Kështu duken procesorët e parë të gjeneratës së 8-të Intel Core

Gjenerali i parë i Intel-it të 8-të

Intel ka njoftuar valën e parë të procesorëve të gjeneratës së 8-të. Këto modele të para janë përqendruar në përdorimin në laptopët Premium të llojit ultrabooket dhe të konvertueshme. Në të ardhmen do të shohim procesorët e ardhshëm që vijnë për kompjuterat desktop.

Po kështu, Intel komenton - ose vlerëson, përkundrazi - atë në treg ka më shumë se 450 milion laptopë që janë pesë vjeç, ose më shumë, që janë ende në përdorim. Dhe është në këtë kuptim që ai dëshiron më së shumti të theksojë. Kompania tregon se performanca në krahasim me teknologjinë e përdorur nga ata laptopë të së kaluarës shumëzohet me dy.

Për më tepër, këto patate të skuqura të reja përqendrohen në konsumi i përmbajtjes aktuale siç janë videot 4K ose realiteti virtual. Sa i përket modeleve që mund të merren, dhe mbi të cilat kompanitë kompjuterike si Acer, Lenovo ose HP tashmë po bazojnë produktet e tyre, do të ketë 4: dy Core i7 dhe dy Core i5.

Ndërkohë Këto procesorë Intel 8 gjeneratë do të dalin në treg shtatorin e ardhshëm. Dhe megjithëse ata përdorin të njëjtën teknologji ndërtimi si paraardhësit e tyre (14 nm), ne kaluam nga të paturit e 2 bërthamave në të paturit e 4 bërthamave.

Por Intel ka dashur të shkojë pak më tej dhe të laget kur bëhet fjalë për t'ju bindur në mënyrë që laptopi juaj i ardhshëm të jetë i pajisur me këtë gjeneratë të tetë të procesorëve Intel. Dhe ato janë si më poshtë:

 • Ju mundeni Luaj videon 4K në vend për deri në 10 orë rresht
 • Mund të modifikoni foto ose të krijoni prezantime deri në 48% më shpejt se gjenerata e mëparshme nga Intel Core
 • Kartat grafike të integruara munden mbështesin deri në 3 shfaqje të jashtme me rezolucion 4K
 • Prekni mbështetjen në Windows përmes një treguesi majë shkruese do të jetë shumë më mirë dhe më e saktë
 • Redaktoni sekuencat e videos 14,7 herë më shpejt

Këto që kemi listuar janë disa nga arsyet që kompania ekspozon. Në festimin e ardhshëm të Priten modele IFA 145 bazuar në këto patate të skuqura. Tani, në fund të vitit, sepse priten modelet e mëposhtme të përqendruara në modelet desktop.

Me shume informacion: Intel


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.