Nokia D1C i pritur mund të jetë një tablet dhe jo një smartphone

nokia-n1

Nëse jeni një nga përdoruesit që po pret lansimin e smartphone-it të ri Nokia të menaxhuar nga Android, ose për kuriozitet ose për shkak se është një klasik, mund të duhet të presim edhe pak. Pas shitjes së sektorit të celularëve te Microsoft dy vjet më parë, Nokia D1C i shumë pritur mund të mos jetë telefoni inteligjent që të gjithë po presin. Siç kemi qenë në gjendje të lexojmë në Geekbench kjo pajisje do të jetë një tablet gjigant, 13,8 inç i menaxhuar nga Android 7.0. Nëse konfirmohet përfundimisht, Nokia do të fillonte në këmbë të gabuar kur të kthehej në botën e telefonisë.

Që Nokia zgjedh të kthehet në treg me një tabletë me përmasa të tilla është një ide shqetësuese, pasi përvoja e markës finlandeze në këtë seksion është mjaft zhgënjyese. Kur tabletat e para filluan të mbërrinin në treg, shumë ishin përdoruesit që bënë një të tillë që të përpiqeshin të zëvendësonin kompjuterin që vështirë se përdornin. Por ajo kohë ka mbaruar dhe shitja e tabletave po bie vit pas viti megjithëse prodhuesit vazhdojnë të bëjnë bast për to.

Sipas GFXBench, Nokia D1C do të kishte një rezolucion prej 1920 x 1080, një rezolucion shumë i dobët për një madhësi kaq të madhe të ekranit. Kjo tabletë do të menaxhohej nga 3 GB RAM dhe një Snapdragon 430, një çip me disk i mesit shumë diskret. Sa i përket hapësirës ruajtëse, ne gjejmë 16 GB të brendshëm që qëndrojnë vërtet në 9 pasi të keni instaluar të gjithë sistemin dhe aplikacionet e kompanisë. E vetmja gjë që bie në sy janë dy kamerat, një 16 mpx në pjesën e pasme dhe një 8 mpx në pjesën e përparme.

Bazuar në informacionin që kemi deri më tani dhe nëse më në fund është një tablet që Nokia na paraqet, nuk duket se do të hyjë përsëri në botën e telefonisë në këmbën e djathtë përsëri me një tabletë, pajisje që aktualisht është në nivele të ulëta orë dhe çfarë ende duke kërkuar një pikë referimi në tregun e tabletëve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.