Projekti NEON është azhurnimi i Windows 10 që do të përmirësojë ndërfaqen e përdoruesit

Dritaret 10

Gjatë versioneve të fundit që Microsoft ka hedhur në treg, ne kemi qenë në gjendje të shohim një evolucion mjaft të mirë në ndërfaqen e përdoruesit, një ndërfaqe që na lejon të ndërveprojmë në një mënyrë më të thjeshtë pa pasur nevojë të lundrojmë nëpër menutë, e cila në shumë raste janë një problem për përdoruesit. Djemtë në Microsoft vazhdojnë të përmirësohen me çdo version të ri që lëshojnë në treg. Sipas informacionit të ri Projekti NEON tDo të ketë përmirësime si në dizajn ashtu edhe në ndërfaqen e përdoruesit, përveç zgjidhjes së disa problemeve të dizajnit që i çojnë zhvilluesit në kokën e tyre.

Ideja e Microsoft me Projet NEON është që të gjitha aplikacionet e disponueshme për ekosistemin Windows 10, na ofroni një pamje të ngjashme në të gjitha versionet e saj, për të shmangur që secili version dhe aplikacion të fillojë të krijojë një fragmentim në UWP, pasi që aktualisht secili zhvillues ka mundësinë e zgjedhjes së dizenjove të ndryshme duke ofruar një rezultat që gjithçka që bën është të ngatërrojë përdoruesit, pasi menutë dhe opsionet nuk i njëjti vend në ekran.

Në këtë mënyrë, Microsoft dëshiron të krijojë një themel fiks për të gjithë zhvilluesit, udhëzimet që duhet të ndiqen për të çarë tryezën për të përmirësuar ndërfaqen e aplikacioneve të përdoruesve. Projekti NEON është planifikuar të dalë në treg nga Redstone, një azhurnim që do të mbërrijë në vjeshtën e vitit të ardhshëm, pasi Creators Update një azhurnim që do të mbërrijë në mars, dhe që shumë përdorues tashmë po testojnë përmes programit Insider.

Microsoft vazhdon të përqendrohet në përmirësimin e sistemit të tij operativ Windows 10, sistemin operativ që gradualisht po bëhet më i përdorur në të gjithë botën, megjithëse Windows 7 vazhdon të luftojë edhe sot, veçanërisht në kompjuterët që nuk përfituan nga azhurnimi falas në azhurnimin falas të Windows 10 që ishte në dispozicion gjatë vitit të parë të lëshimit të këtij versioni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)