Realme GT Neo2, një alternativë e fuqishme në rangun e mesëm

Ju sjellim sërish një produkt të markës besnike ndaj vlerës për paratë që sapo mbërriti në Spanjë për t'i bërë ballë mbretëreshës së lirës, ​​Xiaomi. Ne flasim siç nuk mund të ishte ndryshe për Relame, një firmë që po mban një katalog të lançimeve që është mjaft i mbushur me lajme pavarësisht krizës aktuale të gjysmëpërçuesve dhe produkteve të tjera.

Ne prezantojmë Realme GT Neo2 të ri, lansimin më të fundit të kompanisë që kemi analizuar dhe testuar në thellësi, në mënyrë që të mund të shihni nëse do të shënojë vërtet një para dhe pas në rangun e mesëm.

Dizajni dhe materialet: Një prej gëlqereje dhe një prej rëre

Në këtë drejtim, le të themi se Realme vazhdon në rrugën e saj tashmë të vendosur, GT Neo2 vë bast për një të pasme shumë të ngjashme me ato të mëparshme, megjithëse të jep përshtypjen se është prej xhami në këtë rast, gjë që nuk çon në karikim me valë, kryesisht sepse skajet e pajisjes janë prej plastike siç ka qenë e zakonshme për markën deri tani. Në pjesën e përparme kemi panelin e ri 6,6 inç me skaje mjaft të ngushta, por larg asaj që ofrojnë gamën e produkteve të tjera, veçanërisht duke marrë parasysh asimetrinë midis pjesës së sipërme dhe të poshtme.

 • Ngjyrat: Blu e ndezur, jeshile GT dhe e zezë.

Tani skajet më të sheshta, USB-C është ulur në fund, pa një fole 3,5 mm në këtë rast, ndërsa ne kemi butonin "power" në anën e djathtë dhe butonat e volumit në të majtë. E gjithë kjo për të na ofruar përmasa 162,9 x 75,8 x 8,6 mm dhe një peshë totale që do të prekë 200 gram, Nuk është e lehtë duke pasur parasysh që është prej plastike, imagjinojmë se madhësia e baterisë do të ketë shumë të bëjë me këtë. Përndryshe, një pajisje e përfunduar mirë me një gamë interesante ngjyrash.

Karakteristikat teknike

Fillojmë me pikat e preferuara të Realme, faktin e basteve Qualcomm Snapdragon 870 Kjo jep një shenjë të mirë që nuk duhet të kurseni energjinë, për ta kontrolluar atë ne kemi një sistem të vetin të shpërndarjes së nxehtësisë Realme, përfitimet e të cilit tashmë janë demonstruar nga shumë versione të pajisjeve të mëparshme. Në nivelin grafik, ajo shoqërohet nga Adreno 650 me kapacitet të njohur, si dhe 8 ose 12 GB RAM LPDDR5 në varësi të pajisjes që kemi vendosur të blejmë. Mostra e provës për këtë rishikim është 8 GB RAM.

 • Bateri që na ka ofruar më shumë se një ditë të plotë përdorimi.

Ne kemi dy mundësi ruajtjeje, 128 GB dhe 256 GB përkatësisht me teknologjinë UFS 3.1, performanca e së cilës është më se e provuar si alternativa më e mirë e ruajtjes për pajisjet Android. Deri këtu gjithçka është ideale siç mund ta shihni, ne kemi një memorie të mirë, një harduer të fuqishëm dhe shumë premtime, do të shohim se cilat prej tyre përmbushen dhe cilat jo. E vërteta është se pajisja lëviz lehtë me gjithçka që vendosim përpara, ajo vendos një shtresë personalizimi, Realme UI 2.0 që vazhdon të tërheqë një sërë bloatware që ne nuk i kuptojmë plotësisht në një pajisje me këto karakteristika, megjithatë, ne mund ta heqim qafe atë me lehtësi sovrane.

Multimedia dhe lidhje

Bie në sy ekrani i tij AMOLED 6,6 inç, ne kemi rezolucion FullHD + me një shpejtësi rifreskimi jo më pak se 120 Hz (600 Hz në rastin e rifreskimit me prekje). Kjo na ofron në një format 20: 9 një shkëlqim të mirë (deri në 1.300 nits në kulmin maksimal) dhe një rregullim të mirë të ngjyrave. Pa dyshim, ekrani më duket se është pika kryesore e këtij Realme GT Neo2. Natyrisht ne kemi përputhshmëri me HDR10 +, Dolby Vision dhe në fund Dolby Atmos përmes altoparlantëve të tij "stereo", vendosim thonjëza sepse i poshtëmi ka një kapacitet dukshëm më të madh se ai i përparmë.

Sa i përket lidhjes, megjithëse i themi lamtumirë Jackit 3,5 mm, Një shenjë dalluese e markës (ndoshta arsyeja pse ata kanë përfshirë disa Buds Air 2 në paketimin e shtypit). Ne padyshim që kemi lidhje SIM e dyfishtë për të dhënat celulare, të cilat arrijnë shpejtësi të larta 5G siç pritej, të gjitha të shoqëruara nga Bluetooth 5.2 dhe më e rëndësishmja, ne gjithashtu kënaqemi WiFi 6 e cila në testet e mia ka ofruar shpejtësi të lartë, performancë të madhe dhe stabilitet. Së fundi shoqëroni GPS dhe NFC si mund të ishte ndryshe.

Seksioni fotografik, zhgënjimi i madh

Kamerat Realme janë ende larg konkurrencës, edhe nëse vendosin sensorë që imitojnë të qenit të mëdhenj (me korniza të zeza shumë të theksuara), ato janë larg përsosmërisë që ofron performanca e softuerit në përgjithësi. Kjo është kur kujtoni se jeni përballë një pajisjeje të rangut të mesëm. Ne kemi një sensor kryesor që mbron mirë në kushte të favorshme ndriçimi, vuan nga kontrastet, por stabilizon mirë videon. Wide Angle ka vështirësi famëkeqe në dritë të ulët dhe gjithashtu me kontrastet e ndriçimit, Macro është një shtesë që nuk ofron absolutisht asgjë për përvojën.

 • Kryesor: 64 MP f / 1.8
 • Këndi i gjerë: 8MP f / 2.3 119º FOV
 • Makro: 2MP f / 2.4

Ne kemi një kamerë Selfie 16 MP (f / 2.5) që ka një modalitet ndërhyrës të bukurisë, por që, ndryshe nga ato të pasme, ofron rezultate të mira brenda asaj që pritet. Modaliteti i portretit, pavarësisht nga kamera e përdorur, ka softuer tepër ndërhyrës dhe është në gjendje të kapë shumë pak dritë nga sa pritej, kështu që përdorimi i tij nuk rekomandohet. Është kurioze që gjëja më e shquar është video me një sistem të inteligjencës artificiale për stabilizim, diçka që më duket se është e cilësisë më të lartë.

Mendimi i redaktorit

Për sa kohë që seksioni fotografik nuk është shumë i nevojshëm për ju (në këtë rast ju ftoj në nivelin më të lartë), ky Realme GT Neo2 ofron performancë të mirë falë panelit të tij AMOLED me një shkallë të lartë rifreskimi, memorien UFS 3.1 dhe procesorin e njohur , Snapdragon 870. Në pjesën tjetër të seksioneve nuk bie në sy dhe as pretendon, për diçka është një terminal që nis nga çmimet e mëposhtme:

 • Çmimi zyrtar: 
  • 449,99 € (8 GB + 128 GB) 549,99 € (12 GB + 256 GB).
  • OFERTA BLACK FRIDAY (nga 16 nëntori deri më 29 nëntor 2021): 369,99 € (8 GB + 128 GB) 449,99 € (12 GB + 256 GB).

E disponueshme në dyqanin online realme, si dhe në shpërndarësit zyrtarë si Amazon, Aliexpress ose PcComponentes ndër të tjera.

Realme GT Neo2
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
449
 • 80%

 • Realme GT Neo2
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 70%
 • Ekran
  Redaktori: 85%
 • performanca
  Redaktori: 90%
 • Kamera
  Redaktori: 60%
 • autonomi
  Redaktori: 80%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 70%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

Pro dhe kundër

rekuizitë

 • Fuqi e madhe dhe memorie e mirë
 • Një çmim i rregulluar në ofertë
 • Ekran i mirë në cilësime dhe rifreskim

Contras

 • Korniza shumë të theksuara
 • Ata vazhdojnë të bastojnë në plastikë
 • Tingulli nuk është i ndritshëm

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)