Huawei WiFi AX3, router-i që duhet të keni për të përmirësuar lidhjen tuaj

El WiFi 6 Ajo është duke u bërë e njohur, shumica e pajisjeve të nivelit të lartë tashmë e kanë montuar që nga viti i kaluar dhe është gjithnjë e më e pranishme edhe në shtëpitë tona. Sidoqoftë, ata routerë të vjetër që kompanitë "na japin" janë larg nga ofrimi i një eksperience premium në këtë drejtim.

Ne analizojmë Huawei WiFi AX3, zëvendësimin perfekt për routerin e operatorit tuaj me WiFi 6 dhe performancë spektakolare. Le të shohim se si mund ta çoni shtëpinë tuaj WiFi në nivelin tjetër dhe të përmirësoni përvojën tuaj të përgjithshme në internet me këtë produkt të lirë Huawei.

Si pothuajse gjithmonë, ne kemi vendosur të bëjmë një video në të cilën mund të hidhni një vështrim në zhbllokimin e këtij Huawei WiFi 6 që ju mund të blini nga 59,99 euro në Amazon. Mos e humbisni analizën në kanalin tonë YouTube sepse ne gjithashtu ju tregojmë se si ta vendosni atë shpejt. Na lini ndonjë pyetje në kutinë e komenteve, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë dhe ju do të na lejoni të vazhdojmë të rritemi dhe t'ju sjellim analizat më të mira.

Projektimi: Minimalizmi vite drite larg nga operatorët

Ne filluam me dizajnin, le ta pranojmë, këtë Huawei Wi-Fi AX3 Yearsshtë larg viteve të dritës nga routeri i operatorëve, ka forma shumë minimale me kënd. Katër antenat e pasme janë të anulueshme dhe ne mund t'i vendosim ato në router nëse dëshirojmë.

Soshtë aq e hollë sa të bën përshtypje, megjithëse ka ndonjë hile, ngrihet në pjesën e pasme. Ndërtuar në plastikë të bardhë mat, ajo largon gjurmët e gishtërinjve dhe nuk tregon pluhur, një luks. Ne kemi një LED tregues në pjesën e përparme dhe një buton qendror për lidhjen me Huawei Link. Për pjesën e pasme Ne lëmë lidhjen WAN që do të sigurojë rrjetin në router, portin e energjisë, butonin On / Off dhe tre porta LAN. Pa harruar se këndi i djathtë i pjesës së përparme të routerit është zona NFC për të lidhur pajisjet Huawei në një «plis».

Karakteristikat teknike: WiFi dhe rrjeti "i nivelit të lartë"

Ne tashmë e dimë që është e bukur, por tani po vjen diçka që është ndoshta shumë më e rëndësishme se gjëja e mëparshme, çfarë është ajo që fsheh brenda? Ne fillojmë duke kujtuar se ky Huawei WiFi AX3 shitet në dy variante, një dual-core dhe një quad-core. Për shkak të ndryshimit të çmimit, unë sinqerisht rekomandoj versionin quad-core, i cili është ai që ne po analizojmë për momentin. Tre portat e pasme janë Gigabit Ethernet kështu që gjerësia e brezit prej 1.000 Mbps është e siguruar.

Në nivelin e sigurisë, ne kemi mbështetjen e fjalëkalimit WPA3 kështu që ne mund t'ju caktojmë deri në këtë nivel, nëse dëshirojmë. Lidhur me WiFi, ne kemi standardin WiFi 6 me 802.11ax / ac / n / a 2x2 dhe 802.11ax / n / b / g 2x2 dhe MU-MIMO, asgjë më shumë dhe asgjë më pak. Procesori që nxit gjithë këtë është një GigaHome Quad-Core 1,4 GHz i cili do të jetë përgjegjës për shpërndarjen e sinjalit në mënyrë inteligjente, si dhe të na lejojë të shijojmë tiparet e aplikacionit AI Life të Huawei për të cilat do të flasim më vonë. E vetmja gjë që mbetet për të përmendur, megjithëse kemi folur tashmë për të, është se ne kemi bazën e NFC.

Instalimi dhe konfigurimi

Për ta instaluar ne kemi dy mekanizma që ju lëmë më poshtë:

 • Fikni rrjetet WiFi të routerit tonë të operatorit dhe lidhni kabllon Ethernet përmes portës LAN 1 të routerit të operatorit dhe portës WAN të AX3. Në këtë mënyrë, ne do të zëvendësojmë rrjetin WiFi të routerit të operatorit me atë të routerit tonë AX3, por pesha e rrjetit do të vazhdojë të bartet nga ajo e operatorit.
 • Vendosni routerin e operatorit tonë në "mode urë" dhe lidheni nga LAN 1 i routerit të operatorit në WAN të AX3. Në këtë mënyrë, routeri i operatorit është "anashkaluar" dhe vepron vetëm si një urë midis kabllos me fibra optike dhe routerit tonë AX3, kështu që lidhjet do të varen plotësisht nga AX3.

Ne kemi zgjedhur opsionin e dytë, diçka më komplekse por që siguron pavarësi totale nga routeri i vjetër i kompanisë, duke siguruar, ose të paktën duke u përpjekur, që të kemi vonesën më të vogël në komunikime, ideale për të luajtur lojëra.

Tani thjesht lidhemi me rrjetin AX WiFi3 dhe ne do të ndjekim një seri hapash që do të na drejtojnë të caktojmë një fjalëkalim, një emër dhe gjithçka që duam. Huawei e bën atë aq të thjeshtë sa nuk ia vlen të shpjegohet. Ajo që ia vlen është të shkarkoni aplikacionin AI Life të Huawei (Android / iOS) Kjo do të na lejojë:

 • Kontrolloni cilat pajisje janë të lidhura dhe caktoni atyre emra identifikues
 • Kufizoni shkarkimin / ngarkimin e secilës pajisje të lidhur manualisht
 • Vendosni një sistem të përparuar të kontrollit prindëror
 • Krijoni rrjete WiFi të ftuarve
 • Vendosni një kohëmatës për WiFi
 • Diagnostikoni rrjetin tonë
 • Ndizni / fikni treguesin LED
 • Përdorni një magjistar automatik të optimizimit të rrjetit WiFi
 • Përditësoni dhe menaxhoni AX3

Pa dyshim se aplikim është një hap më tej, një shok i përsosur që e kthen përvojën në një sistem të plotë.

Testet dhe përvoja jonë e përdoruesit

Ne kemi qenë duke testuar AX3 me një rrjet simetrik 600/600 Mbps nga O2 (Telefónica) në mënyrën urë, siç u përmend më lart. Për këtë ne kemi përdorur pajisje të pajtueshme me standardin WiFi 6, të tilla si MacBook Pro dhe Huawei P40 Pro. Njëkohësisht kemi pasur rreth 30 pajisje IoT të lidhura midis altoparlantëve, pastruesve të vakumit, ndriçimit inteligjent dhe automatizimit të shtëpisë në përgjithësi.

 • Rrjeti 2,4 GHz: Në këtë rast, shpejtësitë nuk kanë qenë një përmirësim i dukshëm, diapazoni është mjaft i kufizuar dhe ofron afërsisht të njëjtat rezultate me routerin e operatorit, megjithatë, ndryshe nga ai i mëparshmi, rrjeti nuk ka qenë i ngopur ose rrëmben performancën e pajisjes, ky AX3 është i aftë të menaxhojë më shumë se 150 lidhje të njëkohshme dhe kjo tregon.
 • Rrjeti 5 GHz: Në këtë rast kemi parë një përmirësim të dukshëm si në aspektin e mbulimit ashtu edhe në shpejtësinë, duke arritur shpejtësi mesatare prej 550/550 Mbps
Katër-bërthamë AX3
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
50
 • 80%

 • Katër-bërthamë AX3
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 95%
 • konfiguracion
  Redaktori: 90%
 • fushë
  Redaktori: 75%
 • Shpejtësi
  Redaktori: 90%
 • LAG
  Redaktori: 99%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

Në përgjithësi, përvoja është përmirësuar jashtëzakonisht duke përdorur vetëm routerin Huawei AX3 dhe duke e lënë operatorin në mënyrën urë, kështu që ne ju rekomandojmë, veçanërisht nëse si unë keni shumë pajisje IoT ose automatizimi në shtëpi në shtëpi, ju mendoni të bëni një hap përpara në këtë drejtim. Çmimi i tij është rreth 50 euro në varësi të pikës së shitjes kur ka oferta, e cila zakonisht është e zakonshme, kështu që nuk mund të gjej një arsye të vetme për të vazhduar të mbaj atë të operatorit.

Pro dhe kundra

rekuizitë

 • Një dizajn spektakolar dhe materiale të zgjedhura mirë
 • Instalim i lehtë dhe aplikacioni AI Life
 • Një çmim fjalë për fjalë i pamposhtur

Contras

 • Më mungon diçka më shumë sesa qëllimi
 • Nuk përfshin të paktën një kabllo CAT 7, por një CAT 5e

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.