PlayStation 5 prezantohet zyrtarisht, të gjitha detajet

logo

Pas një vonese të parë të prezantimit të saj, e cila pritej për ditën e kaluar 4, të gjitha detajet e desktopit të ri Sony më në fund janë lëshuar. Pritjet ishin të mëdha dhe Sony nuk zhgënjeu në ngjarjen e tyre të madhe të lansimit të PlayStation 5., ku jo vetëm kemi parë lojërat e para video por edhe vetë konsolën.

Ka qenë pak më shumë se një orë njoftimesh të vazhdueshme me shumë surpriza, ndër të cilat priten shumë lojëra video trefishtë A, por edhe projekte të tjera për të cilat nuk kemi qenë në dijeni deri më tani. Në total kemi pasur më shumë se njëzet lojëra video, por kjo Ka qenë një ngjarje me disa flamurtarë që u përfolën, të tilla si episodi i ri i sagës Resident Evil, Spiderman i ri ose Horizon Zero Dawn i ri. Në këtë artikull ne do të detajojmë të gjitha detajet e harduerit dhe softuerit të paraqitur.

PlayStation 5: dizajn befasues dhe futuristik

Që kur u njoftua komanda Sense e dyfishtë, të gjithë adhuruesit e PlayStation nuk kanë ndaluar së spekuluari për modelin që mund të ketë konsolja. Epo, megjithëse është bërë për t'u lutur, pritja më në fund ka mbaruar, në një shfaqje fishekzjarre përfundimtare ku u tregua një rimorkio misterioze ku ishte formuar pajisja e re Sony. Përveç aspektit fizik, ata na kanë dhënë detaje në lidhje me të gjitha aksesorët që do të jenë në përputhje me sistemin.

Dizajni dhe versionet

Gjëja e parë që na tërhoqi vëmendjen është se tastiera do të shpërndahet në dy modele: një me një lexues disk Blu-ray Ultra HD dhe një Edicion Digital PlayStation që do të bëjë pa të. Në përshkrimin e treguar në video, ata na e bënë shumë të qartë se përvoja e luajtshme do të jetë e njëjtë në të dy pajisjet, me disa ndryshime estetike për shkak të hapësirës së zënë nga lexuesi i diskut.

Prezantimi i PS5

Lidhur me dizajnin, thoni se po përballemi me një pamja estetike avangarde ku një ngjyrë e bardhë shquhet për shtresën e jashtme të saj dhe një ngjyrë e zezë në piano për pjesën e saj qendrore. Ai shoqërohet nga disa LED blu që do të shfaqet kur është i ndezur duke i dhënë asaj një pamje edhe më futuristike.

Në terma të përgjithshëm, dizenjimi ka qenë shumë i pëlqyer nga adhuruesit, të cilët kanë rënë në dashuri me kthesat e saj të theksuara, edhe pse si gjithçka ka edhe dëmtuesit e saj.

Aksesorë për të kompletuar përvojën

Çfarëdo që të zgjedhim, përputhshmëria me aksesorët e saj do të jetë e njëjtë, të cilat tregojnë të njëjtin dizajn avangardë si një e tërë, duke theksuar ngjyrën e bardhë në të gjitha ato. Të tilla si një i vogël telekomandë për të kontrolluar seksionin multimedial, kufje zyrtare që premtojnë tingull spektakolar 3d, një karikues për kontrollet dhe Kamera e re PlayStation.

aksesorë

Të gjithë ata mund të lidhen me vetë konsolën përmes një porti USB dhe një port USB Type-C të vendosura në pjesën e përparme të sistemit.

Lojëra video: çfarë ka vërtet rëndësi për ne

U shfaqën më shumë se 20 lojëra video, disa me popullaritet të madh dhe të tjera krejtësisht të panjohura për publikun. Ne do të rishikojmë njoftimet më të rëndësishme dhe më befasuese që mund të shohim në prezantim.

Resident Evil VIII

Capcom e ka bërë përsëri, duke përfituar nga një ngjarje e Sony për t'u bërë një nga video lojërat më të pritura të brezit të ardhshëm të konzollave. Ajo u prezantua me një kinematografi që ka shërbyer për të konfirmuar disa nga detajet që ishin zbuluar në kohët e fundit.

Ujkonjtë dalin në pah në këtë aventurë të re tmerri, e cila vendos veprimin e saj në një zonë malore që të kujton shumë atë që u pa në Resident Evil 4, gjë që i bëri shumë të mendojnë se ishte një xhirim i tij. Pa shumë detaje rreth historisë, ajo që kemi parë për këtë titull premton shumë dhe na lejon të marrim një ide për të ton i erret që shtiret sikur e ka protagonist.

El juego do të dalë në dyqane në të gjithë botën në 2021, gjë që e bën shumë të qartë se Capcom dëshiron të shtrydhë serinë duke marrë një dërgesë vjetore, të gjithë shpresojmë se cilësia i ngjan gjithçkaje që kompania po na ofron së fundmi.

Gran Turismo 7

Një nga seritë më emblematike të markës Sony kthehet në skenë me një dërgesë të numëruar. Entuziastët e kompanisë dhe të makinës kanë pritur prej kohësh një pasardhës të denjë të GranTurismo 6.

Video lojë ngarje ka treguar një GamePlay ku a pamje mahnitëse që pak ndryshon nga realiteti. Kjo demonstrim tregon stilin realist të vozitjes që titulli dëshiron të ofrojë për të kënaqur përdoruesit më të kërkuar.

Data e saktë e nisjes nuk dihet ende, por pritet që të jetë një nga videolojërat e daljes.

Shpirtrat e Demonit

Thashethemet ishin të vërteta, Demon's Souls është kthyer dhe e bën ashtu siç pritej për një titull kaq domethënës për botën e lojërave video.

Lindja e shpirtrave të mirënjohur rikthehet në skenë me një seksion grafik të rinovuar dhe spektakolar, i cili tregon se nuk është një facelift, por një ndërtim nga e para. Në videon e tij spektakolare ne mund të njohim zona emblematike të lojës, si dhe zotin e frikshëm të dragoit.

Një datë e saktë nuk është dhënë, por pritet të dalë, në mënyrë që të festojmë dhjetë vjetorin e kësaj saga emblematike.

Horizon West Forbidden

Vazhdimi i shumëpritur Horizon Zero Dawn Ai u pa në ngjarjen e Sony me një rimorkio të fuqishme, ku na le të shohim se është një aventurë edhe më e larmishme se origjinalja. Protagonistë të rinj, cilësime të reja dhe të gjera për të eksploruar dhe një lojë aq të hollë sa ajo që mund të shijonim në këstin e saj të parë.

Lojërat Guerile nuk ka një datë të konfirmuar, por në video mund të shihni se loja është mjaft e avancuar, mbase do të na befasojë si një lojë premierë pranë sistemit.

Ratchet dhe Clank: Rift Përveç

Për fund kam lënë atë që është për mua loja që ka tërhequr më shumë vëmendjen e të gjithë kastit të treguar. Ratchet dhe Clank kthehen në aksion në një titull të ri aventureske aksioni që do të japë një kthesë në seri.

Në rimorkion spektakolar të treguar, jo vetëm që pamë kinematikë spektakolare të bërë me motorin e vetë lojës, por Lojërat Imsomniac na mahnitën me një shembull të GamePlay të pastër, veprim i pamëshirshëm, duke theksuar mbi të gjitha teleportimi përmes çarjeve dimensionale, datimi i një këndvështrimi të ri kur përballeni me luftimet.

Krijuesit e saj shpjegojnë se loja është zhvilluar dhe projektuar duke përfituar nga hardueri PS5, e cila premton të përfitojë nga fuqia e saj.

Loja ende nuk ka datë zyrtare të lëshimit, por në Gameplay shihet një zhvillim mjaft i pjekur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.