Philips Momentum 278M1R, analizë e thelluar

Me evoluimin e punës në distancë, botës së transmetimit dhe veçanërisht lojërave, prodhuesit e monitorëve po ofrojnë alternativa gjithnjë e më interesante që ndihmojnë përdoruesit të krijojnë një konfigurim të mirë të gjithanshëm që na ndihmon të përfitojmë nga hapësira pa humbur karakteristikat përkatëse..

Ky Philips Momentum 278M1R ofron një gjithçka gjithëpërfshirëse emocionuese me aftësi të jashtëzakonshme të lojërave, profesionale dhe multimediale. Zbuloni me ne analizën e thelluar të këtij monitori të gjithanshëm Philips dhe cila ka qenë përvoja jonë e përgjithshme e përdorimit, ne e dimë që nuk do të dëshironi ta humbisni, nëse jeni duke kërkuar për një monitor, mund të përfundoni duke ju pëlqyer kjo nje

Materialet dhe dizajni

Ky Philips Momentum 278M1R pi direkt nga "vëllai i tij i madh" 55-inç Philips Momentum, Përkundrazi, ai përqendrohet në ofrimin e një përvoje spektakolare të përdoruesit në disa aspekte, njëra prej të cilave është dizajni. Cilësia e ndërtimit është mjaft e mirë, një nënshkrim i zakonshëm në produktet e Philips, duke hequr dorë nga një dizajn agresiv i tipit "lojrave", diçka që vlerësohet të jetë gjithashtu në gjendje ta vendosë atë në atë që do të ishte një stacion studimi ose pune. Dizajni është i rafinuar dhe elegant, duke fshehur karakteristikat e tij në një lëkurë qengji të vërtetë.

Si korniza e sipërme dhe anët "minimizohen" me rreth tetë milimetra, gjithçka mbetet për pjesën e poshtme. Drita e fuqisë LED në pjesën e poshtme të djathtë dhe Ambiglow e saj që rrethon pjesën e pasme të pajisjes, ku janë lidhshmëria dhe kolona e mbështetësit të saj. Kjo kolonë ka një sistem të thjeshtë instalimi "klik", siç ndodh zakonisht në këto produkte të Philips të rangut të mesëm / të lartë, dhe ne e vlerësojmë shumë që jemi në gjendje të bëjmë pa të gjitha llojet e mjeteve për një montim të parë.

Në nivelin e projektimit, kjo Philips Momentum 278M1R Ai dallohet për cilësinë e ndërtimit, një dizajn industrial mjaft elegant dhe tërheqës dhe LED -të e tij mbresëlënëse të pasme.

Karakteristikat teknike të panelit

Ne fillojmë nga një panel i 27 inç që ka rezolucion 4K UHD prej 3840 x 2160 piksele me një marrëdhënie të aspekt mjaft tradicional i 16: 9 dhe me pajtueshmëri HDR. Kjo rezolutë na ofron një densitet piksel prej 163 DPI dhe një pikë piksel prej vetëm 0,155 x 0,155 milimetra, diçka që duhet mbajtur parasysh. Marrim enën e parë me ujë të ftohtë me filxhanin e sodës dhe azhurnimi i panelit, i cili është i ankoruar në 60 Hz. 

Ne kemi një interesante 350 cd / m2 ndriçim LED, pasi siç është e qartë, ne punojmë në një panel IPS LCD. Ne kemi një kontrast 1000: 1 dhe kjo na lejon së bashku të shijojmë 91% të gamës NTSC, 105% të gamës sRGB dhe 89% të standardit Adobe RGB, kështu që ne mund ta konsiderojmë të përshtatshme për redaktimin e fotografive bazuar në testet tona. Colorshtë e vërtetë për ngjyrën, dhe ne qëndruam shumë afër një temperature ideale të ngjyrave prej 6500K e cila rezulton në një imazh të qartë dhe natyral, përveç ndoshta në të kuqtë, ku monitorët e Philips kanë tendencë të ngopen. Përndryshe ne kemi një ngjyrë mjaft homogjene që duket e natyrshme dhe e këndshme si për të punuar ashtu edhe për të luajtur. Mund ta blini me çmimin më të mirë në Amazon, mos e humbisni këtë mundësi.

Lidhshmëria dhe HDR

Ky Philips Momentum 278M1R nuk i mungon pothuajse asgjë, kështu që le të fillojmë me çfarë Më ka humbur menjëherë lidhja USB-C. Ndërsa është e vërtetë se kjo teknologji nuk është zbatuar ende dukshëm në mjedisin profesional, përdoruesit e Apple do ta vlerësojnë atë. Së dyti, Ne vazhdojmë me një gamë shumë të gjerë mundësish, më të mirat në treg siç kam qenë në gjendje të vërej:

 • Dalje kufje 1x 3,5 mm Jack
 • 2xHDMI 2.0
 • 1x Porta e Ekranit 1.4
 • 1x USB-B në rrjedhën e sipërme (për pajisje dhe kompjuter)
 • 4x USB 3.2 në rrjedhën e poshtme për lidhjen e pajisjeve periferike (përfshin BC 1.2 ngarkim të shpejtë)

Kjo listë e panumërt e porteve do të na lejojë të bëjmë pa HUBs nëse përfitojmë nga porti i saj USB-B, diçka që në monitorët e tjerë të Philips bëhet përmes një porti USB-C. Punon për tastiera, minj dhe shumë më tepër, diçka që më duket veçanërisht e mirë.

Sa i përket HDR, ne jemi të certifikuar HDR400, ne marrim parasysh se nuk kemi një shkëlqim të madh ose ndriçim zonal, kështu që HDR bën atë që mundet më së miri. Ka gamë të gjerë ngjyrash, prandaj gama e tij e ngjyrave është mjaft e gjerë në zona të errëta. Shkëlqimi është i arsyeshëm dhe në përgjithësi na ka dhënë rezultate të mira.

Përvoja e shëndoshë dhe multimediale

Ky Philips Momentum 278M1R përmban dy altoparlantë të integruar plotësisht me zjarr poshtë një fuqi e vlerësuar prej 5W për secilën prej tyre. Realiteti është se me mungesën e tij pothuajse totale të basit, ai na ofron një përvojë mbi mesataren. Sidoqoftë, unë ende rekomandoj një shirit të mirë zanor si Sonos Beam si një kompani e mirë për këtë lloj pajisjeje. Ata arrijnë të mbushin përvojën tonë nëse nuk jemi shumë kërkues dhe na largojnë shumë mirë nga rruga. Në teori, Ata janë folës të certifikuar nga DTS Sound.

Lidhur me përvojën e përdoruesit, më duhet të deklaroj një tifoz të kalibrimit të fabrikës së monitorëve të Philips, duket e natyrshme dhe e gjithanshme. Ne kemi përfituar nga veçoritë e tij me një PlayStation 5 dhe në të njëjtën mënyrë kemi punuar me të përmes një Apple MacBook Pro, dhe është plotësuar si për edicionin fotografik ashtu edhe për lojën video. Ne kemi mënyra Imazhi i zgjuar me paravendosje për secilin funksionalitet, si dhe teknologji të shtuara të stilit FlickerFree. Padyshim e tyre vetëm 4 ms imputlag (GtG) ato na lejojnë të shijojmë revole dhe lojëra të tjera video. Po vërtet, 60 Hz ndoshta ato nuk arrijnë për lojtarët më të kërkuar.

Përvoja e 22 LED -ve të saj RGB prapa kornizës që Philips pagëzon si Ambiglow është spektakolare, krijon një ndjesi zhytjeje shumë të dukshme, dhe pse të mos e them, është thjesht «argëtuese» në zyrën / dhomën tonë, të gjitha pa ndonjë softuer të jashtëm Me

Mendimi i redaktorit

Ne po përballemi me një monitor jashtëzakonisht të gjithanshëm, një opsion i mirë për ata që studiojnë / punojnë në të njëjtin pozicion ku kalojnë orët e tyre të argëtimit, na lejon të zgjedhim hapësirat pa humbur një funksionalitet të vetëm, me vulën e garancisë Philips. Çmimi, rreth 400 euro në varësi të pikës së shitjes, me shpërndarje falas në Amazon.

Momenti 278M1R
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
414,00
 • 80%

 • Momenti 278M1R
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 95%
 • Cilësia e panelit
  Redaktori: 90%
 • funksionet
  Redaktori: 90%
 • Conectividad
  Redaktori: 85%
 • pajtueshmëri
  Redaktori: 90%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 85%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

Pro dhe kundër

rekuizitë

 • Dizajn i lëmuar, i ndërtuar mirë
 • Zgjedhje e gjerë e porteve dhe lidhshmërisë
 • Me Ambiglow ju kurseni një shirit LED
 • Panel shumë i bukur me funksione dhe cilësime të mira

Contras

 • Pa USBC
 • Më mungon pak më shumë shkëlqim në këtë gamë çmimesh
 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.