Retroview: Mortal Kombat

Mortal Kombat

Në 1992 Në mes të rrugës revolucionarizoi zhanrin e lojërave luftarake duke hyrë në ring me një luftëtar të ri i cili ngriti flluska midis sektorëve më të gatshëm për lojërat video dhe efektet e mundshme të dëmshme të saj tek të rinjtë që mund t'i kushtonin kaq shumë orë këtij hobi, i cili në ato vite nuk kishte asnjë madje as afër shkallës që gëzon aktualisht.

Po flasim, sigurisht, për polemikat Mortal Kombat, një projekt i shpejtë që ishte farkëtuar me synimin për të hequr vendin Street Fighter II de Capcom si mbreti i arkadave të luftës në atë dekadë. Nuk ishin të paktë ata që u përpoqën të përballen me Ryu dhe shoqërinë, por vetëm disa arritën të mbanin llojin dhe e rrallë ishte përjashtimi që shkëlqente me dritën e vet: pikërisht, Mortal Kombat ishte një prej tyre dhe ne do t'i kushtojmë nderimin e tij të merituar në MundiVideogames.

Ndikimi që Mortal Kombat brenda zhanrit të lojërave luftarake filluan falë vënies në skenë. Larg nga ofrimi i shpirtrave të vizatuar të personazheve dhe një përfundimi shumëngjyrësh, Në mes të rrugës zgjodhi për të dixhitalizojnë aktorët e mishit dhe të gjakut, duke transferuar si pamjen fizike ashtu edhe lëvizjet në lojë. Në vitin 1992, realizmi i dixhitalizimeve të Mortal Kombat ata nuk njihnin rival dhe ata u bënë një nga shenjat dalluese të sagës, deri në hapin e tyre në tre dimensione me Mortal Kombat 4.

Sprovë Arcade Mortal Kombat

Një nga të dhënat më kurioze për zhvillimin e lojës tregon se, fillimisht, Në mes të rrugës Kisha në mendje një lojë luftarake të një lloji tjetër dhe që do të shfaqte yllin, atëherë të famshëm, të arteve marciale Jean Claude Van Damme. Me sa duket, aktori nuk ishte pjesë e projektit që nga përfaqësuesi i tij dhe Në mes të rrugës ata nuk ishin në gjendje të arrinin një marrëveshje që kënaqte të dy palët. Në mënyrë paradoksale, Van Damme përfundoi duke mishëruar kolonelin në ekranin e madh Dredhi në përshtatjen e tmerrshme filmike të Street Fighter II. Ky incident do të ishte embrioni i karakterit Kafaz Johnny en Mortal Kombat: një aktor i rremë dhe mburravec i arteve marciale.

Van Damme në Street Fighter

Një tjetër tipar dallues dhe më i diskutueshmi ishte dhunën e qartë në program, asnjëherë më parë nuk përfaqësohej me atë cilësi grafike, e cila arriti kulmin me ekzekutimin e rivalëve përmes dënimit maksimal të materializuar nga viktima. Marrja e zemrës së kundërshtarit nga gjoksi i tij, heqja e kokës me shtyllën kurrizore ose hedhja e tij në një gropë plot me aksione të mprehta ishin disa nga mënyrat me të cilat mund të dënohen luftimet e përgjakshme të lojës. Mediat tabloide synuan Mortal Kombat shpejt dhe e quajti atë si një ndikim të tmerrshëm për të miturit që luajtën këtë lojë video. E tillë ishte polemika, që në kthimin e tij në familje në Super nintendo gjaku u zëvendësua me djersë, fjala fatalitet nuk u gjet askund dhe shumë nga këto lëvizje përfundimtare duhej të zëvendësoheshin nga ato në dukje më pak mizore - megjithatë, rivali i madh i 16-bitëshit të Nintendo, Mega Drive, ai kishte një modalitet gore që mund të aktivizohej nga një kombinim butonash kur fillonte loja: mitike ABACABB-.

Me lojë, Mortal Kombat zgjodhi lojën e vet në vend që të imitojë atë të Street Fighter II, gjë që u bë nga shumica dërrmuese e rivalëve në lojën e Capcom. Ne kishim një buton për të bllokuar, i cili duhej shtypur gjithmonë në mënyrë që të mos merrte goditje, megjithëse disa dëmtime ishin thithur nga karakteri; kishim dy butona shënimi, një për lartësi mesatare dhe një për lart; idem për goditje; grepa karakteristike që nisi rivalin në pjesën e sipërme të ekranit; dhe të shtënat kthesë, gjithashtu shumë specifike për lojën Mortal Kombatsiç është spastrimi ose goditja në shtëpi. Nëse në Street Fighter II kishte faza bonusi, në Mortal Kombat nuk do të ishte më pak, megjithëse Testoni fuqinë tuaj (provoni forcën tuaj) u shndërrua në butona dërrmues deri në arritjen e një niveli energjie që na lejoi të thyejmë bllokun e materialit që duhej të shpërthente, duke filluar nga druri i thjeshtë deri te diamanti i fortë. Fazat e bonusit u humbën në lojërat e mëvonshme, deri në mbërritjen e Aleanca vdekjeprurëse Mortal Kombat, ku kjo mini lojë u rikuperua për këtë rast.

Testoni fuqinë tuaj

Një aspekt tjetër që mund ta nxjerrim në pah nga ai i pari Mortal Kombat ishte atmosfera e tij. Ai i kujtonte mjaft ato prodhime në VHS të filmave të ndyrë të arteve marciale, të cilat arritën kulmin e tyre në vitet 70 dhe 80 dhe më vonë u bënë kaseta që do të lëshoheshin direkt në dyqanin e videove në cep. Kështu, mjediset e tyre ishin plot motive orientale dhe elemente që të kujtonin këto lloje filmash. Dhe duke folur për skenarët, ai që kujtohet më shumë nga të gjithë ishte, pa dyshim, i ashtuquajturi Pit. Ai përbëhej nga një urë guri mbi një gropë të mbushur me aksione dhe ishte konceptuar në mënyrë që çdo lojtar të mund të ndëshkonte tjetrin duke e hedhur në zbrazëti pa pasur nevojë të dinte kombinimin e butonave të ndonjë fataliteti. Më poshtë, mund të shihje trupa dhe disa koka të impulsuara, të cilat ishin fytyrat e disa prej programuesve të lojës, dhe ishte faza ku ne përballeshim me karakterin e vetëm të fshehur në lojë, ninja kameleon. zvarranik.

Mortal Kombat The Gropë

Komploti i Mortal Kombat ka qenë gjithmonë një nga pikat e forta të ekskluzivitetit për tifozët e së njëjtës: Për breza të panumërt, një turne i quajtur Mortal Kombat, ku disa luftëtarë që përfaqësojnë të Toka e tokës luftuan kundër shërbëtorëve më të egër të Bota e jashtme, një dimension i dominuar nga një perandor tiranik, Shao kahn. Rregullat e turneut deklaruan se nëse Bota e jashtme fitoi dhjetë herë me radhë Mortal Kombat, do të fitonte kontrollin e Tokë, duke u aneksuar në sundimet e perandorit. Një murg i lashtë Shaolin me emrin Kung Lao mbante titullin e kampionit të turneut, duke u mbështetur mbi të lirinë e Tokë, derisa quhet një gjysmë njeri, gjysmë dragoi goro, i cili veproi nën urdhrat e magjistarit Shang tsung, i mori jetën dhe titullin kampion në luftime. Bota e jashtme tashmë ka arritur 9 fitore radhazi falë princit shokan goro. Ky turne i fundit është vendi ku e ardhmja e Toka e tokës.

Shao kahn

Luftëtarët Mortal Kombat

Liu kang

Liu kang
Ai mori pjesë në turne si përfaqësues i urdhrit të tij Shaolin, duke u bërë kampioni i ri i Mortal Kombat pasi mundi Shang tsung dhe vetë perandori në lojërat e mëvonshme. Padyshim heroi i ekskluzivitetit gjatë lojërave të tij të hershme, derisa personazhi humbi sharmin dhe ekipin e Mortal Kombat vendosi ta vrasë atë dhe ta kthejë atë në një luftëtar zombie në Mortal Kombat Deception. Burimi i frymëzimit për personazhin, si mund të ishte ndryshe dhe siç ndodhi me personazhe të panumërt të këtij stili, ishte vetë Bruce Lee.

 

Kafaz Johnny

Kafaz Johnny

Siç e kemi përmendur tashmë, origjina e këtij personazhi është keqkuptimi midis përfaqësuesit të aktorit Jean Claude Van Damme dhe zhdukur Në mes të rrugës të jesh protagonist i Mortal Kombat origjinale Në këtë mënyrë, incidenti me Belgjikën shkaktoi krijimin e Kafaz Johnny, një aktor mburravec i arteve marciale, fleksibiliteti i të cilit e lejoi atë të jepte një goditje në rënie, që synonte në bigëzën e kundërshtarit.

Aktori që luajti Kafaz, Daniel Pesina, u pushua nga puna për të bërë një reklamë që shfaqte karakterin për një lojë nga një kompani tjetër. Mungesa e një aktori për ta zëvendësuar atë ishte arsyeja pse nuk pamë Kafaz Johnny en Mortal Kombat 3 -diçka që u zgjidh në botim trilogji me një aktor të ri për këtë rast.

Daniel Pesina Stuhi Gjaku

Raiden

Raiden

Raiden Ai është Zoti i bubullimës dhe mbrojtës i Mbretërisë së Tokës. Ai është aleati më i madh i luftëtarëve tokësorë dhe u ftua në turne nga shumë Shang tsung. Duke ditur hilet e magjistarit, ai pranon të marrë pjesë në a Mortal Kombat kjo do të jetë thelbësore. Fuqitë e tij më goditëse ishin teleportimi dhe nisja kundër rivalit, duke e çuar atë në pjesën tjetër të skenës - si një shënim kurioz, britmat që personazhi shqiptoi, dhe që edhe sot e kësaj dite vazhdojnë të përdoren në lojërat e ekskluzivitetit, ishin ulëritjet pa kuptim që aktori Carlos Pesiona shqiptoi para një mikrofoni. Karakteri i personazhit është rimodeluar pas ngjarjeve të Mortal Kombat mashtrim, duke u bërë një zot i pamëshirshëm dhe më i errët. Burimi i frymëzimit për Raiden vjen nga filmi mitik i Grusht shteti në Kinën e Vogël, John Carpenter, ku mund të shohim një nga antagonistët e filmit me një veshje dhe fuqi të ngjashme.

Teh Sonya

Sonya

Një anëtar i një grupi elitar të forcave speciale, ai përfundoi në ishullin e Shang tsung i detyruar të marrë pjesë në turne ndërsa ndjek gjurmët e Kano, një kriminel i rrezikshëm i cili është betuar të hakmerret pasi vrau partneren e tij. Puthja e vdekjes ishte lëvizja e tij e fundit dhe në Mortal Kombat II ishte vetëm pjesë e dekorimit të njërës prej arenave. Ata u frymëzuan nga kampioni i karatesë Cynthia rothrock te krijosh Teh Sonya, dhe emri i saj është një dremitje për motrën e një prej krijuesve të lojës - Sonya Boon -.

 

Kano

Kano

Mercenar, vrasës dhe hajdut, ai është anëtar i një organizate kriminale të quajtur Dragoi i zi. Hyni në turne kur të dëgjoni thashetheme rreth një pallati të Shang tsung ku fshihen thesare gjoja të paçmuara. Agjentja është në këmbë Teh Sonya, dhe në një akt të dëshpëruar për të hequr qafe të saj, ai ikën për në Bota e jashtme përmes një portali dimensionale, me fatkeqësinë e përfundimit të kapur së bashku me ndjekësin e tij. Por fati ishte në anën e Kano: ai vetë kursen jetën e tij, sepse ai beson se mercenari mund të jetë i dobishëm për të mësuar luftëtarët e tij se si të përdorin armët e Tokës, diçka thelbësore për të kryer me sukses planet e tij të pushtimit në Mortal Kombat 3.

Tipari më karakteristik i Kano është syri juaj bionik për të Terminator, dhe për më tepër, emri i tij duket se është marrë nga Janus, perëndia romake e dy fytyrave, diçka që i përshtatej këtij karakteri me fytyrën e tij të diferencuar qartë në dy pjesë. Si një shënim kurioz, pjesa e syve bionik u ble në një dyqan lodrash kur Ekipi MK Po kërkoja elemente për kostumet e luftëtarëve.

Nën zero

Nën zero

Ai i përket një klani të quajtur ninjas kineze vrasëse Lin kuei. Zotëroni artin e ngrirjes dhe është një kundërshtar i frikshëm. Thuhet se ai merr pjesë në turne për të vrarë Shang tsung në këmbim të një shume të madhe parash (detaje të biografisë së tij që mund të ishte disi e papajtueshme nëse shikojmë në fund të aventurës që luajti ninja e ngrirë -Mitologjitë e Mortal Kombat- ku ishte e njëjta gjë Shang tsung kush e ftoi atë për të marrë pjesë në turne) Plani duket i thjeshtë, derisa ai të vrapojë në spektrin e Akrepi, një anëtar i një klani rival ninja, të cilin ai duhej ta vriste ndërsa po kërkonte një rrotull të shenjtë Mitologjitë MKNën zero u zhduk nga dora e Akrepi në turne, duke gjetur kockat e tij në Netherrealm që ai tashmë kishte vizituar dhe rindërtuar nga Vëllazëria e Hijet, i cili kaloi nga armiku në të kaluarën në një aleat të ri, duke i shërbyer nekromancierit Quan Chi dhe perëndisë së rënë Shinnok. Por procesi kishte çmimin e tij: ai humbi fuqitë e tij dhe u bë Noob saibot (emrat e shkruar mbrapsht nga krijuesit kryesorë të lojës: Ed Boon y John Tobias) dhe do të ishte e tija vellai i vogel ai që do të veshë kostumin karakteristik blu në dërgesat e mëvonshme.

Akrepi

Akrepi

Ninja e klanit Shirai ryu, rival i Lin kuei. Të ballafaquar Nën zero në një tempull që mbante një rrotull të shenjtë që ishte qëllimi i të dyve, duke vuajtur papërgjegjshmërinë e lin kuei të akullt. Jo vetëm që ai humbet jetën, klani i tij shkatërrohet dhe familja e tij vdes (më vonë zbulojmë se personi përgjegjës për këtë është magjistari Quan ChiPasi u ringjall për t'u hakmarrë, veshja e tij ndryshoi në një uniformë të ngjashme me atë të lin kuei dhe me ngjyrë të verdhë, që konsiderohej si nuanca e frikacakut midis ninjas. Në këtë turne të parë, ai do të jetë në gjendje të kënaqë hakmarrjen e tij, edhe pse paraqitjet e spektrit ninja nuk do të përfundojnë këtu. Në këstet e mëvonshme, ai bëhet madje kampion i Zota të Vjetër në përpjekje për të mposhtur Onaga en Mortal Kombat Deception.

Akrepi është luftëtari i preferuar i Ed Boon, i cili ia ka dhënë zërin personazhit në të gjitha këstet (gjë që i dha atij një vend në libër) Rekord Guinness e videolojërave): kur dëgjon karakteristikën e tij "eja këtu" dhe "kalo këtu" është zëri i tij ndihmë.

goro

goro

Princi i dinastisë shōkan dhe kampion i Mortal Kombat pasi i rrëmbeu titullin Kung Lao origjinale, kjo duke qenë gjysmë dragoi gjysmë njeriu mbeti e pamposhtur për 9 turne. goro Ai përfaqësoi pengesën e fundit për të arritur luftën finale të turneut: ai mund një forcë të madhe, të aftë të dënojë shpejt luftën me goditje që konsumuan fragmente bujare të shiritit të vitalitetit. Për kapjen e lëvizjeve të goro u përdor një model dhe teknika e lëvizjes së ndaluar.

Shang tsung

Shang tsung

Shang tsung është një magjistar perfid në shërbim të Shao kahn. Ishte mashtrimi i fundit i Bota e jashtme në rast se goro humbi turneun, diçka që ndodhi, përveç faktit se tsung kafshoi pluhurin ndërsa u përball Liu kang. Aftësia e tij më mbresëlënëse ishte aftësia për t'u shndërruar në ndonjë nga personazhet e lojës, kështu që ju u detyruat të ndryshonit strategjinë tuaj në mes të luftimeve. tsung ajo ndryshoi formë.

Pavarësisht nga disfata e tij poshtëruese, perandori kursen jetën e tij duke zbuluar një plan për të joshur luftëtarët e Tokës në Bota e jashtme dhe të jenë në gjendje t'i vrasin ata atje: kjo do të ishte pikënisja e Mortal Kombat II. Interesante, dhe si me Raiden, frymëzimi për të elaboruar Shang tsung vjen edhe nga filmi Grusht shteti në Kinën e Vogël, konkretisht ato ishin bazuar në djalin e keq të filmit, Lo pan, për të krijuar magjistarin metamorfik.

zvarranik

zvarranik

Kjo është një qenie e një race të njerëzve zvarranikësh të Bota e jashtme që u shua mijëra vjet më parë, nga vetë qenia që i shërben, Shao kahn. Ai monitoron nga afër ngjarjet e turneut për t'i raportuar perandorit, si dhe duke shërbyer si truproje Shang tsung. zvarranik ishte personazhi i vetëm sekret nga i pari Mortal Kombat, dhe për ta luftuar atë, një seri kërkesash duhej të plotësoheshin në skenë Pit. Nëse do të kishim sukses, ata do të na transferonin në gropë, plot kufoma dhe atje do të luftonim kundër këtij kameleoni luftarak, të aftë të na sulmonte me lëvizjet speciale të Akrepi y Nën zero.

Ermak

Ermak

Edhe pse në të vërtetë nuk shfaqet në lojë si e tillë, Ermak e ka zanafillën në këtë të parën Mortal Kombat: a dështim i rastësishëm kur vozitni për në Akrepi e bëri padinë e tij nga ngjyrë të kuqe në vend të verdhë, pra më vonë ekipi i Mortal Kombat kishte idenë e krijimit Ermak, një emër që nuk vjen as më shumë e as më pak se ERRoR MAC tuajro Deri sa Ultimate Mortal Kombat 3 Ai nuk ishte një personazh me pamjen, lëvizjet dhe biografinë e tij, duke fituar respektin e shumë fansave, veçanërisht me paraqitjet e tij të fundit.

Fataliteti i Mortal Kombat

Mortal Kombat Ishte një lojë që hapi një debat të hidhur në lidhje me përmbajtjen e qartë të lojërave video, diçka që është shumë e zakonshme sot: ne vetëm duhet të vërejmë numrin e madh të lojrave në dispozicion të publikut me përmbajtje të lartë dhune, shumë prej tyre super shitje autentike, si tituj të sagës Call of Duty, ingranazhet e luftës o Perëndia e Luftës. Si një lojë luftarake, ajo arriti të fitonte vendin e saj të respektuar në Olimpin e shfaqjeve të tortave në sajë të skenës realiste të grafikëve të saj, mizorisë së fataliteteve, vendosjes së saj dhe karaktereve të saj karizmatike.

Ekskluziviteti kaloi një periudhë të trazuar, veçanërisht në ato momente në të cilat ne pamë clunkers të kalibrit të Forcat Speciale Mortal Kombat -një nga lojërat më të këqija në katalogun e gjerë të PlayStation- ose një adaptim i dytë në ekranin e madh që padashur u bë një film i keqkuptuar i humorit dhe kultit që nuk u bë as larg nga larg bllokbsteri që ishte filmi i parë - pas këtyre dy shkallëve, Gjon Tobias, një nga bashkë-krijuesit e sagës, i braktisur Në mes të rrugës-. Mund të thuhet se deri në Aleanca vdekjeprurëse Mortal Kombat ekskluziviteti nuk e rifitoi rëndësinë brenda skenës së luftimeve, por shtytja më e rëndësishme erdhi me lojën e fundit të botuar në 2011 nga dora e Warner Bros -Ajo mori të drejtat e IP pas mbylljes së Në mes të rrugës-, e cila përbëhej nga një lloj xhirim i kamufluar i tre kësteve të para dhe që ishte një sukses milioner. Duket se me kumbarin e tij të ri, lufta e vdekshme është e garantuar për më shumë vite dhe do të jetë viti i ardhshëm 2015 kur mund të kënaqemi Mortal Kombat X dhe se cilat do të jenë fatalitetet më zemërthyer që kemi parë ndonjëherë. Rroftë luftimi!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.