Si të rregulloni gabimin "procesi com.google.process.gapps ka ndaluar"

Një nga problemet me të cilat Android është përballur gjithmonë praktikisht që kur doli në treg, ka qenë pajtueshmëria me pajisjet ku është instaluar, pasi nuk është krijuar posaçërisht për një pajisje specifike, sikur të ndodhë me iOS të Apple dhe iPhone. Ky, dhe asnjë tjetër, është problemi kryesor që prodhuesit gjejnë kur azhurnojnë pajisjet e tyre në versione të reja, që prej atëherë jo vetëm që ata duhet të zgjedhin versionin Android në pajisjet e tyre, por ata gjithashtu duhet të shtojnë shtresën e lumtur të personalizimit.

Por edhe kështu, ne gjithmonë mund të gjejmë ndonjë mosfunksionim, ose për shkak të versionit Android që nuk është optimizuar plotësisht për modelin tonë terminal, ose për shkak të shtresës së personalizimit. Një nga gabimet më të zakonshme prek si aplikacionet ashtu edhe funksionimin e terminalit. Në këtë artikull do të përqendrohemi Rregulloni gabimin "procesi com.google.process.gapps është ndalur", një gabim që në shumicën e rasteve nuk na lejon të shkarkojmë aplikacione nga Google Play Store.

Ky gabim filloi të shfaqet në Android Kitkat 4.4.2 dhe që atëherë duket se djemtë në Google nuk janë munduar të gjejnë një zgjidhje që nuk i detyron përdoruesit të përdorin internetin, pasi që edhe në versionet e fundit të Android At koha e shkrimit të këtij artikulli jemi në Android 8.0 Oreo, është ende një problem më shumë se i përsëritur në shumë terminale. Më poshtë ju ofrojmë zgjidhje të ndryshme për këtë problem, duke shmangur zgjidhjen më drastike në çdo kohë e cila konsiston në rivendosjen e vështirë të pajisjes dhe fshirjen e të gjithë përmbajtjes së saj.

Pastroni cache-in e aplikacionit që na jep probleme

Nëse ky gabim ndodh rregullisht sa herë që hapni një aplikacion, ka të ngjarë që vetë aplikacioni të jetë ai përplasje me sistemin, kështu që veprimi i parë që duhet të bëjmë është pastroni memorien e saj.

Për të pastruar memorien e aplikacionit, ne thjesht duhet të shkojmë te Settings> Applications dhe të zgjedhim aplikacionin në fjalë. Kur klikoni mbi të, ne nuk shkojmë në fund dhe klikoni në Clear cache.

Fshini aplikacionet më të fundit që keni instaluar

Çinstalo - Fshi aplikacionet në Android

Kur e gjejmë problemin në një aplikacion që ishte instaluar në pajisjen tonë për një kohë, është shumë e mundur që të jetë në aplikacioni i fundit që kemi instaluar, diçka që për fat të keq është mjaft e zakonshme në Android.

Për të zgjidhur këtë problem operativ, gjëja e parë që duhet të bëjmë është çinstaloni aplikacionin, ose drejtpërdrejt përmes Settings> Applications, ose përmes një aplikacioni të palës së tretë që na lejon të kryejmë këtë funksion.

Fshini azhurnimet më të fundit që keni shkarkuar

Fshi azhurnimet e aplikacioneve në Android

Nëse që kur kemi instaluar azhurnimin e aplikacionit, ajo ka filluar të na tregojë atë mesazh, problemi mund të gjendet në azhurnimi i fundit të aplikacionit që kemi instaluar, kështu që për të përjashtuar problemet, gjëja e parë që duhet të bëjmë është të çinstalojmë azhurnimet.

Për të çinstaluar azhurnimet, kthehemi te Settings> Applications dhe zgjedhim aplikacionin në fjalë. Në krye, gjejmë opsionin Stop Force dhe Ininstaloni azhurnimet. Duke zgjedhur këtë të fundit, pajisja jonë do të eleminojë çdo gjurmë të azhurnimit të fundit dhe do të largohet nga aplikacioni siç ishte në fillim, kur funksionoi si duhet.

Rivendos preferencat e aplikacioneve

Fshi preferencat e aplikacioneve në Android

Zgjidhja e fundit që ne propozojmë, para se të futemi në çfarë ndoshta do të jetë burimi i problemit dhe kjo nuk ka të bëjë me aplikacionet direkt, por me sistemin, ne mund të rivendosim preferencat e aplikacionit. Për të rivendosur preferencat e aplikacioneve, ne shkojmë te Settings> Applications dhe klikojmë në skedën All.

Tjetra, ne shkojmë në menunë e vendosur në këndin e sipërm të djathtë të ekranit, të përfaqësuar nga tre pika vertikale, dhe zgjedhim Rivendosni preferencat. Para konfirmimit të procesit, Android do të na tregojë një mesazh që konfirmon se preferencat e të gjitha aplikacioneve me aftësi të kufizuara do të rikthehen, njoftimet e aplikacioneve me aftësi të kufizuara, aplikacionet për veprimet e paracaktuara, kufizimet e të dhënave në sfond për aplikacionet dhe të gjitha kufizimet e lejeve.

Pasi të kemi kryer këtë proces dhe kemi verifikuar sesi ka funksionuar përsëri aplikacioni që na dha probleme, ne duhet përsëri vendosni cilësimet që individualisht Çdo aplikacion kishte, siç mund të ketë qasje në vendndodhje, të dhëna celulare ...

Fshi të dhënat nga shërbimet e Google Play

Pastro të dhënat e Shërbimeve të Google Play

Nëse pasi keni provuar të gjitha opsionet e mëparshme, gjithçka duket se tregon se problemi nuk qëndron tek vetë aplikacionet, por që ne e gjejmë atë në shërbimet e Google Play. Shërbimet Google Play është aplikacioni i sistemit Android që lejon të ketë të gjitha aplikacionet e sistemit gjithmonë të azhurnuar dhe ato gjithashtu sigurojnë që të gjitha aplikacionet të azhurnohen gjithmonë në versionin më të fundit në dispozicion.

Duke bërë këtë, të gjitha preferencat dhe cilësimet e vendosura në Google Play do të fshihen. rivendosjen e cilësimeve të paracaktuara. Për të fshirë të dhënat nga shërbimet e Google Play, ne shkojmë te Settings> Applications dhe klikojmë në Google Play Services. Pastaj shkojmë te Fshi të dhënat, brenda seksionit Storage dhe konfirmojmë fshirjen e të gjitha të dhënave nga ky aplikacion përgjithmonë.

Pajisja e rivendosjes në fabrikë

Rivendosja e të dhënave të fabrikës pajisje Android

Nëse asnjë nga këto metoda nuk rregullon problemin com.google.process.gapps, është e mundur, megjithëse nuk ka gjasa, që problemi të jetë në azhurnimin e fundit pajisja e marrë, kështu që për ta përjashtuar atë, ne duhet ta rivendosim pajisjen në fabrikë. Duke kryer këtë proces, pajisja do të kthehet në versionin origjinal të Android me të cilin doli në treg.

Për të rivendosur cilësimet e fabrikës së pajisjes, duhet të shkojmë te Settings> Backup dhe reset dhe të zgjedhim opsionin Factory data reset. Ky proces do të fshijë të gjitha aplikacionet, si dhe të gjitha fotot dhe të dhënat që janë në terminal, kështu që para së gjithash duhet të bëjmë një kopje të të gjitha të dhënave që duam të mbajmë, veçanërisht fotot dhe videot që kemi marrë me pajisjen, që më vonë nuk do të ketë asnjë mënyrë për t'i marrë përsëri a posteriori, për shumë aplikacione që ne testojmë.

Një mundësi për ta bërë këtë kopje është të fusni një kartë memorie në pajisje dhe lëvizim të gjitha imazhet dhe videot, si dhe të dhënat, që duam të mbajmë, në mënyrë që t'i kemi përsëri në dorë kur rivendosim pajisjen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   veronikë dijo

  Përshëndetje, e kam këtë gabim, por as nuk më lejon të fus cilësime ose diku tjetër sepse mesazhi shfaqet përsëri ... nëse është në cilësimet ... cilësimet janë ndalur ... dhe kështu me radhë me gjithçka që përpiqem të fus. Kështu që zgjidhja që jepni në këtë forum nuk është e vlefshme për mua. A ka ndonjë formulë për të rivendosur tabletën e fabrikës pa pasur nevojë të fusni ndonjë opsion? sepse nuk shoh ndonjë zgjidhje tjetër ... nëse dini ndonjë do ta vlerësoja nëse mund të më ndihmonit

 2.   Miguel dijo

  Unë pajtohem me komentin e mëparshëm, dhe shpjegimi që ata japin është madje edhe i palogjikshëm sepse nëse problemi është që ai nuk jep qasje sepse aplikacioni është ndalur, ajo që ju thoni është absurde sepse si futet dikush për të fshirë të dhënat e cache, nëse secila aplikacioni ju tregon të njëjtën gjë,

 3.   Miguel dijo

  Unë pajtohem me komentin e mëparshëm, dhe shpjegimi që ata japin është madje edhe i palogjikshëm sepse nëse problemi është që ai nuk jep qasje sepse aplikacioni është ndalur, ajo që ju thoni është absurde sepse si futet dikush për të fshirë të dhënat e cache, nëse secila aplikacioni thotë të njëjtën gjë, mmmmm