Procesori Kirin 960 i Huawei dëshiron të bëjë një vend për vete midis të mëdhenjve

bërë-huawei-3

Kur flasim për procesorë për pajisje të lëvizshme, duhet të kemi parasysh se kërkohet shumë më tepër sesa energjia e thjeshtë në procesor që të funksionojë mirë dhe Huawei dëshiron ta bëjë sapo prezantuar Kirin 960, një procesor i fuqishëm, i gjithanshëm dhe me shumë efikasitet në energji, duke folur.

Kur flasim për procesorë, të gjithë kemi parasysh Snapdragon nga Qualcomm, Exynos nga Samsung, jo aq i fuqishëm (deri më sot) nga Mediatek apo edhe ata që montojnë iPhone 7 A10 të ri nga Apple. Këtë herë është një seri e re e procesorëve nga firma kineze që synon të bëjë një vend në mes të të mëdhenjve

bërë-huawei-1
Procesorët e rinj Huawei Kirin 960 kanë dy modele të diferencuara nga fuqia e tyre. Të dy modelet janë të fuqishëm, por ne kemi një më të madh. Ata kanë Arkitektura e madhe.vogël dhe të dy modelet arrijnë me katër bërthama Cortex-A73 për versionin më të fuqishëm dhe katër bërthama Cortex-A53 me një fuqi disi më të ulët. 

Në të vërtetë përmirësimet në efiçiencën e energjisë janë gjithashtu diçka që duhet të merret parasysh përveç fuqisë më të madhe nëse shikojmë konsumin, këta përpunues të rinj janë të aftë të marrin një 15% përmirësim i efikasitetit të CPU-së mbi Kirin 950. Nëse shikojmë GPU-në shohim se efikasiteti i tij është përmirësuar në një 20% me një përmirësim 180% të performancës që na ofron grafikisht. 

bërë-huawei-2

Përputhshmëri më e madhe dhe më e mirë

Një aspekt tjetër që është përmirësuar në këtë procesor të ri është pajtueshmëria me pjesën tjetër të pajisjes hardware, duke bërë të mundur që lidhjet LTE me modemin të jenë plotësisht të pajtueshme. Gjithashtu me këtë rast të dy procesorët mund të mbështesin shpejtësinë e shpejtësi të shkarkimit deri në 600Mbps dhe shpejtësi të ngarkimit deri në 150Mbps. Kirin 960 SoC është i aftë të mbështesë RAM LPDDR4 dhe kjo hap mundësi të tjera për pajisjet Huawei.

Testet e kryera deri më sot me këtë procesor tregojnë se në numra Ky Kirin i ri tejkalon fuqinë e Snapdragon 820 dhe shumëzon me dy fuqinë e versionit të mëparshëm të Kirin. Nga ana tjetër dhe krahasimi me atë të iPhone të ri, ndryshimi në CPU dhe detyrat Single-Core të Çipit të ri të prodhuar nga TSMC është shumë prapa Apple A10 se sa mirë shfaqen ato në PhoneArena. Pjesa tjetër e të dhënave të testit është mjaft e mirë siç mund ta shohim.

Tani pritet të shihet ky procesor i ri Kirin 960 në modelin tjetër të markës që do të prezantohet 3 Nëntorin tjetër, Huawei Mate 9Në këtë mënyrë, do të shihet nëse është aq i fuqishëm sa tregojnë testet dhe nëse e tërë bën që përvoja dhe konsumi i pajisjes të përmirësohen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.