Smartmi Air Purifier, një pastrues shumë kompetent me filtra H13

Pastrimi i ajrit është bërë një shqetësim modern, por jo më pak i rëndësishëm, pikërisht këtu kemi analizuar pastrues të shumtë që na ndihmojnë ta mbajmë shtëpinë tonë sa më të pastër dhe pa alergjen, diçka që duhet vlerësuar në këto kohë. Në katalogun tonë të analizave nuk mund të mungonte një nën-markë Xiaomi që ka qenë me ne për një kohë të gjatë.

Ne analizojmë pastruesin e ri Smartmi Air Purifier, një pastrues ajri i kompletuar në dizajn dhe funksionalitet me filtra H13 që premtojnë performancë të shkëlqyer. Ne do t'i hedhim një sy këtij produkti që është mesatar në çmim për sa i përket gamës së këtyre llojeve të pajisjeve për të parë nëse ia vlen vërtet apo jo.

Dizajni dhe materialet: Rinovim i lehtë por i jashtëzakonshëm

Siç e dini mirë, produkti i mëparshëm Smartmi i kësaj madhësie dhe gamë ishte krejtësisht katror, ​​me qoshe të rrumbullakosura, po, por larg dizajnit të ofruar nga ky pastrues i ajrit Smartmi. Megjithatë, paleta tradicionale e ngjyrave ruhet, për shembull. Pavarësisht gjithë kësaj, plastika e bardhë mat mbahet si elementi kryesor i konstruksionit, shoqëruar me një dizajn tërësisht cilindrik që e bën atë të duket më kompakte dhe mbi të gjitha më e punuar në të gjitha aspektet.

Në mënyrë të pashmangshme na kujton i3000, një pastrues Philips që është praktikisht identik, si nga dizajni ashtu edhe nga fakti që paneli LED ndodhet në zonën e sipërme dhe është ai që na lejon të rregullojmë plotësisht parametrat e pastruesit të ajrit. Manual. Krahasimet janë të urryera, po, por kur analizojmë produkte të një game specifike, nuk na mbetet gjë tjetër veçse të përmendim ato me të cilat ato janë më të lidhura. Në përgjithësi, si të gjitha produktet e kësaj nën-marke Xiaomi, ne përballemi me një pajisje të mirë-finuar që është e këndshme për syrin dhe prekjen.

Karakteristikat teknike

Ky pastrues i ajrit Smartmi ka siç nuk mund të ishte ndryshe me lidhje WiFi dhe këtë na lejon të kontrollojmë pastruesin përmes aplikacionit Xiaomi Mi Home i disponueshëm për iOS dhe Android, Përveç sinkronizimit të tij me asistentët kryesorë virtualë, padyshim që po flasim për Amazon Alexa dhe Google Assistant, jo me Siri ose ato që rrjedhin nga Apple HomeKit, megjithëse produktet e tjera Xiaomi e kanë atë integrim. Përveç kësaj dhe vetë kontrollit manual, ne kemi një modalitet «AUTO» që kryen një optimizim inteligjent të shpejtësisë së pastrimit sipas sensorëve të ndryshëm që janë të vendosur në pjesën e pasme të pastruesit të ajrit Smartmi, modaliteti që unë rekomandoj kryesisht. .

Kemi edhe ajrim me shumë nivele, duke qenë se modaliteti i zhurmës së ulët ofron rreth 19 dB, mjaftueshëm për të dëgjuar ventilatorin, por jo për të shkaktuar shqetësim gjatë ditës. Për natën kemi "modalitetin e natës" i cili e kufizon shumë këtë shpejtësi dhe përmirëson pushimin.

Në të njëjtën mënyrë, për të bashkëvepruar me pajisjen mund të përfitojmë ose ekranin e tij me prekje, ose një sistem gjestesh përmes sensorëve të afërsisë që do të na lejojë të kryejmë rregullimet kryesore pa pasur nevojë të prekim panelin me prekje në zonën e sipërme. Ndërveprimi ynë me sistemin e gjesteve nuk ka qenë shumë i mirë, do të thoja që preferoj rregullimin me aplikacion ose direkt duke prekur ekranin.

Kapaciteti i pastrimit

Këtu Pastruesi i Ajrit Smartmi bën pjesën tjetër. Si fillim, ne kemi një filtër HEPA H13 që është në gjendje të thithë aromat e këqija, tymin, grimcat TVOC (tipike për produktet e pastrimit) dhe sigurisht polenin. Në panel do të mund të gjejmë informacion si për PM2.5 që kemi në ajër ashtu edhe për treguesin e statusit të TVOC, përveç një treguesi tjetër të mënyrës së funksionimit, temperaturës dhe natyrisht indeksit të lagështisë në vendndodhjen e pastruesit të ajrit.

Në këto terma dhe duke përfituar nga sensori i tij "inteligjent" i dyfishtë, zbulojmë se duke përdorur rreth dymbëdhjetë pastrime ajri në orë, kjo pajisje teorikisht është e aftë të pastrojë rreth 15 metra katrorë në pesë minuta, kështu që kjo në veçanti do të rekomandohej për dyfish. dhoma ose dhoma të vogla të jetesës, në asnjë rast për dhoma ose korridore të plota më të mëdha. Sidoqoftë, filtri i tij i karbonit të aktivizuar me efikasitet të lartë përdor tre mekanizma:

 • Filtri primar për pluhurin, flokët dhe grimcat e mëdha
 • HEPA e vërtetë një filtër H13 që filtron 99,97% të grimcave duke eliminuar edhe bakteret dhe mikrobet
 • Karboni i aktivizuar për të thithur formaldehidin, tymin dhe aromat e këqija së bashku me VOC.

Në efiçencë do të flisnim për 400 m3 në orë për polenin dhe po aq për grimcat CADR, ndërsa kemi një sipërfaqe letre filtri të zgjatur prej 20.000 cm3. Në këtë mënyrë, do të filtronte 99,97% të grimcave më të vogla se 0,3 nanometra, si dhe të gjithë elementët e tjerë për të cilët kemi folur më parë.

Pavarësisht statusit zyrtar të produktit, unë nuk kam mundur të gjej filtrin veç e veç, qëndrueshmëria e të cilit gjithashtu nuk specifikohet dhe që do të menaxhohet nga aplikacioni Mi Home ose nga vetë pajisja paralajmëruese e ekranit, turp. Unë imagjinoj se do të vijnë më shumë shpërndarës të filtrave, për momentin nuk mund të specifikoj dhe as çmim as pikën e shitjes ku mund t'i blini, nga këndvështrimi im diçka vendimtare kur blini një produkt me këto karakteristika, pavarësisht sa kohë filtri ka një qëndrueshmëri të lartë.

Mendimi i redaktorit

Jemi përballë një pastruesi që teknikisht dhe në letër ofron karakteristika shumë të mira, më të mirë nëse është e mundur se rivalët e tij me të njëjtin çmim dhe madje dukshëm superior. Ne kemi për 259 euro një pastrues shumë të kompletuar që ka të gjitha karakteristikat që do të priste nga një produkt i tillë. Fatkeqësisht, nuk mund të heq dorë nga pika negative që nuk mund të gjej disponueshmërinë e pjesëve të këmbimit në pikat e shitjes si PC Components ose Amazon, të cilat janë referencë në Spanjë, përtej faktit se ato mund të jenë të disponueshme në sajte si AliExpress.

Pastrues ajri Smartmi
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 3.5 yje
259
 • 60%

 • Pastrues ajri Smartmi
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit: Nëntor 13 nga 2021
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Pastrimi
  Redaktori: 90%
 • performanca
  Redaktori: 80%
 • Conectividad
  Redaktori: 80%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 70%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 75%

Pro dhe kundër

rekuizitë

 • Materialet dhe dizajni
 • Lidhshmëria dhe veçoritë
 • Filtri H13

Contras

 • Nuk i kam gjetur lehtësisht pjesët e këmbimit
 • Nuk ka disponueshmëri në faqet kryesore të internetit për momentin

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.