Profesionistët e Agjencisë Magnun na tregojnë sekretet e tyre

tutorial-foto-gazetari -: - profesionistët-e-agjencisë-së-magnun-na-tregojnë-sekretet e tyre

Shishe e madhe vere, agjencia mitike e fotografisë e krijuar në 1947 nga Henri Cartier-Bresson, Robert Capa, David Seymour Chim, Georges Rodger dhe William Vandivert si një kooperativë për të menaxhuar drejtpërdrejt fotografitë e tyre, dhe kështu prishet me monopolin dhe ndërmjetësimin e agjencive të mëdha, me një koleksion nga 185.000 fotografi të shtypura, midis fotografive janë ato të uljes së Normandisë, të marra nga Capa, portretet e Picasso de Cartier-Bresson, imazhet e marra nga Rene Burri al Ché në zyrën e tij në Havana në 1963 dhe momente të pafund historike që kanë kapur objektivat e bashkëpunëtorëve të Shishe e madhe vere, e cila aktualisht ndodhet në Harry Ransom Center të Universitetit të Teksasit, në Austin, pasi agjencia e famshme u ble nga manjati Michael S.Dell, pronar i prodhuesit të kompjuterit Dell.

Koleksioni vlerësohet për një shumë prej më shumë se 100 milion dollarë dhe është e lehtë të kuptohet pasi Agjencia mitike qëndron pas fotografive më të mira që na ka lënë shekulli XNUMX, duke qenë e domosdoshme kur bëhet fjalë për të kuptuar historinë. Ky post na sjell këshillat më të mira nga fotografë më i njohur nga agjencia, një fotografi i gazetarisë, profesionistët e Agjencia Magnun ata na tregojnë sekretet e tyre.Che në KB

 

Ky material është përpiluar nga Bill Reeves dhe Alec Soth, dhe mbledh këshilla nga stafi i Magnun dhe është bërë për njërin prej Blogjeve të Agjencisë. Në një post të mëparshëm kemi folur për një nga fotoreporterë të Agjencisë në artikullin Abbas Attar dhe minatorët e Afrikës së Jugut. Pra, le të fillojmë me të mirën e Abbas.

Abbas-profesionistët-e-agjencisë-magnun-na-tregojnë-sekretet e tyre

Abas atari

Çfarë këshill do të jepte fotografë të rinj?

Bleni një palë këpucë të mira për drejtim ... dhe bëjini ato të dashurohen.

alecsoth-profesionistët-e-agjencisë-së-magnun-na-tregojnë-sekretet e tyre

Alec Soth.

Çfarë këshill do të jepte fotografë të rinj?

Provoni gjithçka: fotoreporte, modë, fotografi portrete, nudo - ju e quani atë. Ju nuk do ta dini se cili zhanër i fotografisë është i duhuri për ju derisa të provoni. Shtë e rëndësishme të argëtohemi. Ju duhet të shijoni procesin dhe atë që po fotografoni. Nëse jeni të mërzitur ose nuk ju pëlqen subjekti, padyshim që do të jetë ajo që do të shfaqet në foto. Nëse thellë në shpirt ju pëlqen të bëni fotografi të koteleve, bëjeni këtë, mos u çuditni. Argëtohuni me punën tuaj dhe duke qenë vetvetja.

alex-majoli-profesionistët-e-agjencisë-së-magnun-na-tregojnë-sekretet e tyre

Aleks Majoli

Çfarë këshill do të jepte fotografë të rinj?

Unë do të rekomandoja të lexoni shumë literaturë, dhe të shihni sa më pak punën e fotografëve të tjerë. Punoni çdo ditë, edhe nëse nuk keni punë ose para, jini të disiplinuar për veten tuaj, jo për hir të redaktorëve ose çmimeve, dhe bashkëpunoni me njerëz që nuk janë domosdoshmërisht fotografë dhe me ata që admironi. Dhe më e rëndësishmja - të mësojnë të bashkohen me njerëz të tjerë për projektet e tyre.

alex-ueb

Aleks Ueb

Çfarë këshille do të jepnit fotografë të rinj?

Fotografi, sepse unë të dua dhe unë duhet ta bëj atë, dhe shpërblimi kryesor për ty është procesi i. Çmimet, njohja, shpërblimi financiar, vijnë vetëm për disa dhe nganjëherë nuk zgjat shumë. Dhe edhe nëse jeni i famshëm, sigurisht që do të ketë raste kur do të privoheni nga vëmendja ose paratë, ose të dyja. Sigurisht, ka mënyra të tjera për të fituar jetesën ... bëjeni foton tuaj hobi të tij, jo një karrierë.

Alessandra sanguinetti

Alessandra sanguinetti

Çfarë këshill do të jepte fotografë të rinj?

Nuk do të kujdesesha për veten time që të jem në gjendje të përparoj për të marrë një të mirë këshill … Gjëja e parë që më vjen në mendje është një frazë nga Bob Dylan: Cili është mesazhi im? Keni një kokë të mirë dhe mbani me vete një llambë. Më duket si këshillë e mirë.

Bruce-Gilden-5

Bruce gilden

Çfarë këshill do të jepte fotografë të rinj?

Këshilla ime - Bëni fotografi siç do të bënit vetëm ju, fotografi se kush jeni.

CarlDeKeyzer (1)

Carl De Keyzer

Çfarë këshill do të jepte fotografë të rinj?

Përkushtohuni plotësisht asaj për të paktën 5 vjet, dhe pastaj vendosni nëse është profesioni juaj. Shumë njerëz të talentuar lënë në fillim. Një vrimë e zezë e madhe që hapet para tyre kur ata largohen nga muret komode të shkollës ose universitetit, i cili është vrasësi kryesor i talenteve të ardhshme.

ChrisSteele-Perkins

Chris Steele-Perkins

Çfarë këshill do të jepte fotografë të rinj?

1. Kurrë mos mendoni se marrja e një imazhi të mirë është e thjeshtë. Likeshtë si poezia; lehtë për të hartuar disa fjali me rimë, por kjo nuk mjafton për një poezi të mirë.

2. Studioni imazhet, shikoni arritjet e të tjerëve, por për qëllime edukative, mos u përpiqni të jeni si ata kur bëhet fjalë për fotografinë, ka të bëjë me të qenit vetvetja.

3. Shkrepni gjëra që janë vërtet interesante dhe ju pëlqejnë ose ju tërheqin, jo ato që mendoni se duhet të qëlloni.

4. Bëni foto siç ju duket e përshtatshme, dhe jo ashtu si duhet.

5. Jini të hapur për kritika, mund të jetë e dobishme.

6. Edukimi dhe teoria - ato janë të dobishme, por aty ku mësoni më shumë është në punë. Bëni shumë fotografi, derisa të mos jeni të kënaqur me to dhe vazhdoni të shkrepni, praktikoni aftësitë tuaja dhe dilni në botë për të bashkëvepruar sa më shumë që të jetë e mundur.

David-Alan-Harvey

David alan harvey

Çfarë këshill do të jepte fotografë të rinj?

Duhet të dini se çfarë doni të thoni. Në këtë duhet të jesh shumë i sinqertë me veten. Mendoni për historinë, politikën, shkencën, letërsinë, muzikën, filmin dhe antropologjinë. Si funksionojnë këto disiplina? Çfarë e shtyn një burrë? Në ditët e sotme, kur të gjithë janë të aftë të bëjnë një foto të shkëlqyeshme nga pikëpamja teknike, një foto me një celular, çdokush mund të jetë një "autor". E gjitha është çështje e kësaj, e të qenit në kohën e duhur dhe të qenit autori. Shumë fotografë të rinj më thonë se duan të bëhen fotografë për të "udhëtuar nëpër botë" ose "për të fituar një emër". Sipas mendimit tim, kjo është përgjigjja e gabuar. E gjithë kjo vetëm çon fotografin modern të humbasë veten në një det të mediokritetit. Sot, fotografia është gjuha. Dhe, si në të gjitha gjuhët, njohuria se si të shqiptohet dhe shkruhet gramatikisht në mënyrë korrekte është e domosdoshme kur bëhet fjalë për të shprehur veten. Bëhet fjalë për të qenë një poet, jo thjesht "shkrimtar". Ju lutemi mos harroni se vetëm ju dhe askush tjetër nuk është i aftë të kontrolloni fatin tuaj. Besoje.

David-Hurn

David hurn

Çfarë këshill do të jepte fotografë të rinj?

Mos u bë një fotograf, përveç nëse është ajo që dëshiron vërtet të bësh. Kjo përzgjedhje është pothuajse e thjeshtë. Nëse dëshironi të jeni fotograf, duhet të ecni shumë, prandaj blini vetes disa këpucë të mira.

Hiroji kubota

Hiroji kubota

Çfarë këshill do të jepte fotografë të rinj?

Kam studiuar punimet e këtyre fotografëve të mëdhenj si Henri Cartier-Bresson (Henri Cartier-Bresson) dhe André Kertész (Andre Kertesz). Provoni të udhëtoni në pjesë të ndryshme të botës, për të parë se sa e larmishme është bota në të cilën jetojmë. Janë të gjitha këshillat që mund të jap.

SteveMcCurry

Steve McCurry

Çfarë këshill do të jepte fotografë të rinj?

Nëse dëshironi të jeni fotograf, duhet të bëni fotografi. Nëse shikoni punën e fotografëve që admironi, do të shihni se ata së pari gjetën një vend ose objekt specifik, dhe më pas filluan të thelloheshin në të dhe rezultati është fotografia e diçkaje të veçantë. Kërkon shumë përkushtim, entuziazëm dhe punë.

Stuartfranklin

Stuart Franklin

Çfarë këshill do të jepte fotografë të rinj?

Ndiqni zemrën tuaj dhe mos u dorëzoni kurrë.

ThomasHoepker

Thomas hoepker

Çfarë këshill do të jepte fotografë të rinj?

Shmangni shkollat ​​e fotografisë dhe kurset e fotografisë. Shumica e tyre do t'ju japin vetëm një ide të paramenduar dhe do të përkulin mendjen tuaj krijuese, duke ju detyruar të mendoni gjithmonë në të njëjtin drejtim. Gjeni mënyrën tuaj për në foto dhe mos u çudisni nëse keni një diplomë. Shkoni në shumë muze. Shikoni shumë imazhe (vizatime, piktura, printime ose fotografi) që do të qëndrojnë me ju për gjithë jetën tuaj. Ata do t'ju ndihmojnë të përcaktoni vetë fotografitë e mira me kamerën tuaj më vonë. Shtypni ambicien budallaqe për të dashur të bëheni "më i madhi". Të jesh një fotograf i mirë është mjaft e vështirë.

Thomas dworzak

Thomas Dworzak

Cfare Ckëshilla do të jepte fotografë të rinj?

Mundohuni të jetoni intensivisht - në shtëpi, jashtë vendit ... pa marrë parasysh se ku. Nuk duhet të jetë një pasion, një entuziazëm. Dhe kjo është më themelorja, harrojeni foton.

Një grusht i mirë i këshillave të mira nga profesionistët më të mirë. Shpresojmë që ato të jenë të dobishme për ju.

Më shumë informacion - Abbas Attar dhe minatorët e Afrikës së Jugut

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.