lumix G9 ka një Sensor 20,3 megapiksel Live MOS. Kësaj i shtohet një nga përpunuesit më të fundit të imazheve: Venus Engine me të cilin mund të merrni kapje me ngjyra të plota me shumë pak zhurmë. Ndërkohë, një nga pretendimet kryesore të këtij Panasonic Lumix G9 është mundësia e breshëri xhirimi deri në 20 fps.

Nga ana tjetër, siç ju kemi thënë tashmë, kjo aparat i ri është i përqendruar qartë në fotografin e natyrës dhe kafshëve. Prandaj theksi është në të trup i mbyllur që është rezistent ndaj ujit, pluhurit dhe madje edhe akullit. Po kështu, sistemi i stabilizimit është përmirësuar gjithashtu për rastet kur dëshironi të përdorni lente telefoto të rënda dhe mos përdorni trekëmbësh.

Panasonic Lumix G9 përpara

Kur bëhet fjalë për regjistrimin e videos, ky Panasonic Lumix G9 mbetet pak mbrapa GH5, por gjithsesi do të marrim kapje 4K me 60 fps, ndërsa në rezolucionin Full HD mund të arrijmë një shpejtësi prej 180 fps. Eja, nuk është aspak keq.

Në pjesën e pasme do të kemi një ekran prekës 3 inç të tërhequr për të qenë në gjendje të rregullojmë situatën e tij për secilën skenë. As Panasonic nuk i harron lidhjet. Dhe ky Panasonic Lumix G9 përfshin lidhje WiFi, Bluetooth dhe fole të dyfishtë SD. Ndërkohë, e tij bateria ka një kapacitet prej 1.860 mAh dhe premton rreth 400 shkrepje me një akuzë të vetme. Ky Panaonic Lumix G9 del në treg dhjetorin e ardhshëm me një çmim prej 1.700 euro (vetëm trup); me një lente "Leica DG Vario-Elmarit 12-60mm ƒ2.8-4.0" çmimi do të rritet në 2.300 euro.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.