Redaktues video falas

Redaktuesit më të mirë falas të videos

Duke kërkuar për një redaktues falas i videos? Së bashku me Krishtlindjet, vera është koha e vitit kur përdoruesit përdorin më intensivisht smartphone-in ose tabletin e tyre, për të ruajtur momentet e veçanta me të dashurit ose udhëtimin që aq shumë donin të bënin. Kur mbarojnë këto periudha, ne kemi në dispozicion një sasi të madhe video dhe fotografi, ndër të cilat ne duhet të vendosim rregull që të kemi mundësi t'i qasemi kur të duam.

Në këto raste, gjëja e parë që duhet të bëni është të fshini të gjitha imazhet dhe videot që janë kopjuar ose që kanë dalë të paqarta. Më vonë ne mund t'i klasifikojmë ato sipas datave. Dhe së fundmi, gjëja më e mirë që mund të bëjmë për të ndarë ato momente të veçanta me miqtë tanë të familjes është të krijojmë një video. Në këtë artikull do t'ju tregojmë redaktuesit më të mirë falas të videos për Windows, Mac dhe Linux, në mënyrë që platforma që përdorni të mos jetë pengesë.

Redaktorët e videove që ju tregojmë më poshtë, përveç që janë falas, na lejojnë të krijojmë video fantastike nëse kemi pak imagjinatë, pasi në shumicën e rasteve ato na ofrojnë mundësitë themelore të redaktimit si prerja dhe ngjitja, zvogëlimi i videove, shtimi i filtrave, përdorimi i kalimeve ndërmjet videove ...

Redaktuesit më të mirë falas të videos për Windows

Windows Movie Maker

Windows Movie Maker, redaktues video falas për Windows

Deri në fillimin e versionit të fundit të Windows, numri 10, Microsoft përfshiu aplikacionin Windows Movie Maker, një aplikacion shumë i thjeshtë që na lejoi të krijonim video shtëpiake me ndonjë ndërlikim, por duket se me ardhjen e Windows 10 ai braktisi projekti pa ofruar një alternativë brenda ekosistemit të tij. Deri pak më shumë se një vit më parë, mund të shkarkohej së bashku me paketën Windows Live Essentials, por Windows ndaloi së ofruari këtë mundësi, kështu që Nëse nuk keni një PC me Windows 7 ose Windows 8.x, nuk do të jeni në gjendje të përdorni këtë aplikacion themelor dhe të thjeshtë.

Blender

Isshtë një nga programet më të kompletuar për redaktimin e videove, por gjithashtu na lejon të krijojmë përmbajtje 3D për ta përfshirë në video. Sigurisht, krijimi i objekteve 3D nuk është diçka e vogël dhe do të na duhet një numër i madh i orëve, por gjëja e rëndësishme për këtë aplikacion janë të gjitha opsionet që na ofron kur krijojmë videot tona.

Shkarkoni Blender për Windows

Avidemux

Avidemux, Redaktues Video falas për Mac, Windows dhe Linux

Ai nuk është i disponueshëm vetëm për Windows, por gjithashtu dKa një version për Linux dhe Mac. Me Avidemux ne mund të shtojmë këngë të ndryshme audio në videot tona, përveç futjes së ndonjë fotografie midis tyre, ne mund të eleminojmë fragmente video, prerë dhe ngjitur seksione, të shtojmë një numër të madh filtrash.

Shkarkoni Avidemux për Windows

VideoPad

VideoPad është një nga redaktuesit më të plotë të videos që mund të gjejmë në platformën Microsoft Windows. Me VideoPad mund të shtojmë filtra, të modifikojmë shkëlqimin dhe kontrastin e videove, përveç modifikimit të ngopjes së ngjyrave, duke shtuar tranzicione si dhe duke shtuar objekte për të personalizuar krijimet tona video. Gjithashtu na lejon të eksportojmë rezultatin në një DVD ose të eksportojmë skedarin të jetë në gjendje ta ngarkojë atë në rrjetet sociale, YouTube dhe të tjerët. Për të krijuar video të thjeshta pa shumë shtirje, VideoPad është ideale. Por nëse duam të përfitojmë nga i gjithë potenciali që na ofron, do të duhet të kalojmë nëpër kutinë, diçka e zakonshme në disa prej këtyre aplikacioneve.

Shkarkoni VideoPad për Windows

Filmora

Filmora, redaktues video falas për Mac dhe Windows

Nëse po kërkojmë një aplikacion falas që na ofron një numër të madh opsionesh dhe që gjithashtu na ofron një ndërfaqe shumë intuitive, ne po flasim për Filmora, një aplikacion që na lejon të përdorim opsione të tilla si ekrani i gjelbër, kontrollon shpejtësia e videove të regjistruara në kamera është e ngadaltë, shtoni tekste, muzikë, filtra ... Na lejon gjithashtu eksportoni videot direkt në YouTube, Vimeo, Facebook ...

Shkarkoni Filmora për Windows

Lightworks

Versioni falas i Lightworks na ofron një numër i madh opsionesh në mënyrë që përdoruesi të krijojë videot e tij në shtëpi shpejt dhe me lehtësi. Ndërfaqja e funksionimit është projektuar në mënyrë që ta përdorim atë pa pasur nevojë të përdorim udhëzime. Rezultati i videove që ne krijojmë mund të eksportohet në një rezolucion maksimal prej 72op, duke kaluar në kutinë nëse duam të eksportojmë përmbajtjen me cilësi 4k, e cila gjithashtu na ofron shumë më tepër opsione, opsione të destinuara për përdoruesit që janë profesionalisht kushtuar redaktimit të videos.

Shkarkoni Lightworks për Windows

Redaktuesit më të mirë falas të videos për Mac

iMovie

iMove, redaktues video falas për Mac

iMove është praktikisht që kur arrita në Mac App Store në mënyrë të pavarur aplikacionet më të mira që aktualisht mund t'i gjejmë për të redaktuar videot tona plotësisht falas në Mac-in tonë. Operacioni bazohet në shabllone, kështu që në më pak se një minutë të krijojmë fantastike video duke përdorur muzikën dhe estetikën që shoqërojnë secilën nga modelet. Ky aplikacion është në dispozicion për shkarkim plotësisht falas dhe nuk na ofron çdo lloj blerje brenda saj që të jetë në gjendje të zgjerojë opsionet e funksionimit.

Shkarkoni iMovie për Mac

Filmora

Falë Filmora ne mund të shtojmë tranzicion në videot tona, si dhe tekst për të përshkruar videot, pista të ndryshme audio, elementë të animuar ... Gjithashtu na lejon qëpunoni me video me lëvizje të ngadaltë, ndani ekranin në dy, punoni me sfond të gjelbër ... Filmora është krijuar për të qenë një aplikacion me një trajtim shumë të thjeshtë dhe intuitiv.

Shkarkoni Filmora për Mac

Lightworks

Lightworks, redaktues video falas për Windows, Mac dhe Linux

Një tjetër aplikacion multiplatform është Lightworks, një aplikacion që është gjithashtu i disponueshëm për Windows dhe Linux. Me aplikacionin Lightworks falas, ne kemi në dispozicion një version të paguar me shumë mundësi të tjera, ne mund të krijojmë çdo lloj video duke shtuar këngë audio, duke prerë video, duke shtuar filtra si dhe duke qenë në gjendje të eksportojmë videot direkt në platforma të tilla si YouTube ose Vimeo.

Shkarkoni Lightworks për Mac

VideoPad

VideoPad, siç e përmenda më lart, është gjithashtu i disponueshëm për Windows. Compatibleshtë i pajtueshëm me formatet kryesore të videos, si dhe imazhet dhe skedarët audio, me të cilët mund të krijojmë kompozime fantastike në format video. Kur eksportojmë rezultatin që kemi krijuar, aplikacioni na lejon ta bëjmë atë deri në rezolucion 4k, diçka që shumë pak aplikacione falas mund ta bëjnë sot. Përveç kësaj, por ajo që duam është të ngarkojmë videot tona në YouTube, Facebook, Flickr ose platforma të tjera, ne mund ta bëjmë atë direkt nga aplikacioni pa pasur nevojë ta lëmë atë në çdo kohë. Versioni bazë falas na ofron mundësi të mjaftueshme për të krijuar videot tona, por nëse duam ta shfrytëzojmë sa më shumë, do të duhet të shkojmë në arkë dhe të blejmë një licencë.

Shkarkoni VideoPad për Mac

Avidemux

Një redaktor gjithashtu i disponueshëm për Windows dhe Linux me të cilin ne mund të kryejmë detyrat më themelore dhe të thjeshta kur krijojmë video, të tilla si ndërthur imazhe midis videove, shtoni filtra, pjesë muzikore, prerë dhe ngjitur video ose shkurtojini ato.

Shkarkoni Avidemux për Mac

Blender

Blender, redaktues video falas për Mac, Windows dhe Linux

Jo vetëm që është një nga redaktuesit më të plotë të videove, por gjithashtu na lejon krijoni objekte 3D për t'i përfshirë ato në videot tona. Padyshim që funksionimi i këtij aplikacioni nuk është aq intuitiv sa mund të dëshironim, por nëse dëshironi të keni një numër të madh opsionesh falas për të krijuar videot tuaja, Blender është aplikacioni juaj.

Shkarkoni Blender për Mac

Redaktuesit më të mirë falas të videos për Linux

Megjithëse mund të duket se platforma Linux nuk na ofron këto lloje të aplikacioneve, ne jemi shumë gabim, pasi mund të gjejmë një numër të madh të aplikacioneve me të cilat mund të krijojmë video fantastike të momenteve tona të preferuara. Edhe pse është e vërtetë që prapa shumicës së këtyre aplikacioneve nuk ka studime të mëdha, aplikacionet që ju tregojmë më poshtë janë mjaft të plota dhe ndonjëherë ato na ofrojnë më shumë mundësi sesa mund të gjejmë në ekosistemet e tjera.

Avidemux

Siç kam komentuar më lart, kjo aplikacioni i platformës kryq, na lejon të krijojmë video fantastike nëse kemi pak imagjinatë kur përdorim mjetet që na vendos në dispozicion, siç janë filtrat, gjurmët audio, zvogëlimi i videove, shtimi i imazheve ...

Shkarkoni Avidemux për Linux

Kdenlive

Edhe pse nuk dihet mirë, KdenLive na ofron një numër i madh opsionesh kur krijoni video, sikur të ishte një aplikim profesional. Ne mund të shkurtojmë video, të shtojmë filtra, të modifikojmë kontratën, shkëlqimin, ngopjen e ngjyrave, si dhe të përfshijmë këngë muzikore të ndryshme, të gjitha me një ndërfaqe shumë profesionale që nuk kanë shumë zili për redaktuesit e shkëlqyeshëm të videos si Final Cut ose Adobe Premiere.

Lightworks

Lightworks është një nga mjetet më të mira që mund të gjejmë brenda ekosistemit Linux për të krijuar videot tona të preferuara, duke shtuar këngë të ndryshme audio, duke përzier imazhe midis videove, shtimi i filtrave, prerja dhe ngjitja e pjesëve të videoveVersion Versioni falas i këtij aplikacioni na ofron mundësi të mjaftueshme për të krijuar video qesharake, por nëse duam diçka më shumë do të duhet të shkojmë te arkëtarja dhe të paguajmë për licencën që na jep qasje në një numër të madh të opsioneve të tjera.

Shkarkoni Lightworks për Linux

PiTiVi

Redaktues video falas për PiTiVi për Linux

Një nga mënyrat më të mira që kemi kur punojmë jo vetëm me video por edhe me imazhe është duke përdorur shtresa dhe Pitivi i vendos ato në pajisjen tonë shtoni video, audio dhe imazhe në krijimet tona. Ndërfaqja e përdoruesit mund të duket paksa komplekse, por ndërsa shkojmë rreth aplikacionit mund të shohim se si funksionon, ajo është shumë e thjeshtë, si dhe e rehatshme.

Blender

Blender nuk mund të mungonte në versionin e tij për Linux, Blender është redaktuesi më i mirë falas i videos, por funksionimi i tij dhe ndërfaqja e përdoruesit nuk janë aq intuitive sa do të donim të ishte. Akoma, Blender na lejon gjithashtu të krijojmë objekte 3D dhe t'i përfshijmë ato në videot që krijojmë. Mbani në mend se modelimi 3D i objekteve nuk është i lehtë, kështu që ka shumë të ngjarë, nëse nuk kemi shumë kohë të lirë, do të detyrohemi të heqim dorë nga ky opsion.

Shkarkoni Blender për Linux

Redaktuesi i filmit Flowblade

Një tjetër nga të mëdhenjtë që mund ta gjejmë plotësisht falas përmes lidhjes vijuese në paketat DEB. Që nga fillimi i tij, secila prej azhurnimeve të ndryshme që janë lëshuar përfshijnë mundësi të reja, duke u bërë një mjet pothuajse profesional për çdo përdorues fillestar ose të ditur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Chema dijo

  iMovie? nëse është një mut mut. Njeri, ti nuk di asgjë.

  1.    Ignacio Sala dijo

   Ti nuk di asgje. Nëse iMovie nuk është një aplikacion i mirë falas për të redaktuar video, kjo tregon se nuk e keni provuar. Ju duhet të flisni me njohuri, jo thjesht për të kritikuar.