Rishikoni Insta360 Pro

Insta360 Pro

Tregu i kamerave 360 ​​gradë ngadalë po fiton popullaritet midis përdoruesve, megjithatë, në sektorin profesional opsionet janë shumë më të kufizuara dhe modelet për të zgjedhur janë më të vogla. Kamera Insta360 Pro është një nga referencat në tregun aktual, verbues me 6 lentet e tij të paqes, të afta për të regjistruar foto me rezolucion 8K.

Nëse doni më shumë detaje në lidhje me këtë kamerë VR, ne do t'ju tregojmë të gjitha tiparet e saj më poshtë:

Unboxing

Çantë Pro Insta360

Shkyçja e befasive të Insta360 Pro. Kutia e kartonit është zëvendësuar nga një kuti plastike shume rezistente me dy brava sigurie që parandalojnë hapje aksidentale që mund të rrezikojnë integritetin e pajisjeve (e cila vlerësohet në pothuajse 4.000 euro, këtu mund ta blini).

Tani që e dini se sa kushton kjo aparat fotografik 360, nuk do të habiteni aspak që vjen kaq e mbrojtur. Vitalshtë jetike për një produkt që do të jetë në lëvizje të vazhdueshme.

Sapo të hapet çanta, ne e vlerësojmë atë mbrojtja e jashtme transferohet edhe në ambientet e brendshme me një shtresë të madhe shkumë me cilësi të lartë. Këllëfi plastik merr goditjet dhe shkuma do të thithë forcën dhe dridhjet në mënyrë që Insta360 Pro të mos pësojë asgjë.

Unboxing Insta360 Pro

Përveç sa më sipër, në çantë gjejmë aksesorët e mëposhtëm:

 • Mbushës 12V dhe 5A
 • Kabllo USB-C
 • Shirit gome për të mbrojtur lentet nga gunga dhe pluhuri
 • Bateri 5100 mAh për të siguruar rreth 70 minuta autonomi
 • Kabllo Ethernet
 • Përshtatës USB në Ethernet
 • Leckë e mikrofibrit
 • Cintra për të mbajtur kamerën në supe të qetë
 • Dokumentacioni dhe letra falënderuese nga kompania

Megjithëse janë përfshirë mjaft pajisje shtesë, Për të qenë në gjendje të filloni të përdorni kamerën, do t'ju duhet një kartë memorie SD Extreme PRO V30, V60 ose V90 për të mbështetur normat e transferimit të kërkuara për të regjistruar video 8K. Ne gjithashtu kemi mundësinë e lidhjes së një hard disk SSD duke përdorur lidhjen USB 3.0. Siç mund ta shihni, ne nuk mund të përdorim asnjë kujtesë pasi që kërkesat janë të larta.

Karakteristikat Insta360 Pro

Aksesorë Insta360 Pro

Kështu që të dini pak më shumë për Insta360 Pro, më poshtë keni një përmbledhje e karakteristikave kryesore të tij:

lente
 • 6 thjerrëza fisheye
Fusha e vizionit
 • Gradë 360
hapje
 • f / 2.4
Rezolucioni në foto
 • 7680 x 3840 (2D 360)
 • 7680 x 7680 (3D 360)
 • Formatet DNG Raw ose JPG
Rezolucioni i videos
 • 7680 x 3840 në 30 fps (2D 360)
 • 3840 x 1920 në 120 fps (2D 360)
 • 6400 x 6400 ose 30 fps (3D 360)
 • 3840 x 3840 ose 60 fps (3D 360)
Rezolucion për transmetim të drejtpërdrejtë
 • 3840 x 1920 në 30 fps (2D 360)
 • 3840 x 3840 në 24 fps (3D 360)
 • E pajtueshme me YouTube, Facebook, Periskop, Twitter, Weibo
Audio
 • 4 mikrofona
 • Mbështetje për audion hapësinore
Shpejtësia e grilave
 • Nga 1/8000 në 60 sekonda
ISO
 • 100 6400
Stabilizim
 • Stabilizimi i xhiroskopit me 6 akse
Qëndroni për trekëmbësh
 • Fill 1 / 4-20
Ruajtje
 • Kartë SD
 • Disku i ngurtë SSD mbi USB 3.0
I papërshkueshëm nga uji
 • jo
Conectividad
 • RJ45 Ethernet
 • USB Lloji C
 • WiFi
 • HDMI 2.0 Lloji-D
pajtueshmëri
 • iOS, Android, Windows, Mac
përmasat
 • 143mm në diametër
peshë
 • 1228g
bateri
 • Bateri 5100 mAh
 • Autonomia prej 75 minutash
 • Kamera mund të përdoret gjatë karikimit

Pershtypjet e para

Fuqia e Insta360 Pro na jep një ide të mirë për këtë po përballemi me një ekip të shtrenjtë, dyshimet që konfirmohen herën e parë kur ndez pajisjet dhe një tifoz fillon të rrotullohet për të nxitur ftohjen, diçka për të cilën kujdeset edhe strehimi i aluminit.

Një total prej gjashtë lente të mëdha fisheye na shikojnë anash përgjithmonë. Ato kanë një aperturë prej f / 2.4 kështu që janë mjaft të ndritshme për të marrë rezultate të mira edhe në ambiente me ndriçim të dobët. Nëse në çdo kohë kamera është në telashe, ne kemi një ISO që rregullohet automatikisht, por që gjithashtu mund të rregullojmë manualisht me vlera që variojnë nga 100 në 6400, edhe pse në vlera kaq të larta perceptimi i zhurmës në imazh është shquar dhe mprehtësia është e humbur.

Lente Insta360 Pro

Kamera punon në mënyrë autonome. Ne vetëm duhet të kemi një kartë memorie Extreme PRO V30 SD (nëse është V90, më mirë) ose një disk të ngurtë USB 3.0 SSD dhe të kemi baterinë të karikuar. Me këtë kemi deri në 75 minuta autonomi për të regjistruar video ose për të kapur foto në rezolucione që arrijnë deri në 8K.

Ekran dhe tastierë Insta360 Pro

Funksionimi themelor i kamerës mund të bëhet nga ekrani i vogël dhe butonat në pjesën e përparme. Veryshtë shumë e thjeshtë dhe intuitive për tu trajtuar meqenëse kemi vetëm butona për të lëvizur nëpër menu, një buton për të pranuar dhe një tjetër për t'u kthyer. Sigurisht, ndezja e tij kërkon kohë (rreth 90 sekonda) kështu që duhet ta merrni parasysh para se të merrni foton ose videon.

Lidhjet Insta360 Pro

opsionalisht ne mund të përfitojmë nga lidhja e gjerë që na ofron Insta360 Pro për të lidhur pajisje të jashtme të tilla si një mikrofon (si standard kemi 4 mikrofonë të pajtueshëm me kapjen hapësinore të audios, megjithëse performanca e tyre është shumë e drejtë) ose një pamje HDMI për të parë imazhin e kapur nga kamera.

Portet Insta360 Pro

Ne gjithashtu mund të përfitojmë nga lidhja RJ45 për të shijuar një gjerësi bande shumë të lartë duke përdorur një kabllo Ethernet, megjithëse nëse na pëlqen më shumë opsioni wireless, Insta360 Pro Ajo vjen e pajisur me WiFi në mënyrë që të mund të lidhim laptopin ose smartphone-in tonë dhe të jetë në gjendje ta përdorë atë si një pamje, shkas nga larg, të bëjë rregullime të imazhit, të drejtpërdrejtë në rrjetet sociale, etj.

Siç mund ta shihni, ekziston një gamë e gjerë opsionesh në dispozicion kur bëhet fjalë për lidhjen.

Cilësia e imazhit Insta360 Pro

Cilësia e imazhit është forca kryesore e pajisjeve. Jo vetëm që mund të shijojmë rezolucione 8K por mprehtësia e imazhit është shumë më e lartë se e zakonshmja, diçka veçanërisht e rëndësishme për ata që duan të kapin imazhe në 3D ose për realitetin virtual, diçka që është në rritje falë syzeve si Oculus dhe që bota e marketingut ose argëtimit dëshiron të shfrytëzojë për të ofruar përvoja të reja për përdoruesit.

Trajtimi dhe bashkimi i të gjitha imazheve të kapura nga secili prej lenteve është shumë efektiv dhe kjo i jep videos një rezultat shumë më real për shikuesin.

Nëse përdorim kamerën mprehtësia përmirësohet shumë për të bërë fotografi në lidhje me videon. Më poshtë mund të shihni një shembull të një fotografie të realizuar me Insta360 Pro të treguar rrafsh, dhe më pas të njëjtën fotografi me efektin "planeti i vogël" i aplikuar.

Foto e realizuar me Insta360 Pro

Foto e sheshtë (shih madhësinë origjinale)

Foto e realizuar me Insta360 Pro

Reallyshtë vërtet e vështirë të përshkruash me fjalë një pjesë që ofron kaq shumë mundësi, si krijuese ashtu edhe teknike. Ajo që është e qartë është se hardueri shoqëron dhe me Insta360 Pro mund të arrijmë rezultate madhështore pa qenë domosdoshmërisht për përdorim profesional. Entuziastët e fotografisë dhe videos gjithashtu mund të përfitojnë nga kjo aparat fotografik 360, megjithëse duhet të kenë të qartë për koston e blerjes së pajisjeve të këtij kalibri (diçka që ne tashmë e kemi supozuar në kamerat SLR siç është Canon 5D Mark).

program

Studio Insta360

Dhe është programi kompjuterik që është fajtor që Insta360 Pro u drejtohet të gjithë audiencave. Ne kemi programet profesionale të redaktimit që të gjithë i dimë por prodhuesi na ofron një larmi të gjerë të aplikacioneve multiplatforme shumë e lehtë për t'u përdorur, pavarësisht nga njohuritë tona:

 • Aplikacioni i kontrollit të kamerës: siç sugjeron emri i tij, ai është një aplikacion për të qenë në gjendje të operojë Insta360 Pro nga celulari, tableti ose kompjuteri ynë.
 • Insta360 Pro Stitcher: është një softuer që ndihmon në eliminimin e gabimeve të mundshme në bashkimin e imazheve të kapura nga kamera, diçka që është më e zakonshme në modelet më themelore të kompanisë. Përditësimet më të fundit të firmuerit që ka marrë Insta 360 Pro e kanë përmirësuar shumë këtë aspekt.
 • Luajtësi Insta360: është një lojtar për imazhe dhe video të kapura. Ne thjesht tërheqim skedarin e krijuar nga kamera dhe mund ta shijojmë automatikisht në formatin 360 gradë.
 • Studio Insta360: nëse duam të eksportojmë ose bëjmë redaktime të lehta në foto ose video, ky program do t'ju lejojë ta bëni këtë.

Këto janë aplikacionet kryesore që prodhuesi na ofron por siç them unë, ne mund të përdorim çdo program tjetër redaktimi imazhi dhe video.

Konkluzione

Profili Insta360 Pro

Insta360 Pro Shtë një ekip shumë i plotë dhe i orientuar nga një sektor shumë specifik të popullsisë. Rritja e realitetit të shtuar dhe virtual po bën që sektorë të tillë si marketing të riorientohen duke u ofruar përdoruesve mënyra të reja për të bashkëvepruar me produktet dhe kjo është ajo ku kjo aparat mund të luajë një rol diferencues për biznesin lokal.

rekuizitë

 • Përpunimi i imazhit
 • Ndërtoni cilësinë dhe përfundimet
 • Mundësi profesionale dhe krijuese

Contras

 • Autonomi e ulët. Më mirë të keni disa bateri rezervë ose të punoni me kamerën të kyçur në rrjet.
 • Koha e ndezjes

Bateria Insta360 Pro

Nëse nuk jeni profesionist dhe thjesht ju pëlqen bota e fotografisë dhe videos, Insta360 Pro është një shoqërues i përsosur i udhëtimit. Kujtesën do ta kemi gjithnjë të regjistruar në një video ose foto 360 gradë në kompjuterin tonë dhe me një cilësi më shumë se të mirë, megjithëse larg rezultateve që marrim me ndonjë kamera SLR ose APS-C. Në këtë rast, ne duhet të vendosim nëse preferojmë përmbajtjen ndërvepruese sesa përmbajtjen tradicionale, megjithëse mund të mbajmë më të mirën nga të dy botët.

E goditi? 3.950 euro që do të duhet të paguani për ta marrë atë.

Insta360 Pro
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
3957
 • 80%

 • Insta360 Pro
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • performanca
  Redaktori: 95%
 • Kamera
  Redaktori: 100%
 • autonomi
  Redaktori: 70%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 70%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Përpunimi i imazhit
 • Ndërtoni cilësinë dhe përfundimet
 • Mundësi profesionale dhe krijuese

Contras

 • Autonomi e ulët. Më mirë të keni disa bateri rezervë ose të punoni me kamerën të kyçur në rrjet.
 • Koha e ndezjes

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.