Probleme me ekranin me prekje të iPad mini? Ne ju japim zgjidhje

Probleme me ekranin mini ipad

Përditësimet më të fundit të softuerit Apple kanë shkaktuar probleme me disa nga pajisjet e kompanisë dhe një nga më të miratS prekur ka qenë iPad mini (sidomos modeli i gjeneratës së parë). Jo vetëm që ne gjejmë probleme të lidhjes në këtë version të tabletës së Apple, por ka edhe probleme të mëdha me ekranin prekës të pajisjes. Kjo mund të shkaktohet nga çështje hardware, por ka edhe mete softuerësh që lidhen me ndjeshmërinë e ekranit në prekje.

Ndonjëherë ndodh që jeni duke u përpjekur të lundroni në tuajin iPad dhe ekrani nuk po funksionojnë si duhet. Ky është një gabim i lehtë për tu zbuluar me FaceTime, për shembull. Për ta bërë këtë, filloni një telefonatë të re video dhe kontrolloni nëse butonat për të kaluar në kamerën e pasme ose për të përfunduar telefonatën funksionojnë. Nëse ata nuk i përgjigjen prekjeve tuaja të gishtave, kjo do të thotë që ekrani juaj i iPad-it ka probleme. Provoni zgjidhjet e mëposhtme:

1. Pastrimi i ekranit

Ekrani juaj mund të jetë i ndyrë dhe prandaj është e vështirë për të që t'i përgjigjet gjesteve tuaja ose ai nuk i njeh drejtpërdrejt ato. Ky është një problem i ngjashëm me atë që kemi mbledhur me ekranin e Motorola Moto X brezi i pare. Për ekran të pastër iPad Ne ju rekomandojmë që të përdorni një produkt të mirë të specializuar për pastrimin e ekraneve të prekjes ose thjesht të përdorni ndonjë leckë që keni për të pastruar syzet. Nëse keni vendosur një fletë mbrojtëse në ekran, hiqni atë sepse kjo mund të jetë shkaku i problemit.

ekran mini ipad

2. Përditësoni Softuerin

Kontrolloni që ju sistemi operativ është i azhurnuar në versionin e fundit të lëshuar nga Apple. Shkoni te Settings- General- Software Update. Shkarkoni versionin e fundit. Nëse e keni përditësuar tashmë në versionin e fundit, vazhdoni me hapin tjetër.

3. Detyroni rivendosjen e iPad-it

Nëse problemi është softuer, ka shumë të ngjarë të zgjidhet me një rifillimi i detyruar. Ne kemi qenë në gjendje të zgjidhim problemet e ekranit të një iPad mini të gjeneratës së parë me këtë hap. Ne ju rekomandojmë që së pari të mbyllni të gjitha aplikacionet që keni hapur dhe më pas të shtypni butonin e fikjes dhe butonin e shtëpisë në të njëjtën kohë për dhjetë sekonda. Kur të shfaqet logoja e mollës, mund të lëshoni butonat. Kontrolloni nëse gjithçka funksionon si duhet tani.

4. Rivendosni Cilësimet

Nëse asnjë nga këto hapa nuk ka funksionuar për ju deri më tani, është mirë që rivendosni të gjitha cilësimet e iPad. Shkoni te Settings- General- Reset dhe klikoni në opsionin e parë: «Reset Settings». Të dhënat dhe përmbajtja e iPad-it tuaj nuk do të fshihen.

Ende nuk jeni duke punuar në ekranin tuaj iPad mini me prekje?

Atëherë ka shumë të ngjarë problemi eshte hardueri. Zgjidhja e vetme që do të mbetet do të jetë ta çoni në dyqanin tuaj më të afërt të Apple ose të kontaktoni me ndihmën teknike.


15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Paul Rangel dijo

  prekja e iPad-it tim nuk funksionon, nëse mund ta ndez atë, por kur rrëshqas për t'u hapur, pajisja nuk e lejon atë, unë tashmë kam kryer të gjithë hapat e rekomanduar, por nuk mund të Cfare bej ?? të fala

  1.    Juan9 dijo

   E njëjta gjë më ndodh, unë mund të flas me Siri dhe të rrëshqas përmes bisedës, por kur bëhet fjalë për rrëshqitje për të zhbllokuar atje unë qëndroj. Për më tepër, unë kam Çelësin Smart që kur ta hap, supozohet se më dërgon të fus direkt pinin, por tani kur e hap më dërgon ta rrëshqas. Unë besoj se është një problem i softuerit që lidhet me ekranin e kyçjes.

 2.   Juan9 dijo

  Me zgjidhjen 3 a është restauruar (fillon nga zero)?

 3.   Marko dijo

  Unë e ndryshova ekranin sepse, ai u prish dhe tani nuk rrëshqet, thjesht ndizet

  1.    daniel dijo

   E njëjta gjë më ndodh, e ndryshova dhe nuk funksionon ...

   1.    danielhn dijo

    Përshëndetje..! cfare keni bere me prekje? E ndryshova gjithashtu sepse tjetri u prish por ky nuk funksionon.

 4.   Pepe dijo

  Me zgjidhjen tre zgjidhi problemin e tabletës, me ekranin e çmendur

 5.   Pepe dijo

  Ajo ka shkruar vetëm ajo është çmendur përsëri

 6.   Edvan galvan dijo

  Kur e ndez iPad-in dhe filloj çdo faqe, pas afërsisht 5 minutash ajo fillon të sigurojë vazhdimisht ekranin, hapen faqet që nuk i kërkoj, vendosen faqet në Google, hapen lojërat dhe nuk të lejon të rinisësh ajo

 7.   Carlos dijo

  E njëjta gjë më ndodh dhe pasi kam bërë shumë nga opsionet që ata propozojnë, vazhdon kështu! Zgjidhja shkoni te Apple dhe arka dhe në çfarë mënyre mund ta ndryshoni atë. Nuk është e drejtë që diçka shkon keq në një kohë kaq të shkurtër!

 8.   Paul dijo

  Kur e ndez iPad-in dhe filloj çdo faqe, pas afërsisht 5 minutash ajo fillon të sigurojë vazhdimisht ekranin, hapen faqet që nuk i kërkoj, vendosen faqet në Google, hapen lojërat dhe nuk të lejon të rinisësh ajo Si mund ta zgjidh atë ?? ka mundësi që shkaku të ishte lënë në diell nga pakujdesia ??? Faleminderit

 9.   OLG GUTIERREZ dijo

  IPad ime është një mini 4 dhe ekrani çmendet që duhet të ndryshoj të gjithë dixhitalizuesin ose vetëm pjesën e sipërme.

 10.   jen lopez dijo

  Përshëndetje, iPad-i im Jo kohët e fundit, mund të përdorni tastierën, duket se pjesa e poshtme nuk përgjigjet (hapësira, numrat, etj.) Që të funksionojë, duhet ta ktheni. Dhe kështu funksionon por për një kohë të shkurtër dhe mbetet e njëjtë. Ju lutemi sugjeroni të bëj për ta zgjidhur, faleminderit me postë dopyen@hotmail.com

 11.   jen lopez dijo

  Ahhh harrova. Duhet gjithashtu një kohë e gjatë për të karikuar baterinë dhe konsumohet shumë shpejt, faleminderit

 12.   RECALDE FRANCISCO dijo

  Dy ditë më parë azhurnova mini ipadin tim dhe që nga momentet e djeshme bëhet mirë dhe më pas ekrani zbehet, çfarë mund të jetë ???