Tutorial: Punë grumbulluese me kompletin Adobe (Pjesa 2)

Punë tutoriale me grupe me Adobe (3)

Në këtë punë praktike ne do të përfundojmë porositjen dhe katalogimin e fotove që na interesojnë për të gjithë sasinë e fotove të sesionit me të Kilito, dhe ne do të veçojmë ato që na pëlqejnë më shumë, në mënyrë që më vonë të mund të fillojmë programimin Photoshop në mënyrë që të funksionojë automatikisht.

Në pjesën e përparme të punë praktike, ne pamë se si të përdoren Qerpiç Urë për të filluar zhvillimin e një rrjedhe logjike të punës mbi gjërat si organizimi dhe katalogimi i fotove. Tani po të lë me të Punë praktike: Punë grumbulluese me kompletin Adobe (Pjesa 2).

El punë praktike Qëllimi i sotëm është të përfundojmë renditjen e fotove në të Qerpiç Urë nga dosjet, pasi vlerësoni trajtimin që do të jepet në programin e redaktimit sipas nevojave tuaja dhe vendosjen e fotove në dosje të ndryshme, duke i diferencuar ato nga njëra-tjetra sipas trajtimit që do t'i bëjmë secilit grup fotografish, dhe pastaj krijoni një ose disa veprimet en Photoshop për të na ndihmuar të redaktojmë disa grupe fotografish në mënyrë që të shpejtojmë punë. Në pjesën e mëparshme, në Tutorial: Punë grumbulluese me kompletin Adobe (Pjesa e parë), do të gjeni hapat e mëparshëm për ta ekzekutuar këtë punë praktike.

udhëzues-punë-nga-grumbull-me-suitë-de-adobe-009

Të gjitha të porositura

Sapo të rregullohet gjithçka dhe sipas pëlqimit tonë, ne do të fillojmë të grupojmë fotot sipas trajtimit që do t'u bëjmë. Për këtë do të përdorim sistemin e vlerësimit të yjeve të Qerpiç Urë, dhe ne do të bëjmë 3 grupe, një që do të shënojmë me 1 yll, një tjetër me 3 dhe një përfundimtar me 5. Sapo të shënojmë, ne shkojmë tek ylli që ndodhet në shiritin e veglave që është pak a shumë në të djathtë të ndërfaqen tuaj dhe ne presim. Ne do të marrim një kuti dialogu me të cilën mund të zgjedhim se cilat fotografi duam të shohim sipas rezultatit të tyre. Kjo është ajo ku ne do të fillojmë të vizualizojmë si një e tërë, cili është trajtimi që do t'u bëjmë fotove tona.

udhëzues-punë-nga-grumbull-me-suitë-de-adobe-010

Përzgjedhja e materialit grafik

Në fund duke parë fotot, unë kam vendosur të qëndroj vetëm me ato që kanë një vlerësim me 5 yje. Isshtë një grup mjaft heterogjen i fotove, dhe mendoj se do të jem në gjendje t'i trajtoj ato në disa grupe të ndryshme. Unë zgjedh t'i ndaj ato në disa grupe, njëra nga fotot me një dritë mesdite dhe një tjetër që ka fotografi që i kam bërë Kilito. Unë i ndaj në dy grupe, një që etiketon me etiketë të kuqe të aprovuar dhe një tjetër me të verdhën e dytë. Për të hyrë në opsionet e etiketimit, klikoni në njërën nga fotot pasi të keni zgjedhur ato që i përkasin etiketimit që do të ekzekutoni. Pasi fotografitë të jenë diferencuar nga etiketat, ne krijojmë dy dosje të reja në dosjen e punës dhe futim fotot e etiketuara, secila në dosjen e saj sipas etiketës së saj, e cila tregon trajtimin e ndryshëm që do t'i bëjmë. Tani duke parë grupet e fotove, shoh se drita është shumë e mirë, madje edhe ato me dritë të pasme, kështu që unë kam vendosur që grupi i fotove me dritën e mesditës, do të përmirësoj disi ngjyrën dhe ekuilibrin e dritave dhe hijet dhe pak më shumë, dhe unë do të redaktoj fotot kundër dritës në mënyrë që kontrasti të jetë më i dukshëm.

udhëzues-punë-nga-grumbull-me-suitë-de-adobe-011

Redaktimi në Photoshop

Unë përqendrohem në njërin nga dy grupet dhe filloj të redaktoj duke marrë një nga fotot, zakonisht një nga më normalet brenda grupit, dhe me këtë dua të them një që mund ta marrim si shembull të të njëjtit grup. Unë e shpjegoj atë. Ndërsa do të zhvillojmë një veprim për të redaktuar të gjitha fotot në të njëjtën kohë, ne do të zgjedhim një foto që është një nga më normalet brenda grupit, as më e errëta dhe as më e lehta, nëse jo ajo me vlerat më të larta. e ndërmjetme. Pasi të kemi zgjedhur foton, thjesht kliko dy herë mbi të do ta hapë atë Photoshop.

udhëzues-punë-nga-grumbull-me-suitë-de-adobe-012

stol testimi

Tani është koha për të luajtur me të Photoshop, për të improvizuar, për të zgjedhur trajtimet që do t'i bëjmë fotos. Unë ju rekomandoj që të keni imagjinatë dhe prapë të dini se si të kontrolloni veten, pasi një foto e mbi-trajtuar është më e keqe se një foto që është disi e dobët me ngjyra dhe dritë. Në hapin e mëparshëm, zgjodha grupin e fotove të mesditës për të filluar. Zgjodha njërën nga fotot dhe kam filluar të aplikoj trajtime për të parë se cili është rezultati që dua të marr brenda përcaktimit para se të merrem vetëm për përmirësimin e dritës, kontrastit dhe ngjyrave.

Në kapitullin tjetër të kësaj punë praktike, ne do të hyjmë plotësisht në redaktimin e imazheve dhe programimin e veprimet.

Më shumë informacion - Punë praktike: Punë grumbulluese me kompletin Adobe (Pjesa 1)


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.