Çbllokimi dhe rishikimi i kompletit PowerLine TL-PA8010P

Kits PowerLine TL-PA8010P

Ne ju sjellim një analizë shumë interesante, kësaj here kemi të bëjmë me adaptorët TL-PA8010P PowerLine, mbase e gjithë kjo tingëllon si Mandarin Kineze, por mos u shqetësoni, pasi të lexoni këtë artikull, nëse jeni ndjerë i identifikuar, do të tashmë po përgatis çantën për të blerë disa.

Ajo që kemi në këto linja është në thelb zgjidhja e një problemi shumë të shpeshtë të njerëzve që jetojnë në shtëpi të mëdha ose banesa, Si të sjellim internet në të gjithë shtëpinë pa humbur cilësinë?

Përshtatës PowerLine

Para se të vazhdoj të paraqes këtë model specifik, duhet të shpjegoj që është një Përshtatës PowerLine, është shumë i lehtë për tu shpjeguar, është një përshtatës që ka funksionin e transmetoni internet me rrymë elektrike, gjithmonë do të jetë e nevojshme të keni një minimum prej dy, prandaj vijnë dy nga dy në kuti, njëra prej tyre (nuk ka rëndësi se cila) është e lidhur me një prizë të energjisë dhe më vonë futet në prizë duke përdorur një RJ45 kabllo (ethernet) Ne e lidhim tjetrin me routerin tonë në çdo pikë të asaj shtëpie, rezultati është që ne kemi një port ethernet të disponueshëm në skajin tjetër të shtëpisë pa pasur nevojë të kalojmë një kabllo nëpër të gjitha dhomat ose të bëjmë ndonjë vrimë në muret, unë praktikoj, Huh?

TP-Link PowerLine TL-PA8010P

Kits PowerLine TL-PA8010P

Pse ky model specifik? Edhe kjo është një pyetje shumë e thjeshtë, në këtë rast unë kam zgjedhur TP-Link sepse kam përdorur më parë produkte nga kjo kompani dhe e di me siguri se ajo që ata thonë është ajo që ekziston, pa mashtrim, pa shtesë, dhe një gamë të gjerë si të produkteve të ulta ashtu edhe atyre të nivelit të lartë, të gjitha nevojat që mund të kemi në lidhje me lidhjen e internetit, TP-Link di si t’i mbulojë, por i mbulon mirë.

Modeli që do të zbulojmë më pas është një model i nivelit të lartë, por TP-Link ka produkte me të njëjtën funksionalitet (edhe pse me më pak karakteristika) por që ulin çmimin e tyre në mënyrë të konsiderueshme, të gjitha varen nga lidhja dhe nevojat tona.

Ky model i veçantë mbështet transferime ultra të shpejta deri në 1.200 Mbps, një shpejtësi transferimi që mund të jetë budalla nëse në shtëpinë tonë kemi vetëm dy pajisje dhe një lidhje 10 mega, megjithatë do të kënaqë ata që kanë fibra optike pasi që përfshin teknologji të tilla si MIMO (Multiple Multiple Input Output) që optimizon lidhjet dhe lejon që të dhënat të transferohen në mënyrë më efikase pa ndikuar në cilësi.

Ai gjithashtu ka një teknologji shumë të re dhe të patentuar nga TP-Link e quajtur «rrezeformim«, E cila në thelb ajo që bën është të deformojë sinjalin dhe ta përqendrojë atë në pikat ku ka pajisje që konsumojnë, në këtë mënyrë është e mundur të rritet efektiviteti i kësaj pajisjeje dhe të shfrytëzohen maksimalisht nga aftësitë e saj.

Testet e jetës reale

Për ju e gjithë kjo nuk është e mjaftueshme, unë e kuptoj atë, si unë ajo që ju dëshironi është provë, mirë, unë do t'ju ofrojë provat që unë kam qenë në gjendje për të marrë, edhe pse unë jam i kufizuar nga lidhja e shtëpisë time, e cila është e pamjaftueshme për të marrë maksimumin nga kjo pajisje.

Do të filloj me një krahasim:

WiFi

Wi-Fi MacBook Pro

Në imazhin e mësipërm ne shohim një test SpeedTest.net ku unë përdor WiFi amtare të Macbook Pro tim, duke qenë afër routerit, me një lidhje 10 megabajt (jo të gjithë arrijnë në shtëpi, ajo që shihni është më së shumti kjo më arrin), nuk është keq për WiFi, por të jesh pranë routerit mund të përmirësojë diçka.

Kits PowerLine TL-PA8010P

Ethernet PowerLine TL-PA8010P

Kjo është tashmë në dhomën time, duke përdorur adaptorët PowerLine, siç mund ta shihni, pavarësisht se jeni më larg routerit, shpejtësia e ngarkimit dhe shkarkimit janë praktikisht identike, duke treguar se pavarësisht përdorimit të 2 kabllove ethernet dhe instalimeve elektrike në shtëpi, po merr maksimumi nga lidhja ime, ku ndryshimi qëndron është në vonesën, marrja e një kohe më të shkurtër reagimi pavarësisht se jeni më larg, kjo do të thotë që nëse çështja juaj është ajo e një apartamenti të madh ose të një shtëpie, ju shkoni të shijoni nga kati i tretë një ping, lart e poshtë ekuivalent me atë që do të lidhesh drejtpërdrejt me routerin, diçka e admirueshme dhe kjo do të të kursejë që të blesh 3 pika aksesi Wi-Fi, secila duke humbur më shumë cilësi ose duke kaluar kabllot që shpojnë të gjithë muret.

Kits PowerLine TL-PA8010P

Dhe nëse nuk do të mjaftonte, përshtatësi ka një Modaliteti i zgjuar i kursimit të energjisë, kjo zbulon kur të dhënat nuk transmetohen për të aktivizuar mënyrën e kursimit dhe konsumojnë deri në 85% më pak energji elektrike, duke supozuar kursime të konsiderueshme të energjisë krahasuar me markat e tjera, energjia e mbetur përdoret për të qëndruar aktive dhe për të dëgjuar, në mënyrë që kur të zbulojë një të dhënë transferohet, riaktivizohet menjëherë dhe mund të funksionojë sikur asgjë të mos kishte ndodhur.

Nëse ajo që ju shqetëson nuk është çmimi ose konsumi, kjo pajisje gjithashtu vjen e përgatitur për siguri, duke shtypur një buton në anë pajisjet njihen dhe çiftohen me njëra-tjetrën, duke kriptuar transferimin e të dhënave me një Kriptimi 128-bit AES, një metodë që siguron privatësinë e transferimeve që bëjmë përmes rrjetit tonë elektrik.

Modeloni sipas nevojës

TP-Link jo vetëm që ka këtë model, ai ka të tjerë me më shumë porta ethernet në një përshtatës të vetëm, me më shumë ose më pak gjerësi bande, me një përsëritës Wifi në vend të një porte ethernet, mundësi të pafundme.

TP-Link

Ne madje mund të blejmë komplete që vijnë me pajisje që shërbejnë si për të lidhur një kabëll ethernet ashtu edhe për të krijuar një përsëritës Wifi, edhe ai më i lirë do të sigurojë një shpejtësi shumë të mirë transferimi (nëse nuk keni fibra, këtë herë duhet të shkoni për modelin më të lartë -të përfundojë të shijojë potencialin e tij të plotë).

Mendimi i redaktorit

Paketa TP-Link TL-PA8010P
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 5 yje
33 a 116
 • 100%

 • Transferimi i të dhënave
  Redaktori: 100%
 • Konsumim i energjise
  Redaktori: 100%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 100%
 • Shumëllojshmëri modelesh
  Redaktori: 100%

rekuizitë

 • Internet kudo në shtëpi pa kaluar kabllo të përjetshëm ose mure shpuese.
 • Shpejtësi të jashtëzakonshme transferimi në të gjitha modelet.
 • Shumëllojshmëri modelesh për të mbuluar të gjitha nevojat dhe të gjitha profilet ekonomike.
 • Konsumi inteligjent dhe shumë i ulët i energjisë.
 • Disa modele kanë një prizë të integruar në mënyrë që të mos humbasim spinën në të cilën e lidhim, duke e bërë atë praktikisht të padukshëm.
 • Thjeshtësia, siguria dhe performanca si një flamur.

Contras

 • Asgjë për të theksuar, kapaciteti i këtyre adaptorëve është i kufizuar nga routeri ynë kryesor dhe lidhja e kontraktuar.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)