Apple patenton produktet e saj në Xhamajka. Pse?

patentë-mollë-orë-mollë

Ne jemi disa ditë larg prezantimit të supozuar të produkteve të reja nga Apple dhe sot kemi rrjedhje të caktuara, por asgjë aspak. patentat e pretenduara që në të vërtetë u referohen atyre. Shtë e qartë se Apple është duke patentuar ide por Këto patenta nuk paraqiten gjithmonë në vendin e origjinës, domethënë në Shtetet e Bashkuara. 

Në këtë rast, ne kemi qenë në gjendje të bëjmë jehonë se ka raste që Apple regjistron patentat e saj në vendet që nuk kanë baza të dhënash të arritshme përmes internetit. Një nga ato është Xhamajka dhe prandaj kompania me mollën e kafshuar tashmë nuk ka më shumë dhe as më pak se 343 patenta në atë vend. 

Ligjet e Shteteve të Bashkuara në lidhje me regjistrimin e patentave lejojnë që ato të kryhen fillimisht jashtë të njëjtit vend, gjë që lejon ndërmarrjet e mëdha të mbajnë sekretet e tyre të sigurta. Kjo është arsyeja pse ne mund të mendojmë se Apple do të zgjidhte cilat patenta paraqet në disa vende dhe cilat në të tjera në varësi të asaj se sa e rëndësishme është ajo që dëshironi të kurseni. 

Sidoqoftë, gjithçka nuk është aq e lehtë sa po ju tregojmë dhe kjo procedurë ka një kosto kaq të lartë sa vetëm kompanitë më të fuqishme janë ato që mund të bëjnë këto para-patenta jashtë vendit të origjinës, të cilat gjithashtu e bëjnë atë nën kompani fiktive. Tani ne kuptojmë më shumë pse ka disa produkte të Apple sesa nëse kjo ato njihen para krijimit të tyre dhe përkundrazi ka edhe të tjerë që as nuk i imagjinojmë derisa të paraqiten. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)