Pokémon Go rrit shitjet e baterive ndihmëse

Pokemon Go

Pokémon Go është një lojë video që po revolucionarizon llogaritë e Niantic dhe Nintendo, por duket se ato nuk janë të vetmet llogari që po bëjnë revolucion. Disa raporte ekonomike duket se tregojnë se pas lëshimit në treg të Pokémon Go, shitja e baterive ndihmëse ose e energjisë elektrike është rritur në mënyrë të konsiderueshme.

Dhe kjo nuk do të thotë që është 50% ose 40% ose 70%, tregojnë shifrat një rritje prej 101% në të njëjtat data. Shifra shumë të larta që në njësi materializohen në 1,2 milion njësi të shitura në më pak se një muaj të jetës së Pokémon Go.

Pokémon Go konsumon shumë bateri megjithëse pushimet kërkojnë gjithashtu përdorimin e baterive ndihmëse

E vërteta është se Pokémon Go është një lojë shumë e popullarizuar por është gjithashtu një lojë e kërkuar. Pokémon Go kërkon jo vetëm përpunim të lartë të CPU-së dhe GPU-së, por gjithashtu bën le të përdorim pothuajse të gjithë sensorët e celularit tonë, veçanërisht GPS, Xhiroskopi dhe akselerometri, sensorë që bëjnë që bateria të thahet shpejt. Nëse aktualisht autonomia e telefonave celularë ishte mjaft e shkurtër, duke qenë autonomia e një dite performanca optimale, tani kjo është ulur në mënyrë drastike dhe është Për këtë arsye, shumë prej tyre shkojnë te bateritë ndihmëse ose kabllot e energjisë.

Megjithëse duhet të pranohet gjithashtu se çmimi i këtyre pajisjeve është përmirësuar ndjeshëm, deri në një pikë që për çmimin e një viti më parë kemi gjetur bateri me kapacitet tre herë më të madh se bateria jonë e lëvizshme, diçka që i bën shumë përdorues të zgjedhin këtë pajisje shtesë për të karikuar celularët e tyre dhe të mos shqetësohen për prizën, pavarësisht nëse luajnë apo jo luaj Pokémon Go.

Një alternativë ndaj baterive ndihmëse është karikim i shpejtë, një funksion që ne e njohim prej vitesh por që shumë modele të lëvizshme ende nuk kanë brenda dhe për këtë arsye shumë duhet të kufizohen në baterinë ndihmëse si këto bateri.

Unë personalisht besoj se bateria ndihmëse është një vegël e shkëlqyer për kur shkoni në një udhëtim ose ne nuk duam të jemi të lidhur në priza, megjithatë nuk mendoj se Pokémon Go ishte arsyeja Cfare mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.