Pse nuk po funksionon Epublibre? Shikoni këto alternativa

Epublibre nuk funksionon

Nëse jeni lexues i librave, ka shumë mundësi që të jeni edhe përdorues i faqes në internet të Epublibre, pasi padyshim që është faqet më të mira për libra falas në internet. Increasinglyshtë gjithnjë e më e zakonshme të gjesh këtë faqe poshtë ose pa shërbim, për këtë arsye dhe sepse gjithashtu na pëlqen të lexojmë, ne do të diskutojmë për këtë temë dhe rekomandimi i alternativave funksionale tani që Epublibre ka rënë.

Në të gjitha rastet kur uebi ka rënë, ai është rikthyer në punë brenda pak ditësh, por problemi është që na ndërpret leximin ose prish pasditen në të cilën kemi menduar ta kalojmë duke lexuar librin tonë në detyrë. Tani që duket se po përballemi me një problem serioz, ne do të rishikojmë alternativat më tërheqëse për ta zëvendësuar atë, disa prej tyre janë aq të mira sa që ndoshta për disa është edhe një mundësi më e mirë edhe nëse Epublibre funksionon si duhet.

Por ... Çfarë është apo ishte Epublibre?

Për disa lexues të rastit apo edhe për ata lexues të vendosur që kanë lexuar tërë jetën e tyre në letër, ne do të shpjegojmë se çfarë është Epublibre. Kjo faqe është në internet që nga viti 2013 dhe ka arritur të mbledhë një bibliotekë mamutesh me libra. Nëse rishikojmë të dhëna specifike nga azhurnimi i saj i fundit para rënies së tij përfundimtare, mund të shohim se është raportuar një bibliotekë me jo më pak se 41.756 libra dhe gati 120 libra të tjerë në përgatitje. Biblioteka bazohej kryesisht në tituj në spanjisht, por ne gjithashtu mund të gjenim një mori librash në gjuhë të tjera zyrtare të gadishullit si Valencian, Galician, Euskera ose Katalonje.

Si të hyni në katalogun Epublibre?

Për t'u regjistruar në këtë faqe në internet është e nevojshme që llogaria jonë të pranohet, por nuk është një regjistrim i rregullt, ne do të duhet të kemi një listë të gjatë pritjeje në të cilën mund të kalojmë një kohë të gjatë para se të pranohemi.

Ndër më të suksesshmit në internet është fakti që ai ka një manual për paraqitjen e librave, plotësisht i arritshëm nga kopertina e tij. Për të botuar dhe redaktuar libra duhet të jemi anëtarë të uebit. Por për të shkarkuar libra ka liri absolute, në mënyrë që çdokush të ketë qasje dhe të shkarkojë libra si të dojë.

epublibre-ueb

Të gjithë librat Epublibre janë në dispozicion në formatin ePub, edhe pse disa prej tyre mund t'i gjejmë në formate të tjera. Formati ePub është formati më i përdorur nga lexuesit e librave ose lexuesitMegjithëse është e mundur të shikohet ky lloj formati në disa smartphone ose kompjuterë, nuk është aspak e këshillueshme për shkak të dritës blu të paneleve të saj, ato lodhin sytë tepër. Për shkarkim do të duhet të sigurohemi se kemi instaluar një program për shkarkimet e torrentit.

Epublibre ka rënë për një kohë të gjatë. A do të funksionojë përsëri?

Fakti është që Epublibre sot nuk është i arritshëm nëse hyjmë nga shfletuesi ynë duke futur adresën e internetit, nuk është hera e parë që një situatë e ngjashme zgjatet me kohë, Epublibre ka pësuar rënie të ndjeshme në shumë rastePor kishte kaluar shumë kohë që kur ajo kishte pësuar një rënie kaq të gjatë në kohë.

Ju mund të ktheheni? me siguri mund të kthehet, ose me domenin tuaj ose me një tjetër. Megjithëse gjithçka tregon se mund të vazhdojë të vonojë në kohë që ne ta gjejmë veten përpara rrjetit operativ 100%. Problemi është se mbretëron dezinformata, sepse Epublibre nuk ka asnjë lloj llogarie zyrtare në rrjetet sociale, kështu që ne nuk mund të përdorim asnjë lloj komunikimi nga zhvilluesit e tij.

twitter epublibre

Që nga rënia e tij, disa llogari në Twitter janë shfaqur, por megjithëse duket se janë zyrtare, ato nuk janë. E vetmja llogari "zyrtare" nga e cila kemi qenë në gjendje të marrim disa informacione është ajo e personit i cili është përgjegjës për mirëmbajtjen e shërbimeve të pritjes Epublibre, në llogarinë e tij ai ka publikuar lajme në lidhje me të.

Llogaria specifike është @TitivillusEPL në të cilën sipas informacionit më të fundit thuhej se kishte mbetur më pak që Epublibre të funksiononte përsëriE them këtë sepse aktualisht është pezulluar, kështu që ne nuk mund të shikojmë profilin tuaj në Twitter ose botimet tuaja. Ne nuk e dimë pse, por llogaria është bllokuar nga moderatorët e Twitter.

A mund të hyj në Epublibre edhe kur është poshtë? Ekziston një metodë por me kufizime.

Metoda për të hyrë në Epublibre në gjendjen e saj aktuale. Një shërbim i quajtur archive.org i cili është përgjegjës për ruajtjen e faqeve në internet në mënyrë që ata të mos humbasin përmbajtjen e tyre në situata si kjo. Kështu që ju mund të vizitoni faqet e internetit që nuk janë të disponueshme dhe si ky rast ato mund të mos jenë kurrë më në dispozicion.

arkivi epublibre.org

Përmes adresës tuaj në archive.org ne mund të qasemi në internet normalisht. Por me kufizime të rëndësishme, Ne nuk do të jemi në gjendje të identifikohemi ose të përdorim shumë përmbajtje që nuk janë regjistruar në arkiv.org. Midis tyre janë ngarkimet më të fundit të faqes, pasi që archive.org bën një kopje rezervë herë pas here. Nuk është perfekte, por të paktën ne do të kemi qasje.

Alternativa për Epublibre

Ne do të rishikojmë alternativat më të mira për Epublibre për leximin e librave në formate të ndryshme, shumica dërrmuese janë krejtësisht falas, por disa mund të kenë një lloj abonimi kryesor.

Librat Amazon

Dyqani nënë i të gjitha dyqaneve, tashmë dyqani më i famshëm në internet i të gjitha kohërave, si dhe një nga shërbimet më të mira pas shitjes (për mua më i miri), ai gjithashtu ka ndër përparësitë e tij të kesh një bibliotekë të madhe librash nëse ju jeni një anëtar kryesor. Klasikët e letërsisë në gjuhën tonë, siç janë veprat e Cervantes, Lorca apo Miguel Hernandez ... etj. Pa harruar veprat e huaja të përkthyera në spanjisht, me mundësinë e shkarkimit të tyre në gjuhën e tyre origjinale.

Librat Amazon

Amazon, përveç gjithë kësaj oferte librash të përfshirë në pajtimin tuaj kryesor, gjithashtu ofron shumë libra edhe nëse nuk jeni anëtar, por për çmimin e 36 € në vit Unë mendoj se është një mundësi shumë e mirë, pasi përveç këtij shërbimi libri, ne kemi edhe shumë të tjerë, përfshirë ato në dyqan ose në videon kryesore. Ne do të kemi një zbritje të shijshme për të blerë një Kindle Paperwhite që tashmë kemi kryer një analizë në ActualidadGadget.

Archive.org

Ne kemi folur tashmë për këtë faqe në internet më parë në artikull, pasi që përmes saj ne mund të hynim në Epublibre edhe kur ajo është e fikur. Gjithashtu në këtë faqe në internet mund të gjejmë më shumë se 18.000 libra në Spanjisht. Nëse mbledhim të gjithë librat ekzistues në disa gjuhë, ne shtojmë gjithsej 1,4 milion libra. Ne lehtë mund të shkarkojmë shumë përmbajtje, si në PDF si ePUB, të gjithë ata tituj që na interesojnë më shumë.

Undshtë padyshim një nga burimet më të mëdha të kulturës së shkruar që mund të gjejmë në internet, një nga më të rekomanduarit tani që Epublibre është jashtë shërbimit.

Klikoni mbi këtë Lidhje Për të hyrë.

Le të lexojmë

Në këtë rast ne do të rekomandojmë një shërbim i paguar nën pajtim mujor, megjithëse kemi mundësia për ta provuar më parë për 30 ditë. Abonimi na ofron më shumë se 1000 libra të shkruar, si dhe një numër të madh të librave audio, diçka që është thelbësore për ata që kanë shëndet delikat të syve ose thjesht u pëlqen të dëgjojnë ndërsa pushojnë ose pushojnë në divan.

Titujt janë grupuar midis shitësve më të mirë, klasikëve dhe risive. Ne kemi një kërkesë për IOS dhe Android, kështu që do të jetë shumë komode nëse duam të qasemi nga një pajisje me këto sisteme operative. Oneshtë një nga shumë përparësitë e të paguarit, pasi në një farë mënyre është një Netflix librash.

Klikoni mbi këtë Lidhje Për të hyrë.

Le të lexojmë
Le të lexojmë
zhvilluesi: Vi-Da Tec LLC
Çmimi: XNUMX EURO

Infolibros.org

Lexoni, mësoni dhe rrituni është shprehja e tyre. Ajo është e ndarë në 3 seksione, «Librat e rekomanduar», «Librat dhe tekstet në PDF» y «Burime për të përmirësuar leximin tuaj», tema me shumë interes me një përzgjedhje librash. Ofroni libra dhe materiale falas të licencuara Creative Commons (një organizatë jofitimprurëse e përkushtuar për të promovuar hyrjen dhe shkëmbimin e kulturës).

Klikoni mbi këtë Lidhje Për të hyrë.

Librat e Google

Një kompani tjetër e shkëlqyer që gjithashtu merr pjesë në kulturën e shkruar është Google. Përveç ofrimit të shërbimeve të panumërta ose motorit të kërkimit në internet par ekselencës, ai ka një bibliotekë të madhe librash elektronikë. Do ta gjejmë një numër i madh i librave në format dixhital në çdo gjuhë, përfshirë spanjishten.

Librat e Google

Përveç librave, ne kemi qasje në revista dhe gazeta, kështu që oferta e tyre është shumë e larmishme. Isshtë një opsion shumë i vlefshëm nëse duam të lexojmë diçka herë pas here, por unë nuk e rekomandoj atë si burimin kryesor nëse doni të lexoni libra. Meqenëse shumica e tyre mund të lexohen dhe të mos shkarkohen.

Klikoni mbi këtë Lidhje Për të hyrë.

Rekomandimi i redaktorit

Sipas mendimit tim modest nëse hobi juaj është leximi i librave, Pa dyshim, opsioni më i mirë është blerja e një libri elektronik Kindle nga Amazon, pasi këto kanë panele me një teknologji që nuk është shumë agresive për syrin. dhe një çmim mjaft i përmbajtur, përveç kësaj Unë rekomandoj të regjistroheni në Amazon Prime, i cili do të na japë qasje në një nga bibliotekat më të mëdha të librave, me shumë përparësi të tjera shtesë shumë interesante, të tilla si transporti falas në dyqanin tuaj ose një shërbim video Premium me seri dhe filma në dispozicionin tuaj.

Nëse mendoni se ka alternativa më të mira Ne do të jemi të lumtur të lexojmë mendimet tuaja në seksionin e komenteve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Paco L Gutierrez dijo

  Faleminderit për kontributin Marianito!

 2.   Azucena dijo

  Faleminderit Marianito për dërgimin e lidhjes, një faqe shumë interesante. një përshëndetje