Si të rikuperoni butonin «Shikoni imazhin» në Google Chrome dhe Firefox

Ndonjëherë mund të shohim se si konflikti me një kompani të vetme të një gjigandi mund të ndikojë në të gjithë botën. Rasti i fundit është gjetur në vendimin e Google për të eleminuar opsionin Shih imazhin nga seksioni i kërkimit të imazheve në motorin e tij të kërkimit. Arsyeja nuk është tjetër veçse procesi gjyqësor që gjigandi i bankave të imazhit Getty, ngriti kundër Google.

Një nga funksionet që prek të gjithë përdoruesit është eleminimi i butonit Shiko imazhin, kur kemi bërë një kërkim për imazhe, një buton që hapi imazhin në shfletues dhe që Na lejoi ta shkarkonim pa pasur nevojë të hyjmë në faqen e internetit. Një tjetër nga marrëveshjet e arritura nga të dy kompanitë konsiston në shtimin e një titulli në imazhin në të cilin raportohet se mund t'i nënshtrohet të drejtës së kopjimit.

Eliminimi i këtij funksioni nuk ka qenë zbavitës për shumë përdorues, veçanërisht për ata që ne vazhdimisht jemi të detyruar të kërkojmë imazhe në Google për t'i përfshirë ato në artikuj pa shkuar më tej. Por siç pritej, komuniteti filloi punën sapo dëgjuam lajmet dhe 24 orë më vonë ne tashmë kemi një zgjidhje për këtë problem pak të madh në formën e një shtrirjeje.

Rikuperoni funksionin «Shikoni imazhin» në Google Chrome

Po flasim zgjerimin Shiko imazhin, shih imazhin në anglisht, një shtesë e thjeshtë që do të shtojë këtë buton të dashur përsëri në rezultatet e kërkimit të imazheve tona, në mënyrë që të mund të rihapim imazhet që po kërkojmë në mënyrë të pavarur pa pasur nevojë të hyjmë në faqen e internetit për ta shkarkuar atë.

Rikuperoni funksionin «Shikoni imazhin» në Firefox

I njëjti zhvillues gjithashtu vë në dispozicion të përdoruesve të Firefox, të njëjtën shtesë me të cilën mundemi rigjeni butonin View Image. Por gjithashtu, rimerr edhe opsionin tjetër që është hequr gjithashtu Pas kësaj marrëveshjeje, Kërko sipas imazhit, një funksion që na tregoi imazhe të ngjashme me atë që kemi zgjedhur, për të gjetur imazhin origjinal, i cili përgjithësisht është ai që na ofron rezolucionin më të lartë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rafael dijo

  Përshëndetje, unë kam lexuar botimin tuaj dhe e pashë atë shumë interesante (si gjithçka që bëni). Unë e kam provuar këtë shtesë në Firefox, por funksioni "gjeni imazhin" nuk shfaqet. Nuk e di çfarë kam bërë gabim ose nëse i ka ndodhur dikujt tjetër. Faleminderit.

  1.    Xavi dijo

   Jo vetëm që ju ndodh, nuk më duket se kam instaluar saktë shtesën.

 2.   Salla Ignatius dijo

  Ky opsion shfaqet, në imazhin e fundit, pak më poshtë «Gadget News - Android Apps» si Kërko sipas imazhit

 3.   Luis dijo

  Mirëmëngjes, skeda ku do të vizitoni, ndani dhe shihni më shumë ... shfaqet në anën e majtë të monitorit dhe në disa imazhe në imazhin e shfaqur, pse është ky problem dhe si mund të jetë ai?

bool (e vërtetë)