Rekomandimet më të mira për seritë televizive

serialet me te mira televizive

Në vitet e fundit kemi parë një numër të madh të aktorëve të Hollivudit që lëvizin në televizion, një format që është bërë jashtëzakonisht i popullarizuar në vitet e fundit, pjesërisht falë kosto më të ulët të prodhimit Kjo i lejon studiot e mëdha të rrezikojnë më pak para për secilin projekt, pasi që nëse audienca nuk i përgjigjet ndryshimit të parë, ata shpejt mund të anulojnë dhe minimizojnë kostot.

Por nuk janë vetëm studiot e mëdha që kanë zgjedhur këtë format, pasi shërbimet kryesore të transmetimit të videos pëlqejnë HBO ose Netflix janë ata që bëjnë më shumë bast për këtë përmbajtje. Shembuj të qartë të suksesit të prodhimeve të këtyre shërbimeve mund të gjenden në lojërat e Thrones, Silicon Valley, Daredevil, Strangers gjëra ...

Në këtë artikull ne do të ofrojmë disa nga serialet më të mira që mund t'i gjejmë aktualisht në TV. Unë jam përpjekur të mbuloj të gjitha zhanret dhe shijet, kështu që në këtë artikull mund të gjeni nga seritë e humorit, te seritë e trillimeve shkencore, përmes serialeve të tipit B, policisë, misterit, personazheve të mbinatyrshëm, komik ...

Rekomandimet e serive televizive Humor

Silicon Valley

Seri fantastike e humorit në të cilën pasqyrohet si punon Silicon Valley me prekje humori. Gjatë gjithë serisë do të shohim se si Richard Hendricks ka punuar në një aplikacion që ofron nivele të jashtëzakonshme të kompresimit të videos, përmes një inkubatori. Gjatë gjithë serialit, i cili aktualisht është në sezonin e tij të katërt dhe transmetohet në HBO, ne do të shohim të gjitha problemet me të cilat ky programues duhet të përballet së bashku me ekipin e tij në mënyrë që të realizojë projektin e tij.

Familja Moderne

Familja Moderne është një lloj talljeje në të cilën protagonistët ulen në një divan për të biseduar me kamerën, duke rrëfyer ngjarjet që po ndodhin në të gjitha episodet. Ky dokumentar na tregon episode të ndryshme në jetën e protagonistëve të tij. Tani është në sezonin e tetë dhe është rinovuar për një vit tjetër.

Njeriu i fundit në tokë / Njeriu i fundit në Tokë

Seriali televiziv Kuriozitet në të cilin ai na tregon se si një virus ka vrarë tërë popullatën botërorepërveç disa të zgjedhurve që janë imun ndaj virusit. Këta njerëz gradualisht bashkohen duke krijuar një komunitet dhe na tregojnë avantazhet dhe disavantazhet që do të kishte një situatë e ngjashme. Tani është në sezonin e tij të tretë dhe është rinovuar për të katërtin.

Superstore

Historia zhvillohet në një supermarket të quajtur Superstore në të cilin a situata komike pa fund që lidhen me jetën e përditshme si personazhet ashtu edhe vetë operacioni i themelimit. Aktualisht dy sezonet e para janë transmetuar dhe një i tretë është planifikuar.

Teoria e Big Bang

Teoria e Big Bengut na tregon jeta e 4 geeks, adhuruesve të librave komikë, Star Wars, ComicCon... Gjatë këtij seriali ne shohim se si këta katër vetmuar fillojnë të ndahen gradualisht nga grupi kur arrijnë të tërheqin interesin e grave, një nga frikat e tyre më të mëdha. Tani është në sezonin e tij të dhjetë dhe është rinovuar për një më shumë

Rekomandime të serive televizive të trillimeve shkencore

Gjëra të huaja

Nëse ju pëlqen The Goonies, kjo seri do t'ju bëjë të mbani mend atë kohë të viteve '80 kur ishim më të rinj dhe ku e vetmja gjë që kishte rëndësi ishte gjetja e aventures. Strangers Things është një haraç për vitet '80 ku mund të shohim referenca të qarta për të mëdhenjtë e industrisë së filmit të momentit si Stephen King, George Lucas, Steven Spielberg, John Carpenter ndër të tjerët.

Westworld

seri Frymëzuar nga filmi me të njëjtin emër të vitit 1973 dhe interpretuar nga Yul Brynner, në të cilën objektet e një parku zbavitës janë të mbushura me androide që lejojnë vizitorët të hyjnë në një botë fantazie, sado ekstravagante të jetë. Në mesin e kastave të kësaj adaptimi të ri gjejmë Anthony Hopkins dhe Ed Harris si yjet kryesore të Hollivudit.

OA

Pas 7 vitesh humbje, Prairie e re kthehet në komunitetin ku u rrit me një ndryshim të jashtëzakonshëm: verbëria e tij është shëruar. Pavarësisht pyetjeve nga familja e tij dhe FBI, askush nuk mund të zbulojë se çfarë ka ndodhur në të vërtetë. Por ndërsa hetimi që çoi në shërimin e saj vazhdon, e reja dëshiron të bindë një grup të rinjsh që të largohen përsëri nga komuniteti.

Shtrirja

Hapësira na çon 200 vjet në të ardhmen, ku Miller është një detektive policie që duhet të gjejë të riun e zhdukur Julie Mao. Ndërsa hetimi përparon, Miller do të zbulojë se zhdukja e kësaj gruaje të re në një komplot që do të kërcënojë ekzistencën e njerëzimit.

Rekomandime të serive televizive Mister / Fantazi

Sherlock

Një klasik i të gjitha kohërave që nuk del kurrë nga moda. Nga të gjitha versionet që janë bërë deri më tani, ky version nga BBC është ai me suksesin më të madh, jo vetëm mes publikut, por edhe midis kritikëve. Çdo sezon përbëhet nga tre kapituj orë e gjysmë (sikur të ishin tre filma) në të cilin Sherlock duhet të zgjidhë misteret që i janë paraqitur. Ky serial nuk ka vazhdimësi vjetore, domethënë sezonet e këtij seriali nuk lansohen çdo vit. Sezoni i fundit në dispozicion, i katërti, është në dispozicion përmes Netflix.

X-Files

Një tjetër klasik i misterit, megjithëse sezoni i dhjetë, i cili pa ribashkimin midis Mulder dhe Scully, la shumë për të dëshiruar, pasi që nga gjashtë episodet e vetme që transmetuan, vetëm tre u përqëndruan në vazhdoni aurën e misterit që ka rrethuar serialin mes alienëve dhe manovrave të errëta të qeverisë për të fshehur të gjitha gjurmët. Nëntë sezonet e mëparshme nuk kanë asnjë humbje, kështu që nëse keni mundësi të shijoni këtë serial, nuk do të pendoheni.

Doctor Who

Një klasik televiziv që filloi udhëtimin e tij në 1969 në fazën e parë dhe përfundoi në 1989. Faza e dytë e këtij seriali britanik filloi në 2005 dhe aktualisht është në sezonin e saj të dhjetë. Kjo seri kronikon aventurat e Doktorit që eksploron universin në Tardis-in e tij, një anije kozmike e aftë të udhëtojë nëpër kohë dhe hapësirë.

Rekomandimet e serive televizive të animuara

Babai i familjes

Djali i familjes është ajo që mund të kenë qenë simpsons nëse nuk do ta kishin përqendruar atë në të gjithë audiencat. Seria Seth McFarlanne na tregon jetën e përditshme të Peter Griffin në situata të zakonshme, por padyshim që ata nuk kanë fundin që të gjithë mund ta imagjinonin. Nëse prekja e moralit që Simpsons ofron nuk ka mbaruar kurrë së pëlqyeri, Family Guy është seriali juaj. Tani është në sezonin e pesëmbëdhjetë dhe është rinovuar për një më shumë, pavarësisht se ka qenë pa ajër për disa vjet për shkak të problemeve me Fox, e cila zotëron të drejtat.

Rekomandime të serive televizive B / Gore

Ash vs Evil Dead

Bruce Campbell mund të mos jetë një aktor i njohur për shumë prej jush. Bruce Campbell u bashkua me Sam Raimi (regjisori i Spiderman) për të nisur një trilogji të filmave të mëdhenj, me prekje humori dhe serialin B: Infernal Possession, Terrifyingly Dead and The Army of Darkness. Nëse nuk i keni parë dhe ju pëlqen kjo zhanër, rekomandohet që t'i hidhni një sy atyre.

Ash Vs Evil Dead, na tregon protagonistin e këtyre filmave Ash, të luajtur nga Bruce Campbell, 30 vjet më vonë. Historia fillon përsëri kur Ash përdor Necronomicon, ose Librin e të Vdekurve, për të flirtuar në një takim. Sam Raimi, megjithëse nuk i drejton kapitujt, qëndron prapa produksionit, pra dashamirët e trilogjisë së filmit nuk do të humbasin asnjë element që e karakterizon atë trilogji. Nuk është e nevojshme të shihni filmat në të cilët bazohet seriali për të shijuar Ash Vs Evil Dead, por nëse ju pëlqen kjo temë është më se e rekomanduar.

Nga muzgu deri në Agim: seriali

Ky spin-off i filmave nga Robert Rodriguez dhe Quentin Tarantino, na tregon në sezonin e parë gjithçka që ndodhi në film, sesi ata arritën te Titi i mbështjellë, të cilët janë vëllezërit kryesorë, historia e vampirëve që e rrethojnë atë. Në sezonet në vijim, aktualisht tre janë transmetuar, ne shohim se si lai historia e vampirëve është shumë më komplekse sesa mund të duket në fillim.

Z kombi

Z Nation është një lloj spin-off i The Walking Dead por me lë të kuptohet se humori surreal. Gjatë gjithë serisë, një grup njerëzish duhet ta çojnë Pacientin Zero në një institucion qeveritar në mënyrë që të krijojnë një kurë për të gjithë njerëzit që janë kthyer në zombie.

Rekomandimet e Serive TV të veprimit / hetimit

Z. Robot

Elliot punon si inxhinier sigurie për një kompani të vogël kompjuterash, klientët e së cilës përfshijnë bankën më të madhe në Shtetet e Bashkuara. Elliot rekrutohet nga fsociety, një grup hakerash të cilët ata duan të shkatërrojnë më të fuqishmit. Deri më tani gjithçka normale nëse nuk do të ishte për faktin se Eliot vuan nga probleme në lidhje me njerëzit, depresion klinik si dhe nga mashtrime të të gjitha llojeve. Nëse jeni një dashamirës i kompjuterit, do të jeni në gjendje të shihni se si kjo është një nga seritë e pakta, në mos e vetmja, ku tema e hakerave shfaqet ashtu siç është, jo siç tregohet nga disa seri patetike si CSI Cyber.

Jetimja e Zezë

Aktorja e këtij seriali luan katër personazhe të ndryshëm, të gjithë ata klone të të njëjtit person. Gjatë gjithë serialit, i cili është gati për të premierë sezonin e pestë, motrat klone do të përpiqen të zbulojnë se si dhe pse të ekzistencës së tyre, pasi që këta katër protagonistë nuk janë klonet e vetëm të shpërndarë në të gjithë botën.

Lista e zezë

Një nga kriminelët më të kërkuar nga FBI dorëzuar me kusht që të flisni vetëm me një agjent i cili sapo u bashkua me FBI. Raymond Reddington, arrin një marrëveshje me FBI për të dorëzuar kriminelët më të kërkuar nga autoritetet përveç informimit të tyre për planet e ardhshme të kriminelëve të tjerë. Në shumicën e rasteve, Raymond Reddington përfundon duke përfituar nga arrestimet, ndonjëherë duke bërë që FBI të vërë në dyshim marrëveshjen që kanë arritur.

Akrepi

Seria Akrep tregon historinë e një grupi njerëzish me të IQ që janë afër 200 pikë dhe ato i vënë në dispozicion qeverisë amerikane për të zgjidhur problemet që në shikim të parë nuk kanë një zgjidhje të thjeshtë. Kjo seri bazohet në jetën e Walter O'brien, një nga njerëzit me IQ më të lartë të regjistruar dhe i cili pretendon se ai pushtoi NASA kur ishte vetëm 13 vjeç.

kopsht zoologjik

Kafshët ata po bëhen agresivë dhe askush nuk e di pse. Shenjat e para sugjerojnë që shkaku mund të jetë ushqimi nga një laborator, por ndërsa seria përparon, ne shohim se problemi që po prek kafshët është diçka shumë më komplekse.

Pushim Prison

Prison Break fillimisht ishte i përbërë nga 4 sezone që këtë vit janë zgjeruar në një të pestën në të cilën tryezat janë kthyer që tani është vëllai i madh që do të ndihmojë vëllain e vogël për të dilni jo vetëm nga burgu, por edhe nga vendi ku ai është ndaluar.

Në tokat e këqija

Me Into the Badlands ne shkojmë në të ardhmen, ku pas shkatërrimit të civilizimit ka lindur një shoqëri feudale, i drejtuar nga shtatë baronë feudalë që janë vazhdimisht në konflikt. Kjo seri na tregon historinë e një luftëtari të ri i cili do të hyjë në çifligje të ndryshme për të gjetur përgjigje.

Rekomandime për seri televizive komike / Libër

Agjentët e Marvel's të SHIELD

Një nga serialet më të suksesshëm në universin Marvel në botën e televizionit. SHIELD është një organizatë që do të përballet me kërcënimet tipike të botës Marvel, me organizata kriminale si Hydra, deri në supervilina. Gjatë gjithë serisë SHIELD, personazhet e rinj do të rekrutohen për t'i ndihmuar ata të luftojnë të keqen.

Daredevil

Avokati i verbër ditën, heroi natën. Kjo është jeta e Matt Murdock, i cili pavarësisht se ishte i verbër, falë trajnimit që ai mori që kur humbi shikimin si fëmijë, ka arritur të zhvillojë aftësitë e nevojshme në mënyrë që sytë e tij të mos jenë të nevojshëm në çdo kohë për të ditur se ai rrethon . Daredevil, është i bazuar në komike të Marvel dhe i tillë ka qenë suksesi i dy sezoneve, i disponueshëm në Netflix, sa që një sezon i tretë tashmë është nënshkruar.

Luka Cage

Luke Cage vjen gjithashtu nga Marvel dhe Ishte eksperimenti i dështuar i një organizate sekrete për të riprodhuar ushtarin e përsosur që i dha shkas Kapitenit Amerikë., duke e bërë Lukën një njeri me forcë mbinjerëzore dhe lëkurë të padepërtueshme. Ky serial është një spin-off i Jessica Jones (gjithashtu nga universi Marvel), ku Luke Cage shfaqet në raste të ndryshme duke demonstruar aftësitë e tij.

Loja e froneve

Përshtatja e serisë romane të George RR Martin Një këngë me akull dhe zjarr. Komploti na vendos në një nga shtatë mbretëritë e kontinentit perëndimor, Winterfell, ku guvernatori i kësaj mbretërie thirret për të zënë pozicionin e Dorës së Mbretit, i cili do ta detyrojë atë të lërë tokën e tij dhe të hyjë në një botë të ndërlikuar të marrëdhënieve me shtatë familjet më të rëndësishme në mbretëri. Ky serial i HBO ka qenë dhe vazhdon të jetë një nga më të vlerësuarit në vitet e fundit dhe aktualisht është gati të prezantojë sezonin e tij të tetë.

Dead Walking

Së bashku me Game of Thrones, The Walking Dead është një tjetër nga serialet që ka pasur më shumë sukses në televizion në vitet e fundit. Siç mund të sugjerojë emri, The Walking Dead tregon historinë e një ambienti ku një virus ka zhdukur pothuajse të gjithë njerëzimin që janë kthyer në zombieGjatë gjithë serialit ne shohim se si njerëzit vetë janë nganjëherë rivali i tyre kryesor për të rrahur, jo zombie. The Walking Dead është bazuar në komiken e Robert Kiirkman dhe Tony Moore.

i dëbuar

Ashtu si The Walking Dead, Robert Kirkman është prapa komikave që kanë frymëzuar këtë seri të re televizive të quajtur Outcast, një seri që na tregon jetën e Kyle Barnes, familja e të cilit është pushtuar nga demonët që kur ishte fëmijë. Kur të bëhet i rritur, ai do të përpiqet të zbulojë se çfarë fshihet pas gjithë këtyre manifestimeve të mbinatyrshme që kanë prekur familjen e tij.

Gods amerikane

American Gods është një roman nga Neil Gaiman botuar në 2001. Në këtë libër na tregohet historia e një ish-të dënuari me emrin Sombre, një burrë që del nga burgu pas tre vjet burg për grabitjen e një banke dhe ai që na tregon në lidhje me dëshirën për t'u ribashkuar me gruan e tij të dashur, deri në ai mëson se ka vdekur në një aksident automobilistik.

Çrregullimi

Kjo seri bazohet në romanet Trilogjia e errësirës nga regjisori Guillermo del Toro, regjisori i Hellboy, The Hobbit Trilogy, Lab's Labyrinth, Pacific Rim, Cronos ... Historia fillon me pamja e një avioni plot kufoma, një aeroplan që mbante një ngarkesë të çuditshme. Pak nga pak, gjithçka është zbuluar për shkak të krimbave parazitarë që hyjnë tek njerëzit për t'i kontrolluar ato ose për të shkaktuar vdekjen, sipas vendimit të Masterit.

Versioni origjinal Me titra apo dubluar në spanjisht?

Të gjitha seritë që ju tregojmë në këtë artikull janë dubluar në Spanjisht, të paktën sezonin e parë, sepse ato janë transmetuar në Spanjisht. Sidoqoftë, ka disa të tjerë që nuk janë lëshuar ende në Spanjë dhe për momentin nuk duket se ka ndonjë qëllim për ta bërë këtë, të paktën pas kohës që ka kaluar që nga premiera e saj në Shtetet e Bashkuara.

Nëse më në fund lidheni me një serial, shanset janë që më në fund të përfundoni duke e shijuar atë në gjuhën e saj origjinale me titra, kryesisht sepseAto zakonisht janë në dispozicion shumë më përpara se versioni i dubluar. Në fund të fundit ju mësoheni dhe nga mënyra se si praktikoni pak anglisht që nuk të dhemb kurrë.

Shumica e këtyre serive janë në dispozicion përmes Netflix, HBO dhe Amazon Prime Video., kështu që nuk do të jetë shumë e vështirë të mbajmë gjurmët e tyre nëse duam t’i japim atij një shans. Mund të kisha shtuar më shumë seri, por në këtë artikull kam dashur të pasqyroj seritë që mund të tërheqin më shumë vëmendjen për publikun e gjerë, megjithëse me disa përjashtime.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.