Roborock S7: Pastrim i nivelit të lartë tani me pastrim tejzanor

Pastruesit vakum robot janë rritur në madhësi dhe aftësi me kalimin e kohës, i cili filloi si një produkt me efikasitet disi të dyshimtë, është bërë një produkt i aftë të na e bëjë jetën më të lehtë, veçanërisht kur bëhet fjalë për markën. Roborock, specialist në robotët inteligjentë të nivelit të lartë.

Zbuloni me ne cilat janë të gjitha risitë e tij dhe nëse ndryshimi midis pastruesve me vakum robot të nivelit të lartë shkon shumë përtej çmimit, a do t’ia vlejë vërtet?

Si në shumë raste të tjera, edhe këtë herë ne kemi vendosur të përfshijmë një video në analizën tonë, vetëm se kemi vendosur të krijojmë një video "speciale" në të cilën do të mund të shihni shumë më tepër sesa një rishikim të thjeshtë, do të keni detaje precize dhe informacione në lidhje me konfigurimin e pajisjes dhe shumë më tepër. Për ta bërë këtë, duhet të luash vetëm videon ku do të gjesh të gjithë informacionin që fjalët nuk janë në gjendje të zhvillojnë vetë. Shfrytëzoni rastin të regjistroheni në kanalin tonë YouTube ku do të gjeni një mori përmbajtjesh dhe na ndihmoni të vazhdojmë të rritemi.

Dizajni: Markë shtëpie

Roborock vazhdon të vërë bast për diçka që funksionon. Projektimet e tij dallohen lehtësisht dhe kjo i ka sjellë atij shumë kënaqësi në mesin e përdoruesve të tij. dhe sigurisht shitje të shumta. Ka shumë botime me një dizajn shumë të ngjashëm, me atë nxjerrës qendror në krye, një pajisje krejtësisht e rrumbullakët dhe mjaft e gjatë e shoqëruar me dy nuanca për të zgjedhur, të bardhën ose të zezën. Sigurisht, si gjithmonë vëmë bast për materiale plastike, tre butona konfigurimi në qendrën e përparme dhe një LED interaktiv që ndryshon ngjyrën e tij sipas funksionit të përfaqësuar.

 • Përmbajtja e kutisë:
  • porti i ngarkimit
  • Kabllo të energjisë
  • Roborock S7
 • dimensionet: 35,3 * 35 * 9,65 cm
 • pesha: 4,7 Kg

Kemi mbulesën e pasme që kur ngre na tregon rezervuarin e fortë dhe treguesi WiFi. Në pjesën e poshtme kemi rulin qendror të gomës, nxjerrësin e tij, rrotën e verbër dhe një "kolektor" të vetëm, këtë herë të bërë nga silikoni. Rezervuari i ujit dhe rregullimi për jastëkun pastrues mbeten në pjesën e pasme. Një dizajn i ngjashëm me atë të parë deri më tani, po, cilësia e rregullimeve dhe lMaterialet, të cilat shpejt na bëjnë të kuptojmë se kemi të bëjmë me një produkt mjaft premium. Ne nuk gjejmë në pako, po, asnjë lloj zëvendësimi për pajisjet e pastrimit.

Specifikimet teknike: Asgjë nuk mungon

Ne shkojmë drejtpërdrejt në fuqinë e thithjes, një nga pjesët më vendimtare kur bëhet fjalë për diferencimin e këtij lloji të pajisjeve. Asgjë më pak se 2.500 Paskal që shpejt na bëjnë të kuptojmë se ky Roborock S7 do të jetë në gjendje të bëjë me të gjitha llojet e papastërtive. Për të ruajtur atë që mbledh, ajo ka një depozitë prej 470 mililitra që nxirret nga maja dhe ka një Filtri HEPA të zëvendësueshme nëse është e nevojshme.

Ne kemi lidhje WiFi për të menaxhuar aplikacionin tuaj, plotësisht i pajtueshëm me Alexa, Siri dhe Google Assistant. Duke folur tani për pastrim tejzanor, ne përqendrohemi në faktin se kemi një depozitë prej "vetëm" 300 mililitra për të cilën do të flasim më tej. Importantshtë e rëndësishme të përmendet se do të jetë në përputhje vetëm me rrjetet 2,4GHz WiFi për të zgjatur gamën e funksionimit.

Ne kemi një stacion karikimi mjaft të thjeshtë dhe tipik për markën, me një LED tregues të statusit dhe një kabllo standarde të lidhjes së energjisë. Sigurisht, të paktën transformatori është i integruar në bazën që ofron një performancë mjaft efikase për sa i përket konsumit.

Aplikacioni Roborock, një vlerë e shtuar

Softueri është një pjesë veçanërisht e rëndësishme. Konfigurimi fillestar i tij është jashtëzakonisht i thjeshtë:

 1. Shkarkoni aplikacionin (IOS / android)
 2. Ndizni Roboorock S7
 3. Shtypni dy butonat anësorë të Roborock S7 derisa të pulsojë LED WiFi (aty ku rezervuari i trupave të ngurtë)
 4. Kërko nga aplikacioni
 5. Vendosni fjalëkalimin për rrjetin WiFi
 6. Do ta konfiguroj automatikisht

Thatshtë kaq e thjeshtë për të ngritur dhe funksionuar Roborock S7. Në videon tonë do të shihni cilësimet e ndryshme, si dhe mundësinë për të ndryshuar gjuhën, caktoni kohën e pastrimit dhe shumë më tepër. Sidoqoftë, vlen të përmendet se zbatimi i tij do të na lejojë të menaxhojmë hartat e shtëpisë sonë, të rregullojmë tre nivele të fuqisë vakum, tre të tjera të fuqisë pastruese dhe madje të rregullojmë zonat në të cilat dëshirojmë të pastrohet.

Mënyra të ndryshme pastrimi dhe pastrimi

Ne fillojmë me aspiratën, mënyrën që do të përdorim më së shpeshti dhe që përdor sensorë të ndryshëm LiDAR për të përfituar nga performanca:

 • Modaliteti i heshtur: Një mënyrë e konsumit të ulët që e afron pajisjen me tre orë autonomi.
 • Modaliteti normal: Një mënyrë që do të lejojë pajisjen të rregullojë automatikisht fuqinë e thithjes bazuar në zbulimin e papastërtive dhe qilimave.
 • Modaliteti turbo: Diçka më e fuqishme dhe e zhurmshme, veçanërisht e rekomanduar kur ka papastërti dhe mbeturina më të mëdha.
 • Modaliteti maksimal: Përdor 2.500 Pa energji, jashtëzakonisht të zhurmshme dhe do të thoshim se edhe i bezdisshëm, po, nuk do të ketë papastërti që i reziston.

Lidhur me sjelljen e Roborock S7 me qilimat Ne mund të rregullojmë midis tre opsioneve të ndryshme: Shmangni atë; Pastrimi i ramimit dhe çaktivizimit; Rritni fuqinë thithëse kur zbulohen. Unë gjithmonë vë bast në versionin e fundit dhe performanca ka qenë e jashtëzakonshme.

Shumë mundësi gjithashtu për pastrim tejzanor gjë që na ka befasuar pikërisht nga sa mirë funksionon. Aq sa ne do ta rekomandonim atë edhe për parket ose dysheme druri, diçka që kishte paraqitur rrezik në pajisje të ngjashme deri më tani. Do të lëkundet me një frekuencë deri në 3000 herë në minutë. E gjithë kjo është akoma larg një pastrimi manual për sa i përket dyshemeve qeramike, por për mendimin tim është e mjaftueshme për mirëmbajtjen e përditshme të një kuvertë, po, harrojeni pastrimin e papastërtisë famëkeqe.

 • Pastrim i lehtë
 • Pastrim i moderuar
 • Pastrim intensiv

Ka reklamëRezervuar 300 mililitër në të cilën duam t'ju kujtojmë, nuk mund të përfshini produkte pastrimi, marka në vetvete tregon se mund të ndikojë negativisht në forcën e produktit.

Mirëmbajtja dhe autonomia

Siç e dini mirë, kjo pajisje ka një tregues mirëmbajtjeje në aplikimin e saj. Për këtë duhet të marrim parasysh atë Filtri HEPA lahet dhe se do të duhet të zëvendësojmë shumicën e materialeve të konsumit brenda afërsisht gjashtë muajve. Në të njëjtën mënyrë, pastrimet do të programohen ashtu që:

 • Furça kryesore: Javore
 • Furça anësore: Mujore
 • Filtri HEPA: Çdo dy javë
 • Lecka pastrim: Pas çdo përdorimi
 • Kontaktet dhe sensorët: Mujor
 • Rrotat: Mujore

Lidhur me autonominë, Do të ndryshojë nga 80 minuta në 180 minuta në varësi të numrit të funksioneve, kjo do të ndihmojë për të shtrydhur 5.200 mAh nga bateria juaj në maksimum.

Mendimi i redaktorit

Padyshim që ky Roborock S7 përmbush pothuajse gjithçka që është premtuar, diçka që mund të pritet nga një produkt prej 549 (AliExpress). Pastrimi është ende larg një pastrimi tradicional në ëndrrat qeramike, megjithatë, pastrimi i fshesës me korrent dhe efikasiteti i tij i shoqëruar nga një aplikim shumë kompleks ndihmon shumë për t'u bërë një nga pak pastruesit e robotit që gjenerojnë më shumë kënaqësi sesa dhimbjet e kokës. Padyshim që nuk po përballemi me një produkt të nivelit fillestar, kështu që blerja e tij do të kërkojë peshimin e nevojave tona.

Roborock S7
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
549
 • 80%

 • Roborock S7
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit: 17 prill 2021
 • Dizajn
 • Ekran
 • performanca
 • Kamera
 • autonomi
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
 • Cilesia e cmimit

rekuizitë

 • Aplikim i mirë dhe i plotë
 • Fuqia e lartë e thithjes dhe efikasiteti i pastrimit
 • Pastrim i mjaftueshëm për mirëmbajtjen e paletës
 • Autonomi e mjaftueshme për shtëpi prej 90 m2 Prill.

Contras

 • Nuk përfshin materialet e konsumit në paketim
 • Ndonjëherë nuk kalon nëpër boshllëqe të ngushta
 • Një zhurmë shumë e lartë në fuqi të lartë
 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.