Analiza e Samsung Galaxy Watch, ora me gamë premium për Android

Shumë firma janë përsëri duke ngritur një betejë që tashmë dukej e fituar nga Apple Watch, si LG ashtu edhe Huawei dhe natyrisht Samsung janë kthyer në grindje me çështjen e veshjeve dhe më konkretisht nga dora e orëve inteligjente. Bastet e Samsung duken të vazhdueshme por ndoshta më të mirat.

Qëndroni me ne për të parë se cilat janë detajet e orës inteligjente Samsung dhe pse duhet të merrni një nga këto nëse jeni duke kërkuar më të mirën e gamës.

Dizajni dhe materialet: Samsung kurrë nuk kursen

Ne gjejmë një pajisje që nuk është vetëm një orë, por gjithashtu duket si një orë, maksima e Samsung gjithmonë me gamën Gear vazhdon të përjetësohet me kalimin e kohës. Reallyshtë vërtet elegante me një rregullim rrethor dhe një peshë totale prej rreth 63 gram. Ka një rast çeliku dhe dy madhësi të ndryshme, 42 dhe 46 milimetra, edhe pse të dyja janë mjaft të mëdha nëse i krahasojmë me konkurrencën më të drejtpërdrejtë. Pa dyshim, ora është e bukur në shikim të parë dhe nuk përplaset në pothuajse asnjë lloj situate.

 • Madhësia: 46 x 49 x 13 / 41,9 x 45,7 x 12,7
 • Pesha: 63 gram / 49 gram
 • Rrip: 22 mm / 20 mm

Ne kemi përfshirë një rrip plastik të zi silikoni, megjithatë, marrim parasysh që rripat janë plotësisht universale dhe ndryshimi i tyre është jashtëzakonisht i lehtë. Importantshtë e rëndësishme të theksohet se bashkëveprimi me ekranin nuk do të jetë gjithmonë me sistemin e prekjes, por përkundrazi ka një kurorë në pjesën e sipërme që është e lëvizshme dhe na lejon të lundrojmë rreth ndërfaqes së përdoruesit. E njëjta gjë ndodh me madhësinë e rripit, është e ndryshueshme dhe përfshin një mënyrë tjetër në kutinë në mënyrë që ta rregullojmë atë në maksimum për nevojat tona personale.

Karakteristikat teknike: Se nuk na mungon asgjë

Shtë e qartë se një orë inteligjente nuk duket se ka nevojë për shumë pajisje për të përmbushur funksionet e saj, megjithatë, ne kemi një procesor me dy bërthama me pak më pak se 1 GB RAM (768 MB) dhe natyrisht disa hapësira të brendshme, dhe këtu kemi ankesën e parë. Kemi 4 GB gjithsej, por nëse marrim parasysh që 2,5 GB është "ngrënë" nga Sistemi Operativ, na kanë ngelur gjithsej 1,5 GB, kujtojmë që televizionet Samsung tashmë kanë një sistem operativ të ngjashëm që kërkon pak ruajtje në cilësi.

Samsung Galaxy Gear
Markë Samsung
Model Galaxy Gear 42 dhe 46 mm
Shfaq Super AMOLED 1.3 dhe 1.2 inç (360 × 360) Corning Gorilla Glass
bateri 472 mAh dhe 270 mAh
Processor Exynos 9110 me dy bërthama 1.15 GHz
Sistemit operativ Tizen OS 4.0
Storage dhe RAM 768 MB + 4 GB
Conectividad Bluetooth 4.2 + WiFi + NFC + GPS dhe Glonass
sensore Accelerometer + Gyroscope + Barometer + HRM + Luminosity
Rezistenca 5ATM + IP68
pajtueshmëri iOS dhe Android
çmim Nga 299 euro

Në nivelin e lidhjes Nuk na mungon asgjë, Bluetooth 4.2 për ta lidhur atë me iPhone, NFC për të bërë pagesa përmes Samsung Pay, GPS për të gjurmuar rrugët tona dhe shumë më tepër. Ne nuk duhet të harrojmë se Sistemi Operativ i kësaj Samsung Galaxy Watch është Tizen, në pronësi të Samsung, i cili do të na lejojë të bashkëveprojmë plotësisht edhe me mesazhet WhatsApp, diçka që e bën atë vërtet të dobishëm. Pa dyshim, kjo katapulton edhe më shumë orën Samsung që funksionon shumë mirë, duke tejkaluar edhe rezultatet që marrim me konkurrencën nga Android Wear.

Menaxhimi i përmbajtjes dhe autonomia

Ne kemi një mikrofon të integruar në Samsung Galaxy Watch që do të na lejojë, ndër të tjera, t'u përgjigjemi me lehtësi thirrjeve telefonike. Sinqerisht nuk është tipari më i përdorur, por do të na nxjerrë nga më shumë se një telashe nëse kemi telefonin në xhep. Mos harroni se Samsung Galaxy Watch nuk është një orë e pavarur, ajo duhet të sinkronizohet me pajisjen përmes aplikacionit të disponueshëm në Dyqanin Google Play dhe që nga ai moment ne mund t'i shohim të gjitha njoftimet si një reflektim. Padyshim që disa nga veçoritë, siç është navigimi, ne do të jemi në gjendje t'i përdorim ato lehtësisht nëse të dhënat celulare transferohen nga smartphone me të cilin është i lidhur.

Në testet e autonomisë kemi arritur të marrim një përdorim maksimalisht dy ditësh (472 mAh), duke e zgjatur atë në tre nëse nuk kemi një lëvizje të tepruar të autonomisë. Përmendni se nuk po përdorim versionin LTE, por më të përhapurin në Spanjë, i cili është modeli 46 milimetra. Ky ekran me shkëlqimin e rregulluar automatikisht dhe një menaxhim normal të aktivitetit tonë me orën na lejon, siç kemi thënë, të marrim të paktën dy ditë autonomi. Për ta karikuar do të përdorim një bazë karikimi pa tel që funksionon përmes një kabllo microUSB falë karikuesit të integruar në kutinë e produktit. Sigurisht, nuk na mungon absolutisht asgjë dhe karikimi pa tel është më i rehatshmi për këtë lloj pajisjeje.

Përvoja e përdoruesit dhe mendimi i redaktorit

Ne kemi qenë duke përdorur Galaxy Gear si orën tonë kryesore inteligjente për disa javë dhe realiteti është se na ka lënë me ndjesi të mëdha. Ne kemi shijuar një panel mjaft të mirë dhe ai mbron veten në kushte të ndritshme. Në të njëjtën mënyrë, pjesa lëvizëse që na lejon të bashkëveprojmë me Tizen OS është një pikë shumë në favor të Samsung. sepse na lejon të mos e njollosim pajisjen vazhdimisht, në fakt, funksionon shumë mirë dhe Tizen OS larg se të jetë një pikë negative, mund të quhet pothuajse si më e mira e saj.

Ka qenë jashtëzakonisht komode të veshësh këtë Galaxy Gear e cila duket mirë në pothuajse çdo situatë për shkak të dizajnit të saj të matur dhe mjaft interesant. Rripat janë univerzalë dhe na lejojnë të shtojmë pothuajse çdo sipas dëshirës sonë, pa iu nënshtruar çmimeve ndaluese. Ajo që mund të mos ju pëlqejë shumë është 299,99 euro që kushton ky Samsung Galaxy Gear në Amazon, e cila ende nuk është afër çmimeve të ofruara nga Apple Watch për shembull, por që është pak më shumë sesa ata janë të gatshëm të shpenzojnë shumicën e përdoruesve të Android , ku për atë çmim bleni një smartphone me shumë mundësi.

Gjurmimi sportiv me morinë e sensorëve që ka Ky Galaxy Gear e bën atë një shoqërues të përsosur për sportet e përditshme, Vlen të përmendet se mund të zhytet pa treguar ndonjë problem, se sensori i rrahjeve të zemrës është jashtëzakonisht i saktë dhe se ka, ndër të tjera, një barometër dhe GPS që na lejon të monitorojmë rrugën tonë.

Kundër

Contras

 • Plastika e tepërt
 • Funksionaliteti i dyqanit të aplikacioneve
 

Timeshtë koha të flasim për pikat negative të këtij Galaxy Gear. Personalisht, nuk më pëlqente fakti që buza e butonave anësorë ka një shtresë gome, e njëjtë me pjesën e poshtme, e cila është bërë prej plastike. E gjithë kjo pavarësisht nga fakti se, si rregull i përgjithshëm, ora është e ndërtuar mirë, përkundër faktit se modeli 46 mm është bërë i madh.

Në favor

rekuizitë

 • Materialet dhe dizajni
 • Tizen OS
 • Rezistenca
 • Operacioni i përgjithshëm

E kam dashur Tizen OS në kundërshtim me atë që shumë mund të mendojnë, si dhe gamën e madhe të sistemeve të monitorimit që ka kjo orë. Në të njëjtën mënyrë, fakti që shiritat janë plotësisht universal na lejon të ndryshojmë modelin e tij vazhdimisht.

Analiza e Samsung Galaxy Watch, ora me gamë premium për Android
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
299 a 350
 • 80%

 • Analiza e Samsung Galaxy Watch, ora me gamë premium për Android
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Ekran
  Redaktori: 90%
 • performanca
  Redaktori: 90%
 • pajtueshmëri
  Redaktori: 95%
 • autonomi
  Redaktori: 85%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 85%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.