YouTube Premium zëvendëson YouTube Red dhe do të jetë i disponueshëm në Spanjë

Google duhet të fillojë mendo dy here kur zgjedhni një emër për platformat tuaja. Në vitet e fundit, shumë prej shërbimeve të tij jo vetëm që kanë ndryshuar emrin e tyre (Google Wallet> Android Pay> Google Pay për të përmendur një nga shembujt më të fundit), por përveç ndryshimit të emrit, ai i dedikohet përzierjes së disa prej funksioneve të tij kështu që në fund përdoruesi nuk e ka kurrë të qartë se çfarë na ofron në të vërtetë.

YouTube Red ishte përpjekja e parë nga gjigandi i kërkimit për të nisur një pajtim në YouTube pa reklama përveç që mund të ketë qasje në përmbajtjen ekskluzive në platformë si dhe qasje të pakufizuar pa reklama në Google Play Music, por deri më tani, ideja nuk ishte tërheqëse për shumicën e përdoruesve gjë që e ka detyruar kompaninë të rimendojë idenë me një emër të ri dhe ndryshimin e shërbimit: YouTube Music dhe YouTube Premium.

Shërbimi YouTube Music tani është i gjithë muzikë, është ekuivalenti i Spotify ose Apple Music, pa asnjë reklamë. Për më tepër, kjo na lejon qasje pa reklama në videot muzikore të disponueshme në platformën e videove YouTube. YouTube Music do të na ofrojë lista të personalizuara të luajtjes bazuar në të dhënat që ka Google / YouTube për pëlqimet tona, listat që do të bazohen në Inteligjencën Artificiale. Sidoqoftë, nëse duam të shijojmë të gjithë platformën video pa reklama, ky nuk është plani që ne po kërkojmë. Për fat të mirë, ky plan i ri do të na lejojë shkarkoni audio nga YouTube.

YouTube Premium. Na ofron qasje të plotë në YouTube Music, por gjithashtu na lejon të shijojmë të gjithë përmbajtjen e disponueshme në platformë pa asnjë reklamë, përveç aksesit në përmbajtjen origjinale të krijuar vetëm për pajtimtarët e këtij shërbimi. Për momentin, tërheqja kryesore e YouTube Premium është seriali Cobra Kai, një serial i bazuar në të njëjtët personazhe nga Karate Kid 30 vjet më vonë.

Çmimet e YouTube Music dhe YouTube Premium

Qasja në të gjithë katalogun e muzikës YouTube Music kushton 9,99 dollarë, ndërsa qasja në të gjithë katalogun muzikor së bashku me përmbajtjen origjinale të YouTube dhe pa reklama, kushton 11,99 euro. Google dëshiron të zhytet në botën e transmetimit të përmbajtjes origjinale në jini një alternativë ndaj Netflix, HBO, Hulu dhe shërbimi i transmetimit të videos si Apple ashtu edhe Disney planifikojnë të fillojnë vitin e ardhshëm.

Çfarë do të ndodhë me Google Play Music?

Kompania nuk ka komentuar për këtë çështje, por ka shumë të ngjarë që ky shërbim ndryshon emrin në YouTube Music. Ky është shansi i dytë i Google për të provuar të fusë kokën e saj në botën e muzikës streaming, një botë që nuk bën shumë para siç pranojnë Apple dhe Spotify për shkak të kufijve të vegjël, por kompania me bazë në Mountain View, ajo dëshiron të nisë oferta konvergjente në mënyrë që të zbresë përdoruesit nga të dy shërbimet, një strategji që Apple ndoshta do të ndjekë gjithashtu kur të lëshojë shërbimin e saj streaming video.

Disponueshmëria e YouTube Music dhe YouTube Premium

Të dy shërbimet do të fillojnë veprojnë të martën e ardhshme në Shtetet e Bashkuara, por sipas kompanisë, së shpejti do të jetë gjithashtu në dispozicion në Austri, Kanada, Danimarkë, Finlandë, Francë, Gjermani, Irlandë, Itali, Norvegji, Rusi, Spanjë, Suedi, Zvicër dhe Mbretërinë e Bashkuar edhe pse gjatë gjithë vitit 2018 ato do të shtohen vendet e reja.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.