Photoshop për iPad është tani i disponueshëm Çfarë na ofron ky version?

Photoshop për iPad

Me fillimin e iPadOS 13, Apple i ka dhënë iPad shtytjen e nevojshme për ta bërë këtë pajisje një mjet të përsosur për të zëvendësuar laptopin tonë të vjetër me një pajisje më të lehtë, më të vogël dhe më të rehatshme për tu mbajtur. Ndërsa muajt kalojnë, pak nga pak ato aplikacionet për të përfituar sa më shumë po vijnë.

Ka disa redaktorë të imazheve për iPad në App Store, megjithatë, jo të gjithë na ofrojnë të njëjtat karakteristika që mund t'i gjejmë në aplikacionet për kompjuterët. Me ardhjen e Photoshop në iPad, mënyra për të redaktuar fotot në Apple iPad bëhet shumë më e lehtë. Por Çfarë na ofron Photoshop për iPad?

Photoshop për iPad

Photoshop është softueri më i mirë i imazhit dhe dizajnit në botë, është si Spotify i muzikës ose Netflix i transmetimit të videos. Të gjithë i dinë tiparet e Photoshop-it, kështu që ne do t'ju tregojmë pak ose aspak për këtë aplikacion që ju nuk e dini mirë. Me lëshimin e versionit iPad, ne mundemi redaktoni ndonjë imazh ose krijoni ndonjë gjë që ju vjen në mendje.

Photoshop për iPad, atë që të gjithë kemi pritur

Siç thotë kompania, ky version i parë përqendrohet në mjetet e kompozimit dhe retushimit i dizajnuar për të punuar në iPad përmes Apple Pencil, jo një mjet thelbësor por që ndihmon shumë kur punoni me aplikacionin.

Krijoni skedarë në formatin PSD

Photoshop për iPad

Formati PSD është ai që përdoret nga Photoshop, një format që na ofron shkathtësi të pabesueshme duke ruajtur të gjithë përmbajtjen sipas shtresave, shtresa që ne mund t'i modifikojmë, fshijmë, bashkojmë, retushojmë në mënyrë të pavarur. Punimet që krijojmë në iPad mund të ndahen me çdo pajisje tjetër që përdor Photoshop ose një redaktues të përputhshëm me këtë format.

Format i ngjashëm me versionin desktop

Për ta bërë shumë më të lehtë përdorimin e këtij versioni të ri për tableta dhe që nuk ka kurbë të të mësuarit, Photoshop për iPad na tregon të njëjtin dizajn që mund ta gjejmë në versionin desktop. Në anën e majtë gjejmë të gjitha mjetet në dispozicion dhe në të djathtë të ekranit menaxhimin e shtresave të ndryshme që krijojmë.

Punoni kudo

Photoshop për iPad

Të gjithë skedarët që ne krijojmë në pajisjen tonë ruhen automatikisht në renë Adobe, e cila na lejon përdorni ato nga çdo kompjuter tjetër duke përdorur të njëjtën llogari Adobe, kështu që ne shmangim që të dërgojmë skedarët e rëndë që krijojmë përmes postës, platformave të mesazheve ...

Përveç kësaj, çdo ndryshim që bëjmë në imazhe se ne po redaktojmë ruhen automatikisht në renë Adobe, e cila na lejon të vazhdojmë shpejt redaktimin e imazheve në kompjuterin tonë nëse për ndonjë arsye, versioni iPad nuk e lejon atë për momentin.

Eksporto në formate të tjera

Photoshop për iPad

Formati PSD na lejon të ruajmë të gjitha shtresat / objektet që kemi përfshirë në imazhin që kemi krijuar në mënyrë të pavarur, por në një skedar të vetëm, duke na lejuar të fshijmë ose modifikojmë shtresat kur të duam. Kur prezantojmë punën tonë, dokumenti nuk dorëzohet kurrë në formatin PSD në mënyrë që të mund të modifikohet, por përkundrazi të gjitha shtresat grupohen në një të vetme, siç janë formatet PNG, JPEG dhe TIFF, format në të cilin mund të eksportojmë skedarët që krijojmë me këtë aplikacion.

Redaktoni shpejt fotot

Eliminoni ndezjet e padëshiruara, vendosni filtra, përdorni mjetin klon për të hequr qafe objektet e padëshiruara ... e gjithë kjo është e mundur siç mund ta bëjmë aktualisht në versionin desktop, ose përmes Apple Pencil ose duke përdorur gishtat në ekran.

Punoni dorë për dore me Apple Pencil

Photoshop për iPad

Aq sa pulsi ynë është hekuriPuna me Lapsin e Apple në Photoshop për iPad na ofron një precizion që më së shumti do të dëshironim ta kishim duke përdorur miun, veçanërisht kur përdorim furçat e ndryshme që aplikacioni na vë në dispozicion.

Përveç kësaj, zgjidhni manualisht, përmes mjetit Lasso për të krijuar shtresa të reja, për të aplikuar efekte, për të maskuar hyrjen, për të kryer ndonjë detyrë tjetër është një fllad me Lapsin e Mollës.

Pajisjet e përputhshme me Photoshop për iPad

iPad Pro

Për të qenë në gjendje të përdorin Photoshop për iPad, kërkesa e parë thelbësore është që pajisja jonë të jetë menaxhuar nga iPadOS, kështu që të gjitha ato modele që nuk janë azhurnuar në iOS 13 nuk mund ta instalojnë aplikacionin.

Kufizimet e Photoshop për iPad

Photoshop për iPad

Nëse iPad-i ynë është i vjetër, disa nga funksionet që na ofron aplikacioni, siç janë efektet, nuk janë të disponueshme. Funksione të tjera si filtrat inteligjentë nuk janë ende të disponueshëm, gjë që do të na detyrojë të përdorim versionin e kompjuterit. Ky kufizim është i rëndësishëm por për versionin e Photoshop për iPad, pasi që për disa përdorues mund të jetë mjeti më i përdorur dhe që ofron shkathtësinë më të madhe.

Në dispozicion vetëm në anglisht (tani për tani)

Nëse përdorni rregullisht versionin e Photoshop për kompjuterin (PC ose Mac), me siguri do të përdorni versionin e disponueshëm në Spanjisht. Versioni për iPad, tani për tani, Availableshtë në dispozicion vetëm në anglisht. Çfarë në teori mund të jetë një kufizim, në fund të fundit nuk është, pasi që funksionet që na ofron përfaqësohen përmes ikonave, të njëjtat që mund t'i gjejmë në versionin kompjuterik, kështu që nëse nuk e keni përdorur këtë aplikacion, do të nuk e kanë problem ta marrin shpejt.

Sa kushton Photoshop për iPad?

Photoshop për iPad

Photoshop për shkarkimin e iPad është krejtësisht falas (nuk përputhet me iPhone). Në mënyrë që të përfitoni sa më shumë prej tij dhe të punoni me të, është e nevojshme të përdorni një pajtim mujor që ka një çmim prej 10,99 euro në muaj. Nëse nuk jeni të sigurt nëse ky version për iPad ju ofron atë që kërkoni, Adobe na lejon të provojmë aplikacionin falas dhe për 30 ditë.

Photoshop për iPad

Nëse testojmë aplikimin gjatë 30 ditëve të para, duhet të kemi parasysh se duhet ta bëjmë çabonohu ​​çdo muaj (proces që mund ta bëjmë si nga iPhone ashtu edhe nga iPad) nëse nuk planifikojmë të vazhdojmë të përdorim aplikacionin në të ardhmen, pasi përndryshe do të tarifohemi me 10,99 euro në muaj për pajtimin.

Adobe Photoshop (Lidhja e AppStore)
Adobe Photoshopfalas

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.