Black Shark 3 dhe Black Shark 3 Pro, zyrtar në Evropë, këto janë karakteristikat dhe çmimet e tyre

Black Shark 3

Black Shark është sinonim i Lojërave. Që nga fillimi i tij me emrin Xiaomi para tij, ajo tregoi qëllimet e saj, të cilat nuk ishin askush tjetër veçse bëje smartphone-in tënd zëvendësuesin natyror të konzollave portative. Konzolë portative që janë në rënie. Të dy Sony dhe Nintendo po dalin nga tregu për t'u përqëndruar në desktop, në rastin e Sony dhe stilit Hybrid nga ana e Nintendo. Megjithëse tastiera e fundit Nintendo është vetëm e lëvizshme, madhësia e saj nuk fton që të bartet çdo ditë.

Kjo është arsyeja pse lojtarët që kërkojnë një pajisje të vogël me të cilën mund të luajnë lojëra në transportin publik ose gjatë pushimeve të punës, kërkojnë strehë në terminalet e tyre mobil, pasi ata janë gjithmonë në xhepat e tyre. Kësaj radhe ne po përballemi me rinovimin e terminalit të lojërave par excellence, me dy aspekte të diferencuara mirë, si nga madhësia ashtu edhe nga funksionet, përtej këtyre ndryshimeve, të dy ndajnë një pjesë të madhe të pajisjeve të tyre. Qëndroni në këtë artikull për të ditur të gjitha detajet dhe çmimet e tyre zyrtare.

Fletë të dhënash Black Shark 3 / Pro

SHARKU I ZI 3 SHARK SHQIP 3 PRO
Dimensionet dhe pesha 168,7 x 77,3 x 10,4 mm
222 gram
177,7 x 83,2 x 10,1
253 gram
Ekran 6,67 inç AMOLED
Rezolucioni FullHD + (2.400 x 1080 piksel)
90 Hz
HDR10 +
7,1 inç AMOLED
Rezolucion 2K + (3.120 x 1.440 piksel)
90 Hz
HDR10 +
PROCESORI Snapdragon 865
Adreno 650 GPU
Snapdragon 865
Adreno 650 GPU
RAM 8 GB LPDDR4
12 GB LPDDR5
8 GB LPDDR4
12 GB LPDDR5
RUAJTJA E BRENDSHME 128 / 256 GB UFS 3.0 256 GB UFS 3.0
KAMERA E PASME 64 + 13 + 5 deputetë 64 + 13 + 5 deputetë
KAMERA PERBALLE 20 MP 20 MP
BATERIA 4.720 mAh
Karikim i shpejtë 65W
5.000 mAh
Karikim i shpejtë 65W
SISTEMI OPERATIV Android 10 me Joy UI Android 10 me Joy UI
LIDHJA WiFi 6
5G
GPS
USB Type-C
WiFi 6
5G
GPS
USB Type-C
TË TJERA Fole kufjesh Fole kufjesh
Shkaktarët fizikë
ÇMIMI 8/128 GB: 599 €
12/256 GB: 729 €
12/256 GB: 899 €

Dizajni: linja agresive me personalitet

Siç është zakon për markën, ky Black Shark 3 ofron një dizajn agresiv në pjesën e pasme të tij. Ka një ndryshim në skemën tuaj të dizajnit, ku dy trekëndësha simetrik qëndrojnë sipër dhe poshtë, duke e bërë këtë modul të kamerës të jetë i lartë. Ai më poshtë është përdorur për të vendosur si liqenin 5G ashtu edhe një lidhës karikimi me kunja PoGo nga ku mund të lidhen pajisje të ndryshme.

Dizajni Black Shark 3

Nëse i kushtojmë vëmendje modelit pro, vërejmë një shtesë diferenciale në anën e djathtë, është dy shkaktarë fizikë që mund të konfigurohen për të ekzekutuar veprime të ndryshme në një larmi të gjerë të lojërave video. Për shembull: në lojërat e vozitjes ku mund të përdoret për të kontrolluar nxitimin dhe frenimin. Do të jetë gjithashtu shumë i dobishëm për të qëlluar dhe synuar në FPS. Vlerësohet që kemi këtë lloj shtese pa nevojë për pajisje shtesë periferike.

Ekran 7,1 ″ 90Hz

Pjesa e përparme nuk shquhet për nga dizajni, por nëse për nga performanca, ajo strehon një mbresëlënëse Ekran Amoled 7,1 inç me rezolucion 2K për modelin Pro dhe një 6,67 ″ me rezolucion FHD në rastin e modelit normal. Të dy ekranet janë në përputhje me Zbehja DC, TrueView dhe HDR10 +, përveç që ka një normë prej Shpejtësia e rifreskimit 90Hz dhe shpejtësia e mostrës 270Hz. Diçka e shquar në lidhje me dizajnin e përparmë është se ne nuk do të humbasim informacione të çfarëdo lloji, as me vrima dhe as me vrima në ekran, kjo zgjidhet me disa korniza koncize të sipërme dhe të poshtme që strehojnë si sensorët ashtu edhe altoparlantët e përparmë. Sensori i gjurmës së gishtit ndodhet nën ekran.

Black Shark 3 Shkakton

Hardware: Fuqia dhe lidhja

Terminalet e lojrave dallohen për të pasur një dizajn diferencial, por ata gjithashtu bien dakord për një gjë, ata gjithmonë mbajnë më të fuqishmin e momentit në zorrë, Ky rast nuk është përjashtim. llogarit në 8 GB LPDDR4 ose 12 GB RAM LPDDR5 që kombinohen me 128 ose 256 GB depo e brendshme UFS 3.0. Black Shark 3 Pro, ne do të kemi qasje vetëm në versionin më të lartë të gamës me 12 GB RAM dhe 256 GB hapësirë ​​ruajtëse.

Procesori është i njëjtë në të dy modelet, Snapdragon 865, më i fuqishmi dhe aktuali i Qualcomm. Kjo, siç e dimë tashmë, është në përputhje me rrjetet 5G, kështu që Black Shark 3 dhe 3 Pro postulohen si dy nga celularët e parë të lojrave 5G. Siç e kemi parë tashmë në botimet e mëparshme, Black Shark i ri gjithashtu përfshin një sistem ftohës të lëngshëm përmes një dhome avulli.

Snapdragon 865

E gjithë kjo energji dhe vendosja e ekraneve të kësaj madhësie kanë nevojë për një bateri të mirë, modeli Pro ka një bateri me kapacitet më të madh, megjithëse ndryshimi nuk është i jashtëzakonshëm. Black Shark 3 ka 4.720 mAh me ngarkesë të shpejtë 65 W, ndërsa modeli Pro arrin  5.000 mAh me karikim të shpejtë, gjithashtu 65W. Një kapacitet i pritshëm, megjithëse nuk shquhet për mah, ne shpresojmë që ta bëjë këtë për sa i përket efikasitetit, pasi në rastin e modelit Pro rezolucioni 2k i shoqëruar me 5g dhe 90Hz mund të jetë mjaft i shtrenjtë. Për sa i përket lidhjes, ne kemi gjithçka që pritet të shoqërojë këtë procesor të shkëlqyeshëm, por në asnjë rast nuk kemi NFC, diçka që për mendimin tim duhet ta kenë të gjithë terminalet aktuale.

Kamera e trefishtë

Në këtë seksion nuk kemi ndonjë ndryshim midis dy pajisjeve, pasi që të dy kanë një modul të kamerës së trefishtë në një trekëndësh, ku Ne gjejmë një sensor kryesor prej 64 Mpx, një kënd të gjerë 5 Mpx dhe një sensor të tretë prej 13 Mpx. Për kamerën e përparme gjejmë një sensor 20 Mpx e cila është vendosur në kornizën e sipërme të vogël. Isshtë një konfigurim i njohur i kamerës, i cili do të na bëjë të marrim rezultate të mira fotografike apriori, nëse përveç luajtjes duam të bëjmë disa fotografi.

Peshkaqen i Zi i pasëm 3

Çmimi dhe disponueshmëria

Kështu shpërndahen çmimet që arrijnë sot në kontinentin tonë në variantet e tij të ndryshme:

  • Black Shark 3 8/128GB: 599 €
  • Black Shark 3 12/256GB: 729 €
  • Pro 12/256 GB: 899 €

Black Shark 3 arrin në ngjyra të ndryshme, të zezë, argjend dhe gri, ndërkohë Pro do të arrijë vetëm në të zezë dhe gri. Ato janë në dispozicion në Amazon, Aliexpress dhe disa zinxhirë të tjerë që nga 18 maj. Do të kemi gjithashtu një larmi aksesorësh për të blerë, të tilla si FunCooler Pro (tifoz), Game Pad 3 (kontroll për butonat fizikë) dhe kufje Bluetooth Black Shark kufje 2.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.